Lampka ostrzegawcza EPC: Co to znaczy i jak to naprawić?

Lampka ostrzegawcza EPC
Opublikowany

Lampka ostrzegawcza EPC (Electronic Power Control) to jedna z pomarańczowych lampek ostrzegawczych, innymi słowy kontrolki w samochodzie, które generalnie wskazują na konkretny problem. Ten system steruje przepustnicą i korpusem przepustnicy, tempomatem, kontrolą trakcji i innymi funkcjami zarządzania silnikiem.

Ta lampka ostrzegawcza może pojawić się na deskach rozdzielczych samochodów benzynowych, podczas gdy w samochodach z silnikiem Diesla podobne problemy sygnalizuje lampka ostrzegawcza świec żarowych.

Treść

Podczas uruchamiania silnika zapalona lampka ostrzegawcza EPC nie jest powodem do paniki. Wręcz przeciwnie, wszystko jest w porządku. Problem występuje, gdy lampka ostrzegawcza EPC pozostaje zapalona nawet po uruchomieniu silnika lub zapala się podczas jazdy. Jakie problemy wskazuje i jak je naprawić?

Dlaczego lampka ostrzegawcza EPC jest włączona?

Lampka ostrzegawcza EPC, która świeci się nawet po uruchomieniu silnika, może sygnalizować awarię układu przepustnicy, kontroli trakcji, tempomatu, pedału przyspieszenia lub zanieczyszczenia w paliwie. Mniej poważnym problemem, który może powodować zapalenie się kontrolki EPC, jest przepalona żarówka, przepalony bezpiecznik lub uszkodzony czujnik światła hamowania. W niektórych przypadkach niski poziom naładowania baterii może również powodować ten problem.

Powiązany artykuł - Przepustnica: Jak to działa i jego możliwe awarie

Przepustnica jest częścią silnika i reguluje skład mieszanki dolotowej oraz dopływ powietrza do silnika, wpływając na osiągi samochodu. Zawór przepustnicy jest elektronicznie połączony z pedałem przyspieszenia - po naciśnięciu zawór otwiera się. W pedale przyspieszenia znajdują się dwa potencjometry: w przypadku awarii jednego drugi służy jako zapasowy lub awaryjny.

Czy mogę kontynuować jazdę z zapaloną lampką ostrzegawczą EPC?

Lampka ostrzegawcza EPC

Tak, możesz kontynuować jazdę, ponieważ lampka ostrzegawcza EPC nie jest czerwoną lampką ostrzegawczą, co w wielu przypadkach oznaczałoby konieczność zatrzymania się i natychmiastowego wyłączenia silnika. Jednak najlepiej byłoby jechać prosto do centrum serwisowego, ponieważ nie należy lekceważyć tej lampki ostrzegawczej.

Jeśli pierwotną przyczyną jest awaria układu przepustnicy, możesz odczuwać wahania prędkości obrotowej silnika lub wyłączanie się podczas jazdy. Możesz również mieć problem z uruchomieniem samochodu, dlatego wskazane jest jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Podsumowanie możliwych usterek lampki ostrzegawczej EPC

Podsumujmy powody, dla których lampka ostrzegawcza EPC najczęściej pojawia się na desce rozdzielczej twojego samochodu:

 • awaria układu przepustnicy

 • zanieczyszczenie przepustnicy

 • zanieczyszczenia w paliwie

 • awaria systemu kontroli trakcji lub tempomatu

 • nieprawidłowe działanie pedału gazu i jego elektronicznego sterowania

 • nieprawidłowe działanie pedału przyspieszenia lub potencjometru przepustnicy

 • awaria wyłącznika hamulca lub elektroniki silnika

 • pęknięta żarówka

 • przepalony/przepalony bezpiecznik świateł hamowania

 • niski poziom baterii

Jak naprawić lampkę ostrzegawczą EPC?

Rozwiązanie problemu z podświetloną lampką ostrzegawczą EPC w dużej mierze zależy od problemu, ale podsumujmy możliwe rozwiązania:

 • czyszczenie lub wymiana korpusu przepustnicy

 • niekorzystanie z taniego paliwa z wątpliwych stacji benzynowych (dotyczy sytuacji, gdy przyczyną problemu były zanieczyszczenia w paliwie)

 • wymiana jednego z wadliwych czujników, takich jak czujnik masowego przepływu powietrza, czujnik prędkości obrotowej silnika i inne

 • wymiana włącznika świateł hamowania, przepalonego bezpiecznika lub pękniętej żarówki

 • ładowania lub wymiany rozładowanej baterii

Jeśli wystąpiła awaria elektroniki i podejrzewasz, że przyczyną problemów może być jeden z czujników, zalecamy najpierw sprawdzenie samochodu za pomocą diagnostyki samochodowej.

Lampka ostrzegawcza EPC i jej alternatywa w przypadku silników Diesla

Jak już powiedziano, lampka ostrzegawcza EPC pojawia się w silnikach benzynowych. Jeśli podobne problemy wystąpią w przypadku samochodów z silnikiem Diesla, pojawi się kontrolka świec żarowych. Jednak ta lampka ostrzegawcza może sygnalizować kilka przyczyn, dlatego zalecamy zabranie pojazdu do centrum serwisowego w celu przeprowadzenia diagnostyki samochodowej.

Jak można zapobiec awariom zaworu dławiącego?

Korpus przepustnicy

Skutecznym sposobem na wydłużenie żywotności przepustnicy, która może być związana z tymi awariami, jest jej regularna konserwacja. Oprócz defektu elektroniki tej części może ona również ulec zatkaniu brudem - w takim przypadku pomocne będzie regularne czyszczenie przepustnicy.

Jeśli czyszczenie nie pomoże, należy wymienić zawór dławiący. Możesz go wymienić w swoim centrum serwisowym, ale jeśli jesteś przynajmniej mechanikiem-amatorem z odrobiną czasu, możesz zamówić lub kupić korpus przepustnicy i samodzielnie wykonać wymianę.

Nowa przepustnica nie sprawi żadnych problemów, a Ty masz o jedną rzecz mniej do zmartwień związanych z utrzymaniem samochodu.

Samochód nie odpala, a lampka ostrzegawcza EPC świeci się ciągle

W takim przypadku powinieneś wypróbować następujące rozwiązanie - wyjmij kluczyk, zamknij samochód, otwórz go i spróbuj go uruchomić.

Obejrzyj wideo objaśniające lampkę ostrzegawczą EPC (w języku angielskim):