Głowica cylindra: Czy wiesz, jaka jest jej funkcja?

Głowica cylindra
Opublikowany

Głowica cylindrów jest jedną z podstawowych części silnika spalinowego. Głowica cylindrów zamyka blok cylindrów od góry, który jest przymocowany śrubami.

W tym artykule wyjaśnimy, do czego służy głowica cylindrów, z jakich materiałów jest wykonana i jak objawia się jej uszkodzenie.

Treść

Co to jest głowica cylindrów?

Głowica cylindrów jest częścią silnika spalinowego, która zawiera kanały dolotowe i wydechowe, dysze wtryskowe, świece zapłonowe lub żarowe, części mechanizmu rozrządu oraz same zawory wraz z prowadnicami i gniazdami zaworów.

Głowica cylindrów może być pojedyncza dla całego silnika, po jednej dla każdego cylindra lub osobnego rzędu cylindrów.

Głowica cylindra i jej funkcja

  • kształtuje i zamyka przestrzeń spalania
  • tworzy przestrzeń sprężania
  • zapewnia chłodzenie przestrzeni spalania
  • umożliwia wymianę wypełnienia cylindra
  • zapewnia umieszczenie wtryskiwaczy i świec

Istotną częścią głowicy cylindrów jest komora spalania, która ma wpływ na przebieg i hałas spalania, zużycie silnika oraz moment obrotowy, przy czym muszą być spełnione następujące wymagania:

  • optymalne zawirowanie wypełnienia cylindra
  • zapobieganie stukaniu silnika
  • zastosowanie jak największej liczby zaworów i ich średnicy
  • zwartość ograniczająca straty ciepła

Dlatego proces spalania zachodzi w głowicy cylindrów, więc jej konstrukcja musi zapewniać jak najlepszą wymianę wypełnienia cylindra. Ciepło powstające podczas procesu spalania musi być jak najszybciej odprowadzane, zabezpieczone małymi otworami i kanalikami utworzonymi w głowicy cylindrów, do których wpływa płyn chłodzący.

Plastikowa osłona na głowicy cylindrów zakrywa mechanizm rozrządu i zapobiega przedostawaniu się oleju do obszaru silnika. Teraz już wiesz, że najważniejsze czynności silnika spalinowego odbywają się w głowicy cylindrów.

Z czego wykonana jest głowica cylindra?

Starsze silniki były wyposażone w głowicę cylindrów wykonaną z żeliwa. Głowice cylindrów nowoczesnych silników wykonane są ze stopu aluminium, głównie ze względu na ich niższą masę i doskonałe przewodnictwo cieplne.

Uszczelka między głowicą cylindrów a blokiem silnika zapobiega mieszaniu się oleju silnikowego z chłodziwem. Uszczelka może być całkowicie metalowa lub metalowa, połączona z różnymi materiałami.

Jak objawia się uszkodzona głowica cylindrów?

Głowica cylindrów jest mechanicznie i termicznie bardzo obciążonym elementem silnika, dlatego może ulec uszkodzeniu w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nią. Najczęstszą przyczyną awarii głowic cylindrów jest przeciążenie termiczne, a co za tym idzie przegrzanie.

Dlatego uszkodzona głowica najczęściej objawia się ubytkiem płynu chłodzącego, któremu może towarzyszyć biały dym z wydechu, nie od razu po uruchomieniu zimnego silnika, ale po rozgrzaniu silnika do temperatury roboczej.

Kolejną oznaką uszkodzonej głowicy cylindrów są ślady oleju w płynie chłodzącym. Można je bardzo łatwo wykryć, otwierając pokrywę zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego. Głowica cylindrów jest prawdopodobnie uszkodzona, jeśli w płynie chłodzącym znajdują się tłuste plamy. Poza tym uszkodzeniu może ulec również uszczelka głowicy.

Cylinder head gasket

Trzecim objawem uszkodzonej głowicy cylindrów może być tworzenie się emulsji na korku, przez którą wlewa się olej silnikowy. Ta emulsja jest zwykle biała do brązowej. Emulsja na dnie pokrywy może również tworzyć się podczas krótkich podróży i niskich temperatur, więc nie zawsze musi to być uszkodzona głowica cylindrów.