Moc i moment obrotowy silnika: który z tych parametrów jest ważniejszy?
Moc i moment obrotowy to podstawowe parametry techniczne silnika spalinowego. Od tych parametrów zależy nie tylko maksymalna prędkość i przyspieszenie samochodu, ale także zużycie paliwa czy możliwość pokonywania wzniesień i tym podobne.
Moc silnika można wyrazić w kilowatach (kW), ale zwykle preferowana jest moc koni mechanicznych (KM lub moc metryczna). Jednostką momentu obrotowego, potocznie „moment obrotowy”, jest funt stopa (funt-stopa) lub niutonometr (Nm).
Treść
W przypadku dwóch identycznych konstrukcyjnie silników obowiązuje zasada, że silnik o większej pojemności skokowej ma większą moc, ale i większy moment obrotowy. Jednak silnik osiąga maksymalną moc i maksymalny moment obrotowy przy różnych prędkościach.
Silnik ma największą moc przy wyższych obrotach i największy moment obrotowy przy niższych obrotach.
Moc i moment obrotowy silnika: co jest ważniejsze?
W samochodach wyścigowych czy sportowych, które nieustannie poruszają się z dużymi prędkościami, najważniejszym parametrem silnika jest moc maksymalna. Maksymalna prędkość samochodu zależy od maksymalnej mocy, choć kluczowa jest również prędkość przyspieszania. Skrzynia biegów takiego samochodu jest więc stopniowana tak, aby samochód jak najszybciej rozpędzał się i osiągał jak największą prędkość.
W silnikach samochodów osobowych, poza maksymalną mocą i maksymalną prędkością, istotne są również inne parametry. Samochody osobowe nie zawsze jeżdżą na pełnych obrotach. Wręcz przeciwnie, silnik samochodów osobowych pracuje głównie w różnych trybach, dlatego konieczne jest, aby dysponował wystarczającym momentem obrotowym w jak najszerszym zakresie obrotów.
Zmiana biegów jest inna i dostosowuje się do maksymalnej prędkości i przyspieszenia oraz zmniejsza zużycie paliwa. Ponadto silnik samochodu osobowego musi mieć znacznie dłuższą żywotność niż silnik samochodu wyścigowego. Jednak wszystkie te parametry są ze sobą sprzeczne, dlatego producenci muszą wybrać odpowiednią równowagę podczas projektowania silników.
Obrotomierz: Jak działa to urządzenie?
Najwyższy bieg jest zatem ustawiony w celu ustabilizowania maksymalnej prędkości samochodu, zanim silnik osiągnie maksymalną prędkość.
Dzięki takiemu ustawieniu możliwe jest stałe utrzymywanie przez samochód maksymalnej prędkości bez ryzyka uszkodzenia silnika. Z drugiej strony niższe biegi są ustawione tak, aby samochód osiągał niezbędne przyspieszenie, akceptowalne spalanie, niską emisję, a pasażerom nie przeszkadzał nadmierny hałas silnika.
Oprócz zużycia paliwa, istotną cechą samochodu osobowego jest jego elastyczność. Im większy moment obrotowy, tym bardziej elastyczny jest silnik. Podczas normalnej jazdy kierowca samochodu osobowego wykorzystuje maksymalny moment obrotowy bardziej niż maksymalna moc silnika. Dlatego producenci samochodów bardziej skupiają się na zwiększeniu maksymalnego momentu obrotowego i przeniesieniu go na niższe obroty niż na zwiększeniu maksymalnej mocy.
Podczas normalnej jazdy korzystasz głównie z niskich i średnich obrotów silnika. Dlatego im wyższy moment obrotowy i im niżej umieszczony w spektrum obrotów, tym samochód będzie bardziej elastyczny i łatwiej będzie pokonywać wzniesienia bez wykorzystania maksymalnej mocy silnika.
Jak mierzy się moc silnika?
Jeśli chodzi o pomiar mocy, istnieje kilka różnych metod, które można zastosować. Najpopularniejszą metodą jest użycie dynamometru, urządzenia mierzącego moc wyjściową silnika pod obciążeniem.
Ta metoda zapewnia stosunkowo dokładny pomiar mocy wyjściowej silnika, a producenci samochodów i tunery często wykorzystują ją do optymalizacji osiągów swoich silników.
Ile koni mechanicznych ma człowiek?
Zdrowy dorosły człowiek może wytworzyć i utrzymać około 1,2 KM (lub 0,89 kW) przez krótki czas — wartość ta spada do jednej dziesiątej jednej mocy, jeśli mówimy o dłuższym okresie.