Czerwone kontrolki ostrzegawcze w aucie: co zrobić, gdy się zapalą?
Czerwone kontrolki na desce rozdzielczej, w przeciwieństwie do innych lampek ostrzegawczych, wskazują na poważny problem, który należy natychmiast rozwiązać. Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której zapali się czerwona lampka ostrzegawcza, nie ignoruj jej!
Może to być zaciągnięty hamulec ręczny, otwarty bagażnik lub drzwi, niskie ciśnienie oleju lub przegrzanie silnika. W każdym razie należy zatrzymać się i, jeśli to możliwe, rozwiązać problem. Liczy się każda minuta, a jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia silnika lub innych podzespołów, musisz działać.
Jeśli problemu nie można rozwiązać lub nie wiesz, jak to zrobić, lepiej wezwać mechanika, ale w niektórych przypadkach konieczne jest wyłączenie silnika podczas zatrzymywania samochodu.
Kontrola serwisowa
Może on przybierać różne formy od klucza lub różnych raportów. Może to być planowany (ustawiony interwał) przegląd, ale także niespodziewana awaria i konieczność jak najszybszego udania się do warsztatu.
Kontrolka Adblue
Kontrolka wskazuje na niski poziom dodatków AdBlue. W większości przypadków na kontrolce pojawi się również informacja o wskazanym zasięgu i nie uruchomisz silnika po wyczerpaniu dodatku.
Kontrolka baterii Czytaj więcej
Kontrolkę tę można zobaczyć po uruchomieniu samochodu. Jeśli pozostaje na włączonym to winna jest albo awaria alternatora albo zerwany pasek napędowy alternatora. Z taką usterką można oddać go do warsztatu tylko wtedy, gdy silnik nie zawodzi po śmierci akumulatora. Jednak znacznie lepszą alternatywą jest natychmiastowe wezwanie holownika.
Kontrolka ciśnienia oleju silnikowego Czytaj więcej
Ten czerwony symbol ostrzega o niedostatecznym ciśnieniu oleju silnikowego, jedną z przyczyn może być zbyt niski poziom oleju. Należy natychmiast zatrzymać samochód i wyłączyć silnik, ponieważ smarowanie nie jest wystarczające. Jeśli lampka ostrzegawcza pozostaje zapalona nawet po uzupełnieniu lub poziom oleju jest normalny, wyłącz silnik i wezwij lawetę. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zatarcia silnika, ponieważ może dojść do uszkodzenia pompy oleju.
Kontrolka ogranicznika prędkości
Ta kontrolka zapali się, jeśli zostanie przekroczona maksymalna ustawiona prędkość.
Kontrolka pasa bezpieczeństwa
Zapalona lampka kontrolna wskazuje na niezabezpieczonego pasażera. Dodatkowo ostrzega o tym głośny sygnał dźwiękowy.
Kontrolka Start-Stop
Świeci się, jeśli silnik został wyłączony przez system start-stop. Po wciśnięciu sprzęgła silnik zostanie uruchomiony, w trybie automatycznym należy zwolnić pedał hamulca.
Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi
Lampka ta zapala się, gdy drzwi są uchylone lub niedomknięte.
Lampka ostrzegawcza poduszki powietrznej
Ta kontrolka sygnalizuje usterkę w układzie elektronicznym lub w styku systemu poduszek powietrznych. Może się zdarzyć, że poduszki powietrzne nie odrywają się lub odrywają się samoistnie przy uderzeniu, zalecam (jeśli to możliwe) dezaktywację systemu poduszek powietrznych i wizytę w warsztacie.
Lampka ostrzegawcza wspomagania kierownicy
Kontrolkę tę napotkasz, jeśli masz problem ze wspomaganiem układu kierowniczego. Usterka może dotyczyć elektryki lub pompy wspomagania kierownicy. Jazda takim pojazdem jest możliwa, ale trzeba będzie pogodzić się z obniżoną sprawnością układu wspomagania kierownicy lub jej brakiem.
Światło hamulca
Jeśli ta kontrolka się świeci, to prawdopodobnie masz zaciągnięty hamulec ręczny lub niedobór płynu hamulcowego. Dźwignię należy natychmiast zwolnić, ale jeśli lampka pozostaje zapalona, należy się zatrzymać i sprawdzić poziom płynu hamulcowego, ponieważ hamulce mogą przestać działać.
Wskaźnik odstępu
Kontrolka wskazuje niewielką odległość od pojazdu poprzedzającego. W takim przypadku należy natychmiast zwolnić i zachować większy odstęp.
Wskaźnik temperatury i poziomu płynu chłodzącego Czytaj więcej
Ta kontrolka zapala się, gdy poziom płynu chłodzącego jest poniżej poziomu minimalnego lub gdy silnik się przegrzewa. Jeśli tak się stanie, należy się zatrzymać i sprawdzić poziom płynu chłodzącego.
Jeśli płyn chłodzący wymaga uzupełnienia, można to zrobić po ostygnięciu silnika do 60 stopni (około kwadransa lub dłużej, w zależności od temperatury zewnętrznej). Jeśli nie masz pod ręką płynu chłodzącego lub wody destylowanej, możesz również użyć zwykłej wody w nagłych przypadkach (ale będziesz musiał odwiedzić serwis później, jeśli potrzebujesz więcej).
Wycieki płynu chłodzącego mogą być spowodowane uszkodzoną pompą wody, pękniętą głowicą, nieszczelnościami w układzie chłodzenia lub pękniętą chłodnicą. Jeśli płyn chłodzący nie wycieka, wadliwie działający przełącznik lub wentylator może również spowodować przegrzanie silnika.