MIVEC: Zmienne fazy rozrządu i skok zaworów

MIVEC
Opublikowany

MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve Timing Electronic Control System) to oznaczenie silników firmy samochodowej Mitsubishi, wyposażonych w system zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów.

Ten układ sterowania zaworami służy poprawie sprawności objętościowej silnika, a tym samym zwiększeniu osiągów silnika oraz zmniejszeniu zużycia paliwa i ilości wytwarzanych spalin.

Treść

Co znaczy MIVEC?

Skrót MIVEC to nazwa handlowa technologii zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów opracowanej przez firmę samochodową Mitsubishi. W tę technologię wyposażone są nie tylko silniki iskrowe, ale także silniki wysokoprężne marki Mitsubishi.

Chociaż system MIVEC został zaprojektowany w celu zwiększenia osiągów silnika, został następnie przeprojektowany, aby poprawić ekonomię i emisję.

Historia systemu MIVEC w pigułce

MIVEC został po raz pierwszy wprowadzony w 1992 roku w silniku 4G92 o pojemności 1597 cm3. Był to silnik wolnossący, wyposażony w rozdzielacz DOHC i 16 zaworów, stosowany w modelach Mitsubishi Mirage i Mitsubishi Lancer. Silnik ten osiągał przyzwoitą jak na tamte czasy moc 107 kW przy 7000 obr./min, głównie dzięki wspomnianemu systemowi.

Jednak znacznie większa rewolucja nastąpiła w 2010 roku, kiedy to Mitsubishi jako pierwsze montowało silniki diesla ze zmiennymi fazami rozrządu i wzniosem zaworów w produkowanych seryjnie samochodach osobowych.

Był to silnik 1.8 DI-D MIVEC, który oferował moc 110 kW i moment obrotowy 300 Nm. Silnik ten był wyposażony w zmienne fazy rozrządu i skoku zaworów, bezpośredni wtrysk paliwa z wykorzystaniem systemu common-rail, posiadał aluminiowy blok i plastikową pokrywę cylindra. Charakteryzował się również niskim stopień sprężania (14,9:1) jak na silnik Diesla.

W pierwszych latach rozwoju technologii MIVEC firma Mitsubishi opracowała również inny wariant tego systemu o nazwie MIVEC-MD. Technologie te są niemal identyczne, jednak różnica polega na tym, że MIVEC-MD potrafi zamknąć zawory ssące i wydechowe na dwóch cylindrach przy niewielkim obciążeniu silnika, zmniejszając zużycie paliwa od 10 do 20%. Ten typ technologii został wycofany w 1996 roku.

Jak działa technologia MIVEC?

Jak zapewne już wiesz, system zmiennych faz rozrządu optymalizuje parametry silnika, co prowadzi do wzrostu osiągów silnika, zmniejszenia zużycia paliwa i ilości wytwarzanej emisji. Jednak niektóre systemy są zaprojektowane tylko do zmiany rozrządu zaworowego, a nie czasu otwarcia zaworów.

Jednak system MIVEC kontroluje rozrząd i skok zaworów, zmieniając w ten sposób czas otwarcia zaworu i długość czasu otwarcia zaworu. Podstawową funkcją tego systemu jest zmiana profilu krzywki, która dostosowuje osiągi silnika do wymagań kierowcy.

W ten sposób MIVEC dynamicznie zmienia profile krzywek w różnych trybach pracy silnika. Krzywka niskiego podnoszenia steruje trybami niskiego obciążenia i dużej prędkości, a krzywka wyższego podnoszenia steruje trybami dużego obciążenia i dużej prędkości.

Dlatego ta technologia działa na podobnej zasadzie, jak gdybyś klasyczne krzywki zamienił na ostre krzywki. Zastępując standardowe krzywki ostrymi krzywkami, można uzyskać wzrost tylko jednego parametru, a mianowicie albo końcowej mocy silnika, albo momentu obrotowego, ale nie obu tych parametrów jednocześnie.

Ponieważ MIVEC może dynamicznie zmieniać profil krzywki, możliwe jest osiągnięcie, oprócz obu tych parametrów, jednoczesnego zmniejszenia zużycia paliwa i emisji.

Obejrzyj krótką prezentację wideo, jak działa ten system: