Opony typu Run-flat: Czym różnią się od standardowych opon?

Opona typu run-flat
Opublikowany

Opony typu run-flat, jak sama nazwa wskazuje, zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić przejechanie do 80 km (50 mil), w zależności od typu opony, przy ograniczonej prędkości od 80 do 90 km/h (50 mil/h) w w przypadku przebicia lub utraty ciśnienia.

Pojazd wyposażony w opony typu run-flat musi być wyposażony w działające czujniki ciśnienia powietrza w kołach, tak aby w przypadku utraty ciśnienia zaświeciła się kontrolka ostrzegawcza ciśnienia w oponach. Bez tych czujników nie będziesz miał szansy dowiedzieć się, że wystąpił problem.

Treść

Opony run-flat mogą być konstruowane przy użyciu trzech różnych technologii, a mianowicie:

1. Samonośne opony typu run-flat

Są to najczęstsze opony Run-flat do samochodów osobowych i lekkich ciężarówek. W przypadku przebicia opona pozwoli na wystarczający zasięg przy ograniczonej prędkości, jednak jej późniejsza naprawa jest kosztowna i często niemożliwa. Boki tego typu opon są mocno wzmocnione.

2. Samouszczelniające się opony run-flat

Dodatkowo opony te zawierają okładzinę, która w przypadku małej dziury sama się przesunie. W ten sposób przede wszystkim zapobiegnie się wyciekowi powietrza, a opona zostanie trwale naprawiona lub przynajmniej zapewni bardzo powolną utratę powietrza. Opony te są cięższe od opon standardowych o 15 do 20%.

3. Opony typu run-flat wyposażone w pierścień podtrzymujący

Opony te zawierają dodatkowy pierścień podtrzymujący przymocowany do koła, który może utrzymać ciężar pojazdu w przypadku utraty ciśnienia w oponach. Wykładzina typu run-flat może przenosić ciężkie ładunki na duże odległości przy dużych prędkościach. Jest używany na przykład w pojazdach wojskowych, opancerzonych i rządowych.

Zalety opon run-flat:

  • możliwość kontynuowania jazdy w przypadku utraty/uszkodzenia ciśnienia

  • jeśli pojazd jedzie z dużą prędkością i nastąpi nagła utrata ciśnienia w oponach, kierowca nie straci kontroli nad pojazdem

  • większa nośność od 20 do 40% w porównaniu z oponami klasycznymi

Wady opon run-flat:

  • jazda na tego typu oponach jest trudniejsza niż na klasycznych oponach

  • są znacznie cięższe niż standardowe opony

  • większe opory toczenia, co zwiększa zużycie paliwa

  • w większości przypadków nie można naprawić po przebiciu

  • droższe

Opony typu run-flat są stosowane głównie w samochodach niewyposażonych w koło zapasowe.

Obejrzyj krótką prezentację wideo, jak działają opony Run-flat: