Filtr cząstek stałych: Co to jest i jak działa?

DPF
Opublikowany

Filtr cząstek stałych (DPF) to urządzenie przeznaczone do usuwania sadzy i cząstek stałych ze spalin silnika Diesla.

W dzisiejszym artykule przybliżymy działanie filtra cząstek stałych, zwanego też filtrem FAP, sposób, w jaki urządzenie to dostało się do samochodów oraz jego żywotność.

Treść

Jak filtr cząstek stałych dostał się do samochodów?

Wraz z pojawieniem się normy emisji spalin Euro 5 stworzono surowe zasady przestrzegania ilości emisji niespalonych części stałych w spalinach. Dlatego producenci zaczęli montować filtry cząstek stałych zwane filtrami DPF lub FAP we wszystkich nowych samochodach z silnikiem Diesla.

Przy tej normie emisji nie znajdziesz ani jednego nowego samochodu z silnikiem Diesla, który nie miałby tego filtra. Wyjątki można było znaleźć jedynie wśród samochodów wyprodukowanych dla krajów spoza Unii Europejskiej, w których nie obowiązują surowe normy emisji spalin.

Lampka ostrzegawcza DPF — co zrobić, gdy się zaświeci?

Jak już wspomniano, filtr cząstek stałych (filtr DPF/FAP) to urządzenie, które usuwa rakotwórcze i drobne cząsteczki pyłu ze spalin samochodów z silnikiem Diesla. Filtr wychwytuje cząstki stałe i ostatecznie spala je, aby się oczyścić.

Zapalona lampka ostrzegawcza DPF ostrzega kierowcę o trwającym czyszczeniu lub regeneracji filtra cząstek stałych. W takim przypadku nie należy wyłączać samochodu. Regeneracja odbywa się poprzez wtrysk paliwa do filtra cząstek stałych podczas pracy silnika, przy czym zaleca się utrzymywanie stałej prędkości obrotowej silnika w zakresie od 2000 do 2600 obr./min.

DPF filter

Mówiąc najprościej, szybka jazda poza miastem lub na autostradzie przyniesie w tym przypadku korzyści. Lampka ostrzegawcza filtra cząstek stałych najczęściej pojawia się, gdy pojazd jest używany głównie w mieście na krótkich trasach - nie są one korzystne dla filtra. Jeżeli jednak lampka sygnalizacyjna nie gaśnie po regeneracji (ok. 15 minut), może to oznaczać awarię filtra cząstek stałych.

Czyszczenie filtra cząstek stałych

Inne sposoby czyszczenia filtra cząstek stałych to jego demontaż, a następnie płukanie gorącą wodą, stosowanie środków chemicznych rozpuszczających wychwycone cząstki lub czyszczenie ultradźwiękowe. Nie każdy typ filtra można wyczyścić, więc może być konieczne dopłacenie za nowy.

Żywotność filtra cząstek stałych

Żywotność filtra cząstek stałych zależy w dużej mierze od stylu jazdy i jakości oleju. Samochody wyposażone w filtr cząstek stałych wymagają specjalnego rodzaju oleju silnikowego, który jest precyzyjnie dostosowany do ich potrzeb. Czasami jednak odpowiedni olej i styl jazdy nie pomagają, a filtr może ulec uszkodzeniu nawet przed osiągnięciem zakresu żywotności wynoszącego około 80 do 150 tys. km.

DPF filter

Wielu kierowców krytykuje to tak zwane „zablokowanie rury wydechowej”, które zmniejsza osiągi silnika i zwiększa zużycie. Niektórzy demontują go ze swoich samochodów, ponieważ samochody z zdemontowanym filtrem cząstek stałych czasami przechodziły kontrolę emisji spalin bez większych problemów.