Zimny silnik: Co dzieje się w maszynie, gdy się rozgrzewa?

Temperatura silnika
Opublikowany

Zimny rozruch szkodzi silnikowi, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Jednak im niższa temperatura zewnętrzna, tym dłużej trwa rozgrzewanie silnika do temperatury roboczej, co oznacza, że te niekorzystne zjawiska wpływają na silnik przez dłuższy czas.

Dzisiejszy artykuł skupi się na tym, co dzieje się w silniku podczas rozgrzewania do temperatury roboczej.

Treść

Kiedy mówimy o zimnym silniku, mamy na myśli silnik, który nie jest rozgrzany do temperatury roboczej, niezależnie od pory roku czy temperatury zewnętrznej.

Niewystarczające smarowanie części mechanicznych:

Olej silnikowy

Gdy silnik jest zimny, niewystarczające smarowanie powoduje większe zużycie części mechanicznych silnika. Olej silnikowy jest zestalony, ma większą gęstość, a pompa olejowa nie może wytworzyć wystarczającego ciśnienia, aby wprowadzić olej do układu smarowania.

Film olejowy jest zatem niewystarczający na powierzchniach styku układu mechanicznego. Efektem jest niedostateczne smarowanie ruchomych części silnika, większe ich zużycie oraz większe zużycie paliwa i emisja spalin z powodu większego obciążenia silnika.

Dlatego po uruchomieniu samochodu należy odczekać około 20 do 30 sekund przed rozpoczęciem jazdy. Oczywiście nie oznacza to natychmiastowego przyspieszenia i ruszania w drogę! Dopóki silnik nie osiągnął jeszcze temperatury roboczej, należy jechać ostrożnie, lekko nogą i nie obciążać zbytnio silnika. Prędkość obrotowa silnika nie powinna przekraczać granicy 2500 obrotów na minutę, ale nie należy również utrzymywać silnika na bardzo niskich obrotach. Mam tu na myśli poniżej granicy 1500 obrotów na minutę, bo wtedy obciążenie silnika jest jeszcze większe.

OSTRZEŻENIE! Nie zapominaj, że woda nagrzewa się znacznie szybciej niż olej silnikowy, dlatego nie należy ładować samochodu natychmiast po tym, jak wskaźnik temperatury płynu chłodzącego wskaże prawidłową temperaturę lub po zgaśnięciu niebieskiej kontrolki płynu chłodzącego.

Wyższe zużycie paliwa:

Jeśli silnik jest zimny, zużycie paliwa znacznie wzrasta. Zimny silnik potrzebuje więcej paliwa (bogatsza mieszanka) do płynnej pracy i wystarczających osiągów. Jednak zużycie paliwa wzrasta ze względu na wyższe obroty biegu jałowego, większe obciążenie lub w pełni włączoną klimatyzację lub ogrzewanie.

Dobrym pomysłem byłoby wyłączenie ogrzewania i klimatyzacji, gdy silnik nagrzewa się do temperatury roboczej. W ten sposób silnik rozgrzeje się znacznie wcześniej, a Ty zaoszczędzisz znaczną ilość paliwa.

Zwiększona emisja spalin:

Oprócz niedostatecznego smarowania części mechanicznych silnika i zwiększonego zużycia paliwa, prawie dwukrotnie zwiększa się emisja spalin.

Czarny dym z wydechu

Dzieje się tak dlatego, że silnik spala bogatszą mieszankę, zimny olej silnikowy ma większą gęstość (a więc opór), a katalizator nie osiągnął jeszcze swojej temperatury roboczej. Katalizator do prawidłowego działania musi osiągnąć temperaturę roboczą. Ale to nie wszystko.

Znacznie gorsza sytuacja występuje w przypadku silników Diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych. Aby działał prawidłowo, musi osiągnąć temperaturę około 600°C. W przeciwnym razie filtr cząstek stałych zostanie zatkany osadami, co znacznie skróci jego żywotność.

Zimny silnik w przypadku samochodów zasilanych LPG i CNG:

Spalanie LPG lub sprężonego gazu ziemnego CNG jest problematyczne przy zimnym silniku. Dlatego te silniki nie są uruchamiane na gazie tylko na benzynie i dopiero po osiągnięciu przez silnik odpowiedniej temperatury centralka przełącza silnik na paliwo LPG lub CNG.

Na zakończenie dodam, że częste uruchamianie zimnego silnika znacznie skraca okres między wymianami oleju silnikowego. Jeśli więc jeździsz głównie na krótkich dystansach, na których silnik Twojego samochodu nie ma czasu na rozgrzanie się do temperatury roboczej, powinieneś skrócić okres między wymianami oleju silnikowego.

Zobacz demonstrację nagrzewania zimnego silnika na kamerze termowizyjnej: