Quattro: Jak działa napęd na wszystkie koła?
Quattro to oznaczenie napędu na wszystkie koła używanego przez firmę samochodową Audi. Wszystkie modele samochodów Audi, które są wyposażone w napęd na cztery koła, noszą to oznaczenie.
Ale jak działa napęd na wszystkie koła Audi i dlaczego Quattro nie jest takie jak Quattro? W dzisiejszym artykule rzucimy na to nieco światła.
Treść
Historia Audi Quattro w skrócie:
Impulsem do opracowania samochodu z napędem na wszystkie koła dla koncernu samochodowego Audi był Volkswagen Iltis, samochód terenowy opracowany na zlecenie Audi. Podczas jazd próbnych narodził się jednak pomysł wbudowania napędu na wszystkie koła w samochód osobowy.
W 1977 roku Audi 80 zostało wyposażone w napęd na wszystkie koła z Volkswagena Iltis w celu rozwoju. Powstał więc rodzaj prototypu, który został oznaczony jako A1. Po różnych testach projekt ten został zatwierdzony i można było rozpocząć produkcję pojazdów z napędem na cztery koła.
Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem Audi wyposażonym w napęd na wszystkie koła był model Audi Quattro z 1980 roku. Model ten niemal natychmiast po wprowadzeniu na rynek odniósł ogromny sukces, dlatego oznaczenie Quattro jest używane do dziś we wszystkich modelach Audi wyposażonych w ten napęd.
Inne koncerny samochodowe koncernu Volkswagen używają innych oznaczeń dla swoich samochodów z napędem na 4 koła. Na przykład firma samochodowa Volkswagen używała kilku nazw wskazujących na swoje pojazdy wyposażone w napęd na wszystkie koła, takich jak Syncro czy wciąż używana nazwa 4Motion. Jednak Audi zawsze używa tylko jednego oznaczenia dla swoich samochodów z napędem na cztery koła: Quattro.
Jak działa Quattro, czyli napęd na wszystkie koła?
Napęd Quattro to stały napęd na wszystkie koła z międzyosiowym mechanizmem różnicowym, z podziałem mocy między przednią i tylną oś w stosunku 50:50. Samochody z tym napędem charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi, szczególnie na śliskich, mokrych i niestabilnych nawierzchniach.
Kontrolki ostrzegawcze napędu na 4 koła: Jaka jest różnica między trybem 4x4 High, Low i Auto?
Wręcz przeciwnie, ich wadą jest większe spalanie i nieco gorsze właściwości dynamiczne niż samochody wyposażone w napęd tylko na jedną oś.
Kompromis pomiędzy napędem na wszystkie koła
Kompromisem między napędem na jedną oś a napędem na wszystkie koła jest napęd na jedną oś główną, wykorzystujący sprzęgło Haldex, które w razie potrzeby rozdziela moc między przednią i tylną oś poprzez włączanie i wyłączanie napędu tylnej osi.
Niektóre samochody Audi są również wyposażone w taki system, na przykład model TT, ale także model A3. Te modele również noszą to samo oznaczenie, ale wielu nazywa je fałszywym quattro lub fałszywym Quattro, ponieważ z technicznego punktu widzenia to oznaczenie należy do pełnoprawnego, stałego napędu na wszystkie koła.
Zalety BMW xDrive w porównaniu do Audi Quattro
W porównaniu do systemu Quattro ze stałym rozdziałem mocy 50:50, BMW z xDrive ma znacznie mniejszą tendencję do podsterowności, głównie dlatego, że preferowaną osią napędzaną jest zawsze oś tylna.
Co to jest fałszywe Quattro?
Jaka jest więc różnica między wspomnianym Quattro a fałszywym Quattro? Samochód z odpowiednim systemem Quattro ma silnik i skrzynię biegów zamontowane wzdłużnie. Moc silnika przekazywana jest przez skrzynię biegów do mechanizmu różnicowego, który na stałe rozdziela moc w stosunku 50:50 na przednią i tylną oś.
Silnik i skrzynia biegów są montowane poprzecznie za pomocą systemu fałszywego Quattro. Moc silnika napędza przede wszystkim tylko oś przednią, a oś tylną łączy się za pomocą sprzęgła Haldex tylko w razie potrzeby lub w sytuacjach awaryjnych.
W tym przypadku nie jest to prawdziwy system Quattro, a właściwości jezdne samochodu nie odpowiadają samochodowi wyposażonemu w stały napęd na wszystkie koła Quattro.