Płyn chłodzący: Co oznaczają różne kolory?

Płyn chłodzący
Opublikowany

Każdy silnik spalinowy do wydajnej pracy potrzebuje optymalnej temperatury. Układ chłodzenia zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika, bez której silnik szybko by się przegrzał i zatarł.

Istnieje kilka sposobów chłodzenia silnika, ale jeśli chodzi o chłodzenie cieczą, układ chłodzenia logicznie potrzebuje płynu chłodzącego do prawidłowego działania.

Treść

Jak działa płyn chłodzący?

Płyn chłodzący odprowadza ciepło do powietrza przez chłodnicę. Jest to prosty cykl – głowica i cylindry posiadają podwójną ściankę, tworzącą skorupę wypełnioną cieczą chłodzącą. Po podgrzaniu wpływa do chłodnicy, chłodzony przepływającym powietrzem i ponownie wraca do płaszcza.

Latem jako czynnik chłodzący używamy wody destylowanej; zimą jest to środek przeciw zamarzaniu. Jednak płyn chłodzący musi spełniać również rolę ochronną, dlatego zawiera dodatki. Ma więc chronić metalowe części układu chłodzenia przed korozją, a gumowe przed pękaniem i starzeniem, ale musi mieć odpowiednio niską temperaturę zamarzania.

Co zawiera płyn chłodzący/płyn przeciw zamarzaniu?

Płyn niezamarzający składa się w 92% z glikolu monoetylenowego, który zapobiega zamarzaniu płynu, podnosi temperaturę wrzenia i smaruje pompę wodną. 2% koncentratu to woda, a pozostałe 6% to dodatki, które mają następujący skład:

1. Inhibitory korozji

Chronią metalowe części mające kontakt z płynem chłodzącym przed korozją.

2. Dyspergatory

Zapobiegają tworzeniu się kamienia.

3. Stabilizatory

Zapobiegają wytrącaniu się inhibitorów mineralnych. Więc utrzymują je rozpuszczone w płynie chłodzącym.

4. Dodatki przeciwpieniące

Zapobiegają pienieniu się płynu chłodzącego, co mogłoby spowodować zapowietrzenie układu chłodzenia.

5. Podwyższacze pH

Zapobiegają utlenianiu cieczy chłodzącej. Wraz ze spadkiem pH wzrasta kwasowość, co zwiększa skłonność do korozji. Kwaśny płyn powoduje korozję aluminium i zjada silnik od środka.

6. Rezerwa zasadowości

Tak nazwano właściwość osiąganą przez podwyższacze i inhibitory pH, która chroni przed uszkodzeniem uszczelnień i powierzchni nośnych głowicy cylindrów.

7. Barwnik

Może być czerwony, fioletowy, niebiesko-zielony lub żółty.

Jednak każdy płyn chłodzący traci swoje właściwości, ponieważ jego składniki stopniowo odparowują lub zmieniają swój skład chemiczny. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie i wymiana płynu chłodzącego, zwłaszcza przed zimą, kiedy ważny jest pomiar temperatury zamarzania.

Podczas wymiany lub uzupełniania płynu chłodzącego należy używać właściwego rodzaju płynu chłodzącego. Poszczególne rodzaje płynów chłodzących nie mieszają się ze sobą, ale aby nie wprowadzać w błąd użytkowników, różne płyny rozróżnia się kolorami. Płynów o różnych kolorach nie należy mieszać, natomiast płyny o tym samym kolorze można mieszać.

Oznaczenie i dystrybucja chłodziwa:

  • G10 ŻÓŁTY - to płyn niezamarzający odpowiedni do starszych silników, których głowice cylindrów nie są wykonane ze stopów aluminium.

  • G11 NIEBIESKO-ZIELONY - jest mieszanką przeciw zamarzaniu odpowiednią do nowszych silników z głowicami cylindrów ze stopu aluminium.

  • G12 RED - to wysokiej jakości nowoczesny płyn niezamarzający, który jest bardzo delikatny dla metali, tworzyw sztucznych i gumowych uszczelek. Przeznaczony jest do nowych samochodów z głowicami cylindrów ze stopu aluminium.

  • G12+ FIOLETOWY - różni się od G12 tylko innym kolorem.

  • G13 FIOLETOWY - jest płynem niezamarzającym odpowiednim do nowych samochodów, ale może zastąpić każdy płyn niezamarzający również w starszych samochodach

  • G13 zapewnia częściom metalowym bardzo wysoką ochronę przed korozją.

Streszczenie

Płyn chłodzący należy wymieniać co 3-4 lata, ponieważ z czasem traci on swoje właściwości. Na rynku jest wiele płynów chłodzących, ale trzeba wybrać ten właściwy, a nie kierować się tylko najniższą ceną, ponieważ niskiej jakości płyny chłodzące mogą szybko zepsuć i zanieczyścić chłodnicę oraz cały układ chłodzenia samochodu.