Objętość wyrzutowa: co to jest i co o tym decyduje?

Cross section of a diesel V8 engine
Opublikowany

Objętość skokowa jest częścią przestrzeni roboczej cylindra w tłokowym silniku spalinowym, którą wyznaczają dolne i górne martwe punkty tłoka. Mówiąc najprościej, objętość skokowa to objętość, którą tłok wypełnia podczas swojego skoku.

Jednak, jak wielu ludzi błędnie myśli, objętość skokowa nie oznacza całkowitej pojemności skokowej silnika. Wskazuje jedynie objętość przestrzeni roboczej cylindra określoną przez dolny i górny martwy punkt tłoka. Powyżej górnego martwego punktu tłoka znajduje się przestrzeń zwana przestrzenią kompresji lub objętością kompresji.

Treść

Jaka jest różnica między objętością skokową a pojemnością skokową silnika?

Calculation of the compression ratio
  • VK - Przestrzeń sprężania
  • VZ - Objętość cylindra
  • HU - Górny martwy punkt tłoka
  • DU - Dolny martwy punkt tłoka

Objętość skokowa cylindra jest określana jako VZ i zależy od odległości między martwymi punktami tłoka. VZ podaje się w jednostkach objętości, a dokładniej w litrach lub centymetrach sześciennych.

Pojemność silnika nazywana jest VM, która jest sumą VZ wszystkich cylindrów silnika. VM, podobnie jak VZ, podaje się w jednostkach objętości, w litrach lub centymetrach sześciennych.

Certyfikat techniczny podaje pojemność skokową całego silnika, która jest podana w centymetrach sześciennych. Możesz znaleźć VM podaną w litrach na pokrywie silnika lub z tyłu samochodu (może nie być tak oznaczona w każdym pojeździe).

Do czego służy objętość wyrzutowa?

Objętość skokowa służy do porównywania wielkości tłokowych silników spalinowych. Jest to wielkość, od której zależą parametry pracy silnika.

Dzieląc niektóre parametry silnika przez objętość skokową, otrzymujemy parametry porównawcze, za pomocą których możemy porównywać również silniki o różnych rozmiarach. Doskonałym przykładem jest parametr taki jak wydatek litrów, ilość porównawcza. Moc w litrach to stosunek mocy silnika do objętości jednego litra.

Oznacza to, że jeśli silnik o pojemności skokowej 2000 cm3 ma moc 200 kW, to jego litrowa moc wyniesie 100 kW. W ten sposób możliwe jest również porównanie dwóch silników o różnych pojemnościach.