Nie ma mowy o zwolnieniach do roku 2030: Niemiecki związek zawodowy osiągnął porozumienie z Volkswagenem

Po intensywnych negocjacjach, które początkowo wydawały się bezowocne, niemiecki związek zawodowy IG Metall skutecznie wynegocjował porozumienie z Volkswagenem, które zapobiegnie zamknięciu zakładów, zwolnieniom oraz obniżeniu płac.

Po ponad 70 godzinach rozmów związek zawodowy ogłosił osiągnięcie, które wspiera zrównoważone inwestycje na przyszłość giganta motoryzacyjnego oraz zapewnia bezpieczeństwo zatrudnienia dla pracowników i ich rodzin.

Porozumienie gwarantuje, że wszystkie dziesięć zakładów produkcyjnych Volkswagena w Niemczech pozostanie w ruchu, co skutecznie zapobiega zwolnieniom oraz obniżeniu płac. Obowiązkowe zwolnienia zostały wykluczone aż do roku 2030.

Warunki porozumienia wskazują również, że Volkswagen zredukuje ponad 35 000 miejsc pracy do roku 2030 poprzez wcześniejsze emerytury i odprawy, przy czym obie strony zgodziły się na rewizję przestarzałej struktury płac.

Obrona praw pracowników i solidarność

W ostatnich tygodniach około 100 000 pracowników Volkswagena protestowało przeciwko planom firmy, mającym na celu obniżenie wynagrodzeń. IG Metall zaznaczył, że osiągnięcie tego porozumienia nie byłoby możliwe bez masowych działań pracowników, które zablokowały drastyczne środki oszczędnościowe.

Daniela Cavallo, przewodnicząca generalnego i lokalnego komitetu zakładowego Volkswagena, podkreśliła: „Żaden zakład nie zostanie zamknięty, nikt nie zostanie zwolniony, a nasze porozumienie płacowe będzie ważne przez długi czas.”

Cavallo dodała, że chociaż istnieją zbiorowe ustępstwa dotyczące wynagrodzeń, są one zrównoważone solidarnością w postaci zachowania wszystkich zakładów produkcyjnych, a jednocześnie zapewniają przyszłość i nowe bezpieczeństwo zatrudnienia do końca roku 2030.

Podkreśliła, że wszelkie proponowane zmiany w Volkswagenie, które nie uwzględniają głosu pracowników, są skazane na niepowodzenie.

Przyszłe kroki Volkswagena

Wcześniej Volkswagen planował zwolnić tysiące niemieckich pracowników i zamknąć zakłady po raz pierwszy w kraju, planując obniżenie wynagrodzeń o 10%. Firma wyznaczyła cel oszczędności w wysokości około 10 miliardów euro.

Obecnie Volkswagen zatrudnia w Niemczech około 120 000 pracowników. Rodzina Porsche-Piëch jest większościowym właścicielem niemieckiej spółki-matki Porsche SE, która jest głównym akcjonariuszem grupy Volkswagen.