Czujnik przepływu masowego: Co robi i jakie są jego awarie?

Czujnik masowego natężenia przepływu mierzy powietrze, które przepływa przez kolektor dolotowy do silnika spalinowego. Zwykle można go znaleźć w kolektorze dolotowym, za filtrem powietrza i przed przepustnicą.

Jeśli czujnik mierzy ciśnienie powietrza w kolektorze dolotowym, oznacza się to skrótem MAP - Manifold Air Pressure. Z drugiej strony, jeśli mierzy masę zużytego powietrza, oznacza się to skrótem MAF - Mass Air Flow.

Treść

1. MAPA: Ciśnienie powietrza w kolektorze

MAP monitoruje ciśnienie w kolektorze dolotowym, które zmienia się w zależności od obciążenia silnika. Na podstawie tego pomiaru przekazuje informację do sterownika silnika, który dostosowuje dawkę paliwa w celu uzyskania jak najlepszego spalania.

Problem z dokładnością pojawia się, gdy zmienia się ciśnienie lub temperatura powietrza. Dlatego używany jest drugi czujnik MAP lub kombinacja czujnika MAP i czujnika MAF.

2. MAF: masowy przepływ powietrza

W przeciwieństwie do czujnika MAP, czujnik MAF mierzy ilość, a tym samym masę zużytego powietrza. Jest mniej odporny na uszkodzenia niż czujnik MAP, ale ma pewne zalety, takie jak:

  • dokładny pomiar masy, ilości powietrza

  • zmiana ciśnienia powietrza nie spowoduje błędnego pomiaru

  • szybka reakcja czujnika na zmianę przepływu powietrza

  • zmiana temperatury powietrza nie spowoduje błędnego pomiaru

  • stawia bardzo mały opór przepływowi powietrza

Najczęściej stosowane mierniki masy powietrza:

1. Pomiar ilości powietrza za pomocą rozgrzanego drutu

Jest to drut, przez który przepływa prąd elektryczny. Ogrzewa je do stałej temperatury, która zwykle jest wyższa (około 100 stopni Celsjusza) niż temperatura powietrza dolotowego. Jeśli silnik zasysa mniej lub więcej powietrza, zmienia się również temperatura drutu.

Ten przepływomierz może bardzo szybko reagować na zmianę przepływu powietrza w kolektorze dolotowym. Jest on jednak bardzo podatny na zanieczyszczenie rozgrzanego drutu, dlatego nagrzewa się do 1000 stopni Celsjusza przez jedną sekundę przy każdym wyłączeniu silnika. W przypadku uszkodzenia przewodu centrala przełącza silnik w tryb awaryjny.

2. Pomiar ilości powietrza z nagrzaną warstwą

Działa na podobnej zasadzie jak poprzedni czujnik, ale zamiast drutu zastosowano podgrzewaną warstwę, która nagrzewa się do temperatury o 120 do 180 stopni wyższej niż temperatura powietrza dolotowego. Powietrze wlotowe przepływa przez czujnik ilości powietrza i tym samym wpływa na temperaturę ogrzewanej warstwy.

Kanał obejściowy jest ukształtowany w taki sposób, aby ograniczyć ilość zanieczyszczeń spadających na elementy pomiarowe. Nie wymaga więc wielokrotnego czyszczenia przez krótkie nagrzewanie, jak w przypadku drutu nagrzanego, co oznacza, że jest bardziej odporny na uszkodzenia.

Najczęstsze przyczyny awarii czujnika przepływu masowego:

Najczęstsze przyczyny awarii przepływomierza masowego wynikają z zanieczyszczenia filtra powietrza.

Jednak uszkodzony lub nadmiernie zanieczyszczony przepływomierz masowy może nadal działać. Choć zmiany w pracy silnika są znaczące, zauważy je nawet kompletny laik.

Do najczęstszych objawów uszkodzenia przepływomierza należą:

  • trudne uruchamianie silnika

  • wysoka lub niska prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym

  • silnik pracuje nierówno

  • szarpanie przy przyspieszaniu

  • wyłączenie silnika

  • zwiększone zadymienie

Wniosek

Awaria czujnika przepływu masowego może, ale nie musi, sygnalizować się zapaloną kontrolką ostrzegawczą silnika. Jeśli czujnik przepływu masowego jest po prostu zabrudzony, problem ten można rozwiązać, po prostu czyszcząc czujnik.

Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie uszkodzić czujnika. Jednak w przypadku uszkodzenia czujnika przepływu masowego najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana, która może nie jest najtańsza, ale bardzo prosta.