System ABS: Jak to działa i do czego służy?

Kontrolki na desce rozdzielczej
Opublikowany

Układ ABS, czy też jego długa nazwa Anti-lock Braking System to układ należący do jednego z podstawowych elementów aktywnego bezpieczeństwa pojazdu.

Ten artykuł rzuci światło na system ABS, jego funkcję i sposób rozpoznawania, kiedy system jest aktywny.

Treść

Jak działa ABS?

System ABS sprawdza działanie układu hamulcowego w samochodzie i zapewnia skuteczne hamowanie na nawierzchniach o różnej przyczepności. Układ ABS monitoruje ruch kół podczas hamowania za pomocą czujników umieszczonych na każdym kole.

Jeśli jedno z kół zacznie się ślizgać, czujnik wysyła sygnał do centrali, która zmniejsza lub całkowicie wyłącza siłę hamowania tego koła, zapobiegając jego zablokowaniu.

Zablokowane koło nie przenosi żadnej siły bocznej, co uniemożliwia skręcanie pojazdu na boki. Z drugiej strony niezablokowane koło może zachować stabilność, a tym samym zapewnić sterowność pojazdu nawet podczas gwałtownego hamowania na śliskiej nawierzchni.

Jeśli centralka systemu ABS otrzyma sygnał, że jedno z kół jest zablokowane, na krótko obniży ciśnienie w układzie hamulcowym, dzięki czemu koło ponownie zacznie się toczyć. Układ ABS może zwolnić koło do 16 razy na sekundę, zapewniając wystarczające hamowanie, skręt kół i sterowność pojazdu.

System ABS został opracowany przez firmę Bosch w 1978 roku. Jeśli system jest sprawny i spełnia swoje zadanie, podczas naciskania pedału hamulca wyczuwalne są pulsacje hamulca. Nie bój się, gdy tak się stanie, i trzymaj nacisk na pedał.

ABS może uaktywnić się na śliskiej nawierzchni. Powinno temu towarzyszyć zapalenie się lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej ABS, gdy system jest aktywny. Jeśli działa prawidłowo, lampka ostrzegawcza powinna zniknąć, gdy ABS nie będzie musiał interweniować.

Skąd wiadomo, że układ ABS jest aktywny?

Pedał hamulca w samochodzie

Podczas gwałtownego hamowania na mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej drodze można wyczuć i jednocześnie usłyszeć przerywane hamowanie, które jest sygnałem informującym o aktywnym systemie ABS. Słychać charakterystyczny chrapliwy dźwięk, pedał hamulca zaczyna kopać, a stopa zostaje odepchnięta od podłogi.

Gdy interweniuje system ABS, niektórzy mniej doświadczeni kierowcy boją się i zwalniają pedał hamulca. Jest to jednak duży błąd, który często wynika z faktu, że szkoła nauki jazdy nie przykłada zbytniej wagi do radzenia sobie w takich sytuacjach. W takiej sytuacji utrzymuj nacisk na pedał hamulca.

Bardziej doświadczeni kierowcy, którzy przez wiele lat jeździli samochodami bez ABS, musieli polegać na ręcznym, przerywanym dozowaniu siły hamowania, używając tylko stopy bez żadnego systemu elektronicznego.

ABS jako wyposażenie obowiązkowe

System ABS jest wymagany we wszystkich nowych samochodach osobowych sprzedawanych w Unii Europejskiej od 2004 roku. W USA NHTSA wprowadził ABS w połączeniu z ESC (Electronic Stability Control) od 2012 roku.

Czy ABS wydłuża drogę hamowania?

Co ciekawe, samochód wyposażony w system ABS ma dłuższą drogę hamowania na suchej nawierzchni niż samochód niewyposażony w ten system. Jednak na śliskiej drodze karta przechyla się na korzyść pojazdu wyposażonego w system ABS.

Podsumowując, samochody wyposażone w ABS są bezpieczniejsze dla zwykłych kierowców, a system pomaga zapobiegać wielu śmiertelnym wypadkom drogowym i obrażeniom.

Film pokazujący różnicę między włączonym i wyłączonym ABS