Dystrybucja OHV: Jaki to rodzaj dystrybucji zaworów?

OHV
Opublikowany

Rozrząd OHV to rodzaj rozrządu tłokowego silnika spalinowego, w którym zawory znajdują się w głowicy, a wałek rozrządu w bloku silnika. Oznaczenie tego typu dystrybucji pochodzi od angielskiej nazwy Overhead Valve.

Przy tego rodzaju dystrybucji istnieje stosunkowo duża odległość między wałkiem rozrządu a zaworami. Dlatego w przypadku dystrybucji OHV zawory są obsługiwane za pomocą metalowych podnośników, prętów podnoszących i krzywek od dołu.

Treść

Jak działa dystrybucja OHV?

Tym samym, w porównaniu z innymi typami rozkładów, rozkład OHV zawiera wiele części, które niekorzystnie wpływają na cały agregat, przejawiając się dużymi siłami bezwładności.

Z drugiej strony zaletą dystrybucji OHV jest proste rozwiązanie konstrukcyjne napędu wałka rozrządu. Dzięki dogodnemu usytuowaniu wałka rozrządu blisko wału korbowego napęd rozdzielacza można zrealizować za pomocą prostego koła zębatego.

Napęd rozdzielacza musi być tak zaprojektowany, aby umożliwiał precyzyjne ustawienie względnego położenia wału korbowego i wałka rozrządu, które nie zmienia się podczas pracy silnika. Jednak koło zębate spełnia to wszystko.

Gdzie stosowana jest dystrybucja OHV?

Rozkład OHV jest stosowany głównie dla silników czterosuwowych. Oznacza to, że wałek rozrządu obraca się 2x wolniej niż wał korbowy, ponieważ czterosuwowy silnik wykonuje jeden cykl pracy podczas dwóch obrotów wału korbowego.

Przykładowo silniki o takim rozkładzie montowano w samochodach marki Škoda, a dokładniej w modelach 105, 120, 130, Favorit 135, 136, czy Fabii i Octavii.

Animacja wideo przedstawiająca rozkład OHV