Zakaz silników spalinowych nie przeszedł! Kto uratował UE przed katastrofą?

Przekrój silnika
Opublikowany

Na pewno słyszeliście już o propozycji Unii Europejskiej dotyczącej zakazu stosowania silników spalinowych od 2035 roku i prawdopodobnie załapałyście się na niedawną wiadomość, że mimo wszystko nie dojdzie do tego. Dokładniej, zakaz nie będzie już dotyczył sprzedaży samochodów wyposażonych w silniki spalinowe, ale paliwa.

Do niedawna zakaz dotyczący silników spalinowych w UE odnosił się do zakazu dotyczącego samych silników spalinowych, ale UE dokonała zwrotu i na nowo zdefiniowała ten cel, wprowadzając zakaz stosowania paliw emitujących CO2. Oznacza to, że silnik spalinowy jest daleki od ukończenia, to znaczy chyba, że ​​będzie spalał paliwo emitujące CO2.

Treść

Silniki spalinowe jeszcze się nie skończyły, ale jest pewien haczyk

Model 3D działającego silnika V8. Tłoki i inne części mechaniczne są w ruchu.

O ratowanie silników spalinowych zadbała koalicja Niemiec, Włoch, Polski i Czech oraz innych krajów byłego bloku wschodniego. Silniki spalinowe mają zatem zielone światło, o ile spalają paliwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jest to ogromne zwycięstwo wielu entuzjastów motoryzacji i europejskich producentów samochodów, ale także zwycięstwo zdrowego rozsądku, ponieważ nierozsądne byłoby odrzucanie dziesięcioleci rozwoju silników spalinowych. Z geopolitycznego punktu widzenia konieczna jest dywersyfikacja zasobów, a nie stawianie wszystkiego na jedną kartę – którą, jak się do niedawna wydawało, była wyłącznie elektromobilność.

Sprzedaż samochodów z silnikami spalinowymi była do niedawna zakazana na stałe po 2035 roku ze względu na przepisy, które wymagały 100% redukcji emisji CO2 z każdego nowego pojazdu. Jedynymi wyjątkami byli mali producenci samochodów, którzy produkowali i rejestrowali maksymalnie 1000 pojazdów rocznie.

Ostateczne głosowanie miało być tylko formalnością, ale zostało przełożone dzięki Niemcom i Włochom, gdyż oba kraje domagały się wyjątku dla e-paliw i tzw. inteligentne paliwa.

Niemcy i inne kraje uratowały silniki spalinowe

Niemcy utworzyły koalicję z Włochami i innymi krajami byłego bloku wschodniego, by głosować przeciwko zakazowi stosowania silników spalinowych od 2035 roku. Minister transportu RFN Volker Wissing, a także inni przedstawiciele zaangażowanych krajów byli sceptyczni wobec wycofywania silniki spalinowe.

Obecny rząd w Niemczech ma na ten temat sprzeczne poglądy, a partia polityczna FDP (Wolna Partia Demokratyczna) opowiada się za kontynuacją sprzedaży silników spalinowych po 2035 roku, o ile będą one napędzane paliwami syntetycznymi lub e- paliwa. Producenci samochodów twierdzą, że paliwa te mogą stanowić alternatywę dla samochodów elektrycznych, ponieważ nie emitują CO2.

Przeciwko zakazowi stosowania silników spalinowych wypowiadały się także niemieckie związki zawodowe. Gdyby ten zakaz wszedł w życie, zagrożone byłyby setki tysięcy miejsc pracy w samych Niemczech. Dołączyły do ​​tego także Polska i Włochy.

Co to są paliwa syntetyczne i e-paliwa?

Paliwa syntetyczne są wytwarzane ze źródeł odnawialnych, takich jak wodór i inne gazy, i często określa się je jako neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. To nie jest rewolucyjna innowacja, to stuletni wynalazek. Są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ powstają z wychwyconych emisji CO2 – nie wytwarzają żadnych nowych emisji.

E-paliwo można wlać do dowolnego istniejącego silnika spalinowego bez dodatkowych modyfikacji. Proces produkcji E-paliwa to stosunkowo prosta koncepcja:

  1. Dwutlenek węgla pozyskiwany jest z atmosfery lub wychwytywany z fabryk (jako produkt odpadowy)
  2. Energia ze źródeł odnawialnych zostanie wykorzystana do wytworzenia wodoru z wody w procesie zwanym elektrolizą
  3. Otrzymany dwutlenek węgla jest następnie łączy się z wodorem w celu wytworzenia paliwa metanolowego
  4. Ostatecznie paliwo metanolowe jest przekształcane (rafinowane) w benzynę przy użyciu procesu MTG – w procesie tym można uzyskać wysokooktanową benzynę ze źródeł innych niż ropa naftowa, takich jak gaz ziemny, węgiel lub biomasa (podobny proces można zastosować również do produkcji syntetycznego oleju napędowego, który służyłby do napędzania ciężkich maszyn)

Porsche współpracuje z Exxon Mobil przy testowaniu e-paliwa dla sportów motorowych i zainwestowało prawie 100 milionów euro w produkcję e-paliwa.

Celem nadal pozostaje zerowa emisja

Flaga UE

Nowy zakaz nie będzie więc dotyczył silników spalinowych, ale zeroemisyjność nadal obowiązuje i będzie obowiązywać od 2035 r. UE wymaga, aby każdy nowy samochód sprzedawany od 2035 r. emitował zero emisji, a od 2030 r. każdy nowy samochód musiał emitować o 55% mniej CO2 do 2021 r. Celem określonym przez UE jest szybka dekarbonizacja nowej generacji samochodów w Europie.

„Umowa ta otworzy przed obywatelami Europy ważne nowe możliwości w zakresie neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla i niedrogiego transportu pasażerskiego”. - mówi niemiecki minister transportu Volker Wissing

Komisja Europejska zaproponuje proces prawny mający na celu włączenie e-paliw do tego celu do jesieni 2023 roku. Planuje się włączenie w nowych pojazdach z silnikiem spalinowym funkcji, która uniemożliwiałaby uruchomienie pojazdu, gdyby benzyna lub olej napędowy pojawia się w zbiorniku.

Wielka Brytania idzie w ślady UE

Brexit

Zgodnie z komunikatem prasowym The Telegraph, rząd brytyjski planuje podążać śladami UE, odpowiednio zwolnieniami przyznanymi dla paliw syntetycznych i e-paliw. Jednak producenci samochodów będą musieli udowodnić, że silniki spalinowe zasilane e-paliwami są naprawdę neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.