Filtr paliwa: Dlaczego nie należy zapominać o jego wymianie?

Filtr oleju i paliwa
Opublikowany

Filtr paliwa znajduje się w układzie przewodów paliwowych prawie każdego silnika spalinowego. Filtr ten usuwa brud i małe cząsteczki rdzy z paliwa. Poza tym usuwa również wodę, która powoduje korozję układu wtryskowego.

W tym artykule wyjaśnimy, jak działa filtr paliwa, kiedy należy go wymienić i dlaczego tak ważne jest, aby o tym nie zapomnieć.

Treść

Jaka jest funkcja filtra paliwa?

Dzisiejsze nowoczesne układy paliwowe mają bardzo niską tolerancję na zanieczyszczenia i nie funkcjonowałyby prawidłowo bez filtra paliwa. Niefiltrowane paliwo może zawierać duże ilości zanieczyszczeń, które mogą dostać się do układu wtryskowego i pompy paliwowej.

Jeśli brud dostanie się do układu wtryskowego lub pompy paliwowej, może dojść do szybkiego zużycia lub nieprawidłowego działania tych elementów.

Ponadto filtr paliwa pozytywnie wpływa na osiągi silnika, ponieważ im mniej zanieczyszczeń i wody znajduje się w paliwie, tym skuteczniej można zapalić mieszankę paliwowo-powietrzną.

Jak działa filtr paliwa?

Niektóre filtry paliwa, spotykane głównie w silnikach wysokoprężnych, mają podobny kształt miski, która wyłapuje i zbiera wodę na dnie. Wodę znajdującą się na dnie filtra można następnie wypompować za pomocą śruby spustowej znajdującej się na dole.

Wiele filtrów paliwa może być wyposażonych w czujnik wody, który sygnalizuje nadmiar wody w paliwie za pomocą lampki ostrzegawczej na desce rozdzielczej. Woda jest niepożądaną cieczą w układzie paliwowym, ponieważ powoduje korozję i niedostateczne smarowanie.

Podgrzewacz oleju napędowego może być również umieszczony w pobliżu filtra paliwa, co zapobiega tworzeniu się parafiny w przypadku niskich temperatur, co mogłoby spowodować zatrzymanie dopływu paliwa do silnika.

Jeśli filtr paliwa nie działa prawidłowo i do paliwa dostanie się zbyt dużo zanieczyszczeń, może również zapalić się lampka ostrzegawcza EPC na desce rozdzielczej. Kontrolka ta zapala się również w przypadku wielu innych problemów, ale jedną z przyczyn mogą być zanieczyszczenia w paliwie.

Do czyszczenia paliwa służą:

  • Wkłady filtracyjne - Umieszcza się je najczęściej w plastikowym opakowaniu, a przy ich wymianie zmienia się tylko sam wkład, natomiast opakowanie pozostaje niezmienione. Wkłady filtracyjne mogą być wykonane z bibuły filtracyjnej lub tekstyliów.

  • Wymienny filtr paliwa - Wymienna pokrywa filtra i wkład tworzą jedną całość. To urządzenie jest wymieniane na nowe podczas konserwacji.

Wymiana filtra paliwa

Filtr paliwa należy regularnie wymieniać, wymieniając cały filtr lub tylko jego wkład. Jednak niektóre specjalne filtry są zaprojektowane tak, aby można je było czyścić i ponownie używać. Jeśli filtr paliwa nie jest regularnie wymieniany, może się zatkać brudem, co spowoduje spadek osiągów silnika, ponieważ do komory spalania dostaje się za mało paliwa.

Cena filtrów paliwa zależy od rodzaju i marki silnika, a różnica w cenie może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Np. przy silniku diesla 1.9 D 51kW wymieniany jest tylko sam wkład filtra co kosztuje ok. 45 zł a przy silniku 1.6 HDi 80kW wymieniany jest cały filtr którego cena to ok 95 zł.

Można jednak powiedzieć, że filtr paliwa należy do tanich części, w które wyposażone są nasze samochody, więc nie ma powodu, dla którego nie należy go wymieniać w razie potrzeby.

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Częstotliwość wymiany filtra paliwa różni się w zależności od typu silnika, producenta filtra i jakości paliwa, którym tankujesz samochód. Na tę część należy zwrócić szczególną uwagę, szczególnie przed nadejściem sezonu zimowego.