Oznaczenia silników Diesla: TDI, HDi, JTD. Czy znasz je wszystkie?

W świecie motoryzacyjnym spotykamy się z niezliczoną ilością skrótów, w tym z oznaczeniami silników Diesla. Niektóre oznaczenia silników wysokoprężnych są dość podobne, więc nic dziwnego, że wiele osób ich nie zna.
Z tego powodu postanowiliśmy przygotować zestawienie najczęściej spotykanych oznaczeń silników Diesla, w którym pokrótce wyjaśnimy ich znaczenie.
Treść
CDi
CDi (wtrysk Common Rail) odnosi się do silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silniki te wyposażone są w system Common-rail. Silniki CDi stosowane są przez koncerny samochodowe Mercedes i Chrysler.
CDTi
CDTi (Common-Rail Diesel Turbo Injection) odnosi się do doładowanych silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silniki te wyposażone są w system Common-rail i są stosowane przez firmę Opel.
CRD
CRD (Common rail diesel) odnosi się do silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silniki o tym oznaczeniu są używane przez amerykańskich producentów samochodów Chrysler, Dodge i Jeep.
CRDi
CRDi (wtrysk Common Rail diesel) odnosi się do silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jedyną różnicą w stosunku do CRD jest to, że oznaczenia tego używają koreańskie koncerny samochodowe jak Hyundai czy Kia, ale także np. japońskie Mitsubishi.
DCi
DCi (Diesel Common-Rail Injection) odnosi się do silników wysokoprężnych z technologią Common-Rail, a więc z bezpośrednim wtryskiem paliwa i wspólnym przewodem paliwowym. Renault i Nissan używają tego oznaczenia.
DDiS
DDiS (Direct Diesel Injection System) odnosi się do turbodoładowanego silnika Diesla z systemem Common Rail marki Suzuki.
DiDT
DiDT (Direct Injection Turbo Diesel) odnosi się do doładowanego silnika Diesla z systemem Common Rail.
DTI
DTI (Direct Turbo Injection) odnosi się do turbodoładowanego silnika Diesla z wtryskiem bezpośrednim.
HDi
HDi (wysokociśnieniowy wtrysk bezpośredni) oznacza silnik z bezpośrednim wtryskiem wysokociśnieniowym. Silniki te mogą być wyposażone w funkcję OverBoost (zwiększa moc na krótki czas po naciśnięciu pedału).

Turbosprężarka: jakie są jej zalety i czym jest turbodziura?
Silniki HDi są wyposażone w turbosprężarkę i produkowane przez Grupę PSA w technologii Common-Rail. Charakteryzują się dobrze rozwiniętym chodem.
JTD
JTD (Jet Turbo Diesel) odnosi się do turbodoładowanego silnika wysokoprężnego z systemem Common rail stosowanego przez Fiata, Alfę Romeo i Lancię. Pierwsza generacja silników Diesla z układem common-rail firmy Fiat pod oznaczeniem JTD znana była również pod inicjałami uniJet Turbo Diesel.
JTDM
JTDM, inaczej Jet Turbo Diesel Modified (Multijet), to oznaczenie silników z technologią Common Rail, a więc z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Common Rail: Jak to działa i jakie są jego zalety?
Fiat jako pierwszy wprowadził ten system w 1997 roku z silnikami Alfy Romeo, a następnie Mercedes-Benz. Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Chrysler, Jeep i Maserati szeroko używają Multijet.
MZ-CD
MZ-CD (Mazda – Common-rail Diesel) odnosi się do doładowanego silnika Diesla Mazdy z systemem Common rail.
SDI
SDI (ang. Suction diesel injection) odnosi się do silników wysokoprężnych z atmosferycznym napełnianiem i bezpośrednim wtryskiem paliwa produkowanych przez Grupę Volkswagena. Ponieważ te silniki nie są turbodoładowane, zapewniają mniejszą moc w porównaniu z silnikami z turbodoładowaniem o tej samej pojemności skokowej.
Silniki SDI były produkowane jako rzędowe czterocylindrowe lub pięciocylindrowe. Ponieważ są one prostsze konstrukcyjnie niż silniki z turbodoładowaniem, są również bardziej niezawodne, a zużycie paliwa pozostaje niezmienione.
TDI
TDI (Turbocharged direct injection) odnosi się do turbodoładowanych silników wysokoprężnych z wtryskiem bezpośrednim produkowanych przez Grupę Volkswagen. W wielu krajach skrót TDI jest zarejestrowany jako znak towarowy Grupy Volkswagen, a silniki te są szeroko rozpowszechnione przede wszystkim w Europie.
TDI-PD
TDI-PD (TDI – Pumpe Düse) odnosi się do turbodoładowanego silnika Diesla z wtryskiem bezpośrednim z zespołem pompa-dysza.
TDDi
TDDi (Turbo diesel direct injection) odnosi się do silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Ford używa tego oznaczenia. Nowsza generacja silników Diesla (TDCi) charakteryzuje się bardziej wyrafinowaną i cichszą pracą w porównaniu z TDDi.
TDCi
TDCi (Turbo diesel common-rail injection) odnosi się do silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa z systemem Common Rail. Silniki te to nowsza generacja silników TDDi stosowanych przez Forda.
Wniosek
Wierzymy, że po tym artykule oznaczenia silników Diesla nie będą już sprawiały Państwu żadnych problemów. Jeśli jednak nie znalazłeś niektórych oznaczeń silników na tej liście, nie wahaj się podzielić komentarzem, a my dodamy go do listy.