Kontrolki ostrzegawcze napędu na 4 koła: Jaka jest różnica między trybem 4x4 High, Low i Auto?

Lampki ostrzegawcze napędu na wszystkie koła
Opublikowany

Pojazdy z napędem na cztery koła są wyposażone w różne dodatkowe wskaźniki na desce rozdzielczej, których nie ma w pojazdach z napędem na dwa koła. Większość nowoczesnych pojazdów z napędem na cztery koła działa w domyślnym trybie „AUTO”, ale umożliwia przełączanie na różne tryby.

Ale co oznacza ten tryb domyślny i co ogólnie oznaczają inne kontrolki deski rozdzielczej samochodu dla pojazdów z napędem na cztery koła?

4x2, 2HI, 2H kontrolki ostrzegawcze

4x2, 2HI, 2H kontrolki ostrzegawcze

Wskaźniki te ostrzegają kierowcę, że pojazd z napędem na cztery koła dostarcza energię tylko do dwóch kół. Tryb 4x2 jest odpowiedni na suchą nawierzchnię lub podczas dobrych warunków jazdy, zapewniając mniejsze zużycie paliwa.

Wskaźnik automatycznego napędu na 4 koła

Wskaźnik automatycznego napędu na 4 koła

Lampka ta ostrzega kierowcę, że pojazd jest w trybie „AUTO” z napędem na cztery koła. Oznacza to, że pojazd automatycznie włącza napęd na cztery koła, gdy wykryje utratę przyczepności. Większość nowoczesnych pojazdów z napędem na cztery koła używa tego trybu jako domyślnego. Problem występuje, jeśli światło jest włączone, nawet gdy tryb powinien być wyłączony.

Wskaźnik niskiego poziomu napędu na 4 koła

Wskaźnik niskiego poziomu napędu na 4 koła

Ta lampka ostrzega kierowcę, że pojazd jest w trybie „LOW” z napędem na cztery koła. Gdy tryb jest aktywny, przednie i tylne półosie napędowe są mechanicznie zablokowane, powodując, że przednie i tylne koła obracają się z tą samą prędkością. Niskie przełożenie zapewnia wyższy moment obrotowy kół, a tym samym znacznie lepszą przyczepność.

Jednak tryb 4x4 Low nie jest przeznaczony do jazdy z normalną i wyższą prędkością, ale szczególnie do jazdy w bardzo wolnym terenie i trudnych terenach, takich jak strome podjazdy, błotnisty teren lub głęboki piasek, gdzie wyższy moment obrotowy i lepsza przyczepność są przydatne. Przed jazdą w takim terenie w trybie 4x4 Low ważne jest wyłączenie kontroli trakcji.

W zależności od producenta lampka ostrzegawcza może być wyświetlana w różnych wariantach, tj. jako 4x4 Low, 4WD Low lub w formie skróconej jako 4LO lub 4L. Jeśli miga stale (nie podczas przełączania trybu), jest to problem i należy jak najszybciej udać się do centrum serwisowego.

Wskaźnik wysokiego poziomu napędu na 4 koła

Wskaźnik wysokiego poziomu napędu na 4 koła

Ten wskaźnik ostrzega kierowcę, że pojazd jest w trybie „HIGH” z napędem na cztery koła. W przypadku starszych pojazdów wyposażonych w napęd na cztery koła było to domyślne ustawienie w normalnych warunkach jazdy - w takim przypadku producenci rzadko dołączali lampkę ostrzegawczą do innych wskaźników. Większość nowoczesnych pojazdów z napędem na cztery koła działa w domyślnym trybie „AUTO” i umożliwia przełączanie na 4x4 High lub 4x4 Low.

Tryb 4x4 High jest przydatny, gdy wymagana jest większa przyczepność przy normalnych i wyższych prędkościach, na przykład na zaśnieżonej drodze, podczas deszczu itp. Gdy ten tryb jest aktywny, przednie i tylne półosie napędowe są mechanicznie zablokowane, powodując przednie i tylne koła obracają się z tą samą prędkością.

Ta lampka ostrzegawcza może być wyświetlana jako 4x4 High, 4WD High lub w skróconych wersjach, takich jak 4HI lub 4H. Jeśli miga stale (nie podczas przełączania trybu), jest to problem i należy jak najszybciej udać się do centrum serwisowego.