AdBlue: Jak to działa i co się dzieje, gdy go zabraknie?

AdBlue
Opublikowany

AdBlue należy do technologii, które mają ograniczać emisję tlenków azotu. W miarę zaostrzania się norm emisji, coraz częściej pojawiają się one w samochodach wyposażonych w silniki Diesla. Najczęściej ten płyn uzupełniali kierowcy ciężarówek, jednak wraz z nadejściem normy emisji spalin Euro 6, obowiązkiem tym obarczeni są również właściciele samochodów na terenie UE.

Krótko mówiąc, norma emisji spalin Euro 6 dotyczy głównie silników Diesla. Zgodnie z tą normą silniki Diesla powinny emitować o połowę mniej spalin niż samochody spełniające normę emisji Euro 5. Producenci nie mają innego wyboru, jak tylko rozwijać technologię i starać się ograniczyć emisję tlenków azotu do minimum.

Treść

Do czego służy AdBlue i jak działa?

System SCR (tzw. Selektywna Redukcja Katalityczna) wtryskuje do rury wydechowej substancję chemiczną AdBlue (związek mocznika i wody destylowanej). Dzięki reakcji chemicznej AdBlue i spalin, AdBlue rozkłada się na amoniak i dwutlenek węgla, amoniak reaguje z NOx i eliminuje nieszkodliwy azot i wodę.

AdBlue składa się w 32,5% z mocznika, pozostała część to woda destylowana. AdBlue jest czasami nazywany dodatkiem, ale jest to błąd, ponieważ nigdy nie jest mieszany z paliwem.

Jednak norma emisji Euro 6 nie wymaga, aby wszystkie samochody z silnikiem Diesla były wyposażone w AdBlue i istnieją alternatywy, takie jak system Lean NOx Trap (LNT). Jego ogromną zaletą jest to, że jest bezobsługowy, ale z drugiej strony zwiększa zużycie paliwa.

Co się stanie, gdy zabraknie AdBlue?

Technologia AdBlue jest więc znacznie lepszym rozwiązaniem niż system LNT, zwłaszcza z punktu widzenia zużycia paliwa. Możesz jednak zabraknąć AdBlue, ponieważ nie jest to rozwiązanie bezobsługowe. W takim przypadku możesz nie być w stanie uruchomić samochodu i nie masz innego wyjścia, jak wezwać lawetę do centrum serwisowego.

Jednak wyczerpanie AdBlue jest bardzo mało prawdopodobne. Zużycie AdBlue wynosi średnio około 1 litra na 1000 km. Oczywiście całkowity zasięg różni się w zależności od marki i pojemności zbiornika, ale w każdym przypadku lampka ostrzegawcza ostrzega o niskim poziomie AdBlue.

Kontrolka AdBlue

Jeśli zignorujesz to ostrzeżenie i nie uzupełnisz płynu AdBlue, ryzykujesz niemożność uruchomienia silnika. To nie jest porażka technologii. Producenci samochodów są prawnie zmuszeni do zapobiegania eksploatacji samochodów z wyczerpanym AdBlue. Po uzupełnieniu AdBlue powinno dać się ponownie uruchomić silnik bez żadnych problemów, o ile nie ma innych usterek technicznych.

Jak uzupełnić AdBlue?

Prawie każdy może uzupełnić AdBlue i nie ma potrzeby niczego demontować. Umiejscowienie dyszy AdBlue najczęściej znajduje się obok otworu wlewowego oleju napędowego, natomiast dolewanie AdBlue jest bardzo podobne do dolewania paliwa. Jeśli uzupełniasz AdBlue z kanistra, dla pewności owiń szyjkę szmatką – dotyczy to sytuacji, gdy szyjka nie znajduje się obok wlewu paliwa. Nie chcesz wylewać tego płynu na tapicerkę bagażnika.

Podczas napełniania płynem z pistoletu do napełniania to samo dotyczy uzupełniania z kanistra — należy zachować ostrożność podczas wyjmowania pistoletu, aby nie dopuścić do kropli, które mogłyby dostać się na tapicerkę lub buty.

Wiele centrów serwisowych automatycznie uzupełnia płyn AdBlue do regularnych przeglądów, podczas gdy inne sprawdzają poziom. Ponieważ, jak wspomniałem, przebieg różni się w zależności od samochodu, nie należy polegać na regularnych interwałach, a jeśli pojawi się kontrolka AdBlue, zdecydowanie jej nie ignoruj.

Podsumowanie i wnioski

O tym, że płyn AdBlue się kończy, informuje z dużym wyprzedzeniem lampka, aw niektórych przypadkach nawet sygnał dźwiękowy. Komunikat ostrzegawczy informuje również na wyświetlaczu niektórych samochodów, regularnie po określonej części przejechanych kilometrów. Nie możesz uruchomić silnika, jeśli zignorujesz te ostrzeżenia i skończy się AdBlue.

Dolewanie AdBlue nie nastręcza problemów, a cena nie jest astronomiczna, ale zmarszczki na czole mogą być spowodowane awarią systemu SCR, który zajmuje się wtryskiem AdBlue. Niestety to samo dotyczy sytuacji, gdy zabraknie AdBlue, a więc samochód z niedziałającym/uszkodzonym systemem SCR pozwoli na maksymalny zasięg 1000 km; po przejechaniu tego dystansu uruchomienie silnika nie będzie już możliwe.