Filtr powietrza: Do czego służy i jakie są jego rodzaje?
Niemal każdy rozsądny właściciel samochodu nie zapomina o regularnej konserwacji swojego auta, w tym o wymianie filtra powietrza. Jednak niektórzy właściciele nie uważają wymiany filtra powietrza za coś kluczowego i ignorują ją.
W tym artykule przyjrzymy się, co robi filtr powietrza, jakie są rodzaje filtrów powietrza i kiedy jest najlepszy czas na ich wymianę.
Treść
Co robi filtr powietrza?
Filtr powietrza to urządzenie, które wychwytuje cząstki stałe, takie jak kurz, pyłki, różne owady i tym podobne rzeczy, które mogą uszkodzić komory spalania, zawory i tłoki.
Zwykle umieszcza się go w plastikowej osłonie w rurze dolotowej silnika spalinowego i tym samym zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do komory spalania.
W silnikach spalinowych najczęściej stosuje się trzy rodzaje filtrów powietrza, a mianowicie:
papierowy filtr powietrza
bawełniany filtr powietrza
piankowy filtr powietrza
1. Papierowy filtr powietrza
Ten typ filtra jest najczęściej stosowanym filtrem powietrza do silników spalinowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że są skuteczne i bardzo tanie. Papierowy filtr powietrza jest jednak skuteczny tylko do momentu, gdy jego powierzchnia pokryje się kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Dzieje się tak, gdy przepływ powietrza jest ograniczony, więc do silnika dostaje się mniej powietrza.
2. Piankowy filtr powietrza
W przeszłości filtry piankowe były stosowane głównie w małych silnikach i kosiarkach do trawy. Taki filtr zatrzymuje więcej zanieczyszczeń niż klasyczny filtr papierowy, a przepływ powietrza jest tylko minimalnie ograniczony. Ten typ filtra powietrza jest bardzo popularny w samochodach terenowych i rajdowych, gdzie występuje duże zapylenie.
Na filtrach piankowych można wychwycić dużą ilość zanieczyszczeń bez ograniczania przepływu powietrza. Wciąż jednak możemy spotkać papierowe filtry powietrza, na które naklejona jest warstwa pianki o grubości około 1 cm, będąca połączeniem obu filtrów.
3. Bawełniany filtr powietrza
Zamiast filtra papierowego można zastosować filtr bawełniany. Ten typ filtra charakteryzuje się większą przepuszczalnością powietrza, co oznacza, że do silnika dostaje się większa ilość powietrza przy zachowaniu takiej samej filtracji jak klasyczny filtr papierowy. Wadą filtra bawełnianego jest jego cena.
Z drugiej strony zaletą jest dłuższa żywotność - starcza na cały okres eksploatacji auta i niewielki wzrost osiągów. Samochody sportowe i wyścigowe używają głównie tego typu filtrów powietrza.
Zatkany filtr powietrza ma zły wpływ na osiągi silnika i zużycie paliwa. Jednostka sterująca dostosowuje ilość wtryskiwanego paliwa w zależności od tego, ile powietrza dostaje się do wlotu.
Moc i moment obrotowy silnika: który z tych parametrów jest ważniejszy?
Jeśli ten filtr jest zatkany, do komory spalania dostaje się mniej powietrza, co skutkuje niższą wydajnością silnika. Ten spadek wydajności jest często niezauważalny, dlatego wiele osób zapomina o filtrze powietrza.
Wniosek
Należy zauważyć, że cena filtra powietrza jest niska, w zależności od marki i rodzaju materiału, z którego wykonany jest filtr; dlatego nie należy zapominać o jego wymianie. Najlepszą opcją jest wymiana filtra powietrza wraz z wymianą oleju silnikowego lub przynajmniej co drugą wymianą oleju silnikowego, w zależności od zapylenia otoczenia, w którym jeździsz.