Typy karoserii: znasz je wszystkie?

Karoseria
Opublikowany

Obecnie produkowana jest duża liczba różnych samochodów w różnych wersjach nadwozia.

Aby wyjaśnić rodzaje nadwozi w różnych samochodach, postanowiliśmy napisać przegląd najpopularniejszych typów nadwozi samochodowych.

Treść

1. Hatchback

Hatchback to rodzaj nadwozia samochodu, zwykle trzydrzwiowego lub pięciodrzwiowego, dwukomorowego ze składaną i płynną tylną częścią. Kategoria hatchback obejmuje samochody z zamkniętym nadwoziem i pochyloną tylną częścią.

Ten typ zabudowy najczęściej stosowany jest w pojazdach niższych klas. Nadwozie typu hatchback posiada np. samochody takie jak Škoda Fabia, Fiat Grande Punto, Peugeot 206, Audi A3, VW Golf, Seat Ibiza, BMW seria 1, Ford Fiesta, Renault Clio, Citroen C3, oraz wiele innych.

2. Sedan

Sedan to rodzaj samochodu z zamkniętym i co najmniej czteroosobowym nadwoziem, dwoma rzędami pełnowymiarowych siedzeń, stałym dachem i schodkową częścią tylną. Sedan może mieć dwoje lub czworo drzwi bocznych, a jego tył otwiera się bez tylnej szyby.

Ale w tamtych czasach sedan z dwojgiem bocznych drzwi nazywał się Tudor. Samochody takie jak Škoda Superb, Peugeot 406, Audi A4 i BMW serii 3 mają nadwozie typu sedan.

3. Coupé

Coupe to głównie sportowy samochód z zamkniętym, dwudrzwiowym nadwoziem. Coupé ma jeden lub dwa rzędy siedzeń, natomiast w przypadku dwóch rzędów tylne siedzenia są mniejsze i zapewniają mniejszy komfort podczas podróży.

Na przykład samochody takie jak Fiat Coupe, Peugeot 407 Coupe, Audi TT, Alfa Romeo Brera, Mazda RX8 i inne mają nadwozie coupe.

4. Kombi

Kombi to rodzaj nadwozia samochodu osobowego z przedłużonym tylnym dachem nad całym samochodem i przedziałem bagażowym dostępnym przez prawie pionowe piąte drzwi (bagażnik). W przypadku kombi zawsze istnieje możliwość reorganizacji przestrzeni bagażowej poprzez złożenie tylnych siedzeń. Nadwozie Kombi przypomina przedłużonego hatchbacka.

Nazwa kombi/kombi wywodzi się od przeznaczenia pojazdu, który ma służyć do przewozu osób i ładunków. Jednak firmy samochodowe używają różnych oznaczeń dla kombi. Oto kilka przykładów:

 • Alfa Romeo: Sportwagon
 • Audi: Avant
 • BMW: Touring
 • Citroen: Break/Tourer
 • Dacia: MCV
 • Fiat: MultiWagon
 • Ford: Turnier
 • Hyundai: CW • • • Mazda: Kombi
 • Mitsubishi: Kombi
 • Nissan: Kombi
 • Opel: Kombi
 • Peugeot: Break/SW
 • Renault: Grandtour
 • Škoda: Kombi
 • Volkswagen: Variant

5. Podnoszenie

Liftback to rodzaj nadwozia, które jest trzydrzwiowe lub pięciodrzwiowe zamknięte i dwukomorowe. W porównaniu z hatchbackiem tył pojazdu jest łagodniejszy i dłuższy. Ten typ pojazdu nie należy do kategorii sedanów, ponieważ tylna szyba również się otwiera.

Na przykład Fiat Brava, Renault Laguna, Ford Mondeo, Škoda Octavia i inne mają nadwozie typu Liftback.

6. Limuzyna

Limuzyna to cztero- do sześciodrzwiowy samochód z trzykomorowym nadwoziem, stałym dachem i miejscem dla sześciu do dziewięciu osób. Przedział pasażerski jest zwykle oddzielony od przedziału kierowcy przegrodą.

7. Kabriolet

Kabriolet to otwarty samochód osobowy ze składanym dachem. Dach może być płócienny lub solidny ze stali lub innych materiałów. Jeśli jest to kabriolet z twardym dachem, czasami używa się oznaczenia CC, które oznacza kabriolet coupé.

W większości przypadków dach jest usuwany mechanicznie do bagażnika. Kształty nadwozia kabrioletów są oparte na nadwoziu coupé, więc kabriolety mają zwykle tylko dwoje drzwi.

Wadą kabrioletu w porównaniu do coupe jest większa masa samochodu i mniejsza przestrzeń bagażowa. Pojazd typu kabriolet to najczęściej pojazd dwumiejscowy z dwoma miejscami awaryjnymi. Na przykład samochody takie jak Peugeot CC, Opel Tigra Twintop, Volkswagen Eos i tym podobne mają nadwozie typu kabriolet.

8. Terenówka

Roadster, zwany też pająkiem, to samochód wyposażony w dwa siedzenia. W większości jest bez dachu lub wyposażony w składany brezentowy dach bez bocznych i tylnych szyb. Nadwozie Roadster stosowane jest m.in. w takich samochodach jak Audi TT Roadster, Alfa Romeo Spider, BMW Z4 Roadster i inne.

9. MPV - pojazd wielozadaniowy

Pojazd wielozadaniowy, w skrócie MPV, jest podobny do furgonetki (van). Jednak pojazd ten jest przeznaczony do przewozu osób. Pojazd MPV jest wyższy niż sedan, hatchback lub kombi i został zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalną przestrzeń i komfort wszystkim pasażerom.

Samochody MPV to na przykład Renault Scenic, Fiat 500L Living, VW Sharan, Citroen Xsara Picasso, Opel Meriva, Opel Zafira, Fiat Multipla, Ford C-MAX, Ford S-MAX i inne.

10. Odbiór osobisty

Pick-Up to rodzaj nadwozia samochodu dostawczego. Przestrzeń ładunkowa jest początkowo odkryta, ale może być również zakryta. Pick-Up jest wyposażony w twardsze amortyzatory niż zwykłe samochody, właśnie ze względu na transport ciężkich ładunków.

Te samochody są solidne i często są wyposażone w napęd na dwa koła. Pick-upy często wywodzą się z samochodów osobowych i są wykorzystywane głównie do transportu towarów lub jako pojazdy serwisowe i uprzywilejowane.

Na przykład samochody takie jak Ford Ranger, Honda Ridgeline, Toyota Tacoma, Ford Raptor, Fiat Fullback i inne mają nadwozie typu Pick-Up.

11. SUV

SUV to samochód, który może pokonać bardziej wymagające warunki, z którymi nie poradzi sobie zwykły samochód. SUV to połączenie samochodu osobowego i pojazdu terenowego. Ma zwiększony prześwit i radzi sobie z jazdą w lekkim terenie.

Większość pojazdów to SUV-y wyposażone w napęd na wszystkie koła 4x4. Jednak pojazdy typu SUV nie są przystosowane do ekstremalnego terenu. Pojazdy typu SUV to np. Audi Q7, Škoda Kodiaq, Alfa Romeo Stelvio, BMW X5, Mercedes ML i inne.

12. Krzyżówka

Crossover łączy w sobie nadwozie i elementy jazdy SUV-a (większy prześwit lub napęd na wszystkie koła) z elementami MPV (wnętrze, styl jazdy).

Crossovery są zwykle przeznaczone do środowisk miejskich lub po prostu do łatwiejszego terenu. Crossovery to Kia Sportage, Nissan Qashqai, BMX X3, Audi Q3 i inne.

13. LAV - Pojazd rekreacyjny

LAV to mały van z dwoma lub trzema rzędami siedzeń, dużym bagażnikiem i dużymi piątymi drzwiami. Typowymi przedstawicielami nadwozia LAV są na przykład Škoda Roomster, Citroen Berlingo, Peugeot Partner i inni.

14. Targa

Targa to nadwozie ze zdejmowaną sekcją dachu. Targa jest czasami wyposażona w zdejmowany twardy dach składający się z dwóch części. Na przykład samochody takie jak Honda CR-X, Suzuki X-90 i inne mają nadwozie Targa.

15. Tudorowie

Tudor to starsze oznaczenie dwudrzwiowego, zamkniętego, co najmniej czteromiejscowego typu nadwozia z twardym dachem. Nazwa Tudor nie jest już używana, ponieważ zastąpił ją termin dwudrzwiowy sedan.

16. Sedan

Notchback to rodzaj karoserii. To nadwozie jest błędnie określane jako sedan typu step-back. Główną cechą notchbacka jest stosunek wielkości tylnej części do pojazdu. W przypadku tego typu nadwozia między tylną szybą a tyłem nadwozia występuje prosty lub ostry kąt w kształcie litery V lub Z.

Wadą nadwozia typu notchback jest gorsza aerodynamika. Dlatego dzisiejsze sedany mają okno skierowane w tym samym kierunku, co tył nadwozia. Typowym przedstawicielem notchbacka jest np. Toyota Will.

17. Minibus

Minibus to pojazd drogowy zaliczany do małych autobusów pod względem liczby miejsc siedzących. Minibus może zabrać od 10 do 20 osób. Producenci samochodów dostawczych i osobowych coraz częściej produkują tego typu pojazdy, ponieważ minibusy często mają taką samą konstrukcję jak samochody dostawcze.

Minibus to na przykład Mercedes Benz Sprinter lub Iveco Daily i inne.

18. Samochód dostawczy

Samochód dostawczy, potocznie nazywany vanem, to rodzaj samochodu przeznaczonego do przewozu towarów. Najczęściej ma kształt skrzyni, cztery koła, większą wysokość i długość, ale też odległość od podłogi do podłoża niż zwykłe samochody osobowe. W kabinie są zwykle dwa lub trzy miejsca dla załogi. Samochody dostawcze to na przykład Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Renault Master i inne.

Teraz znasz już najczęściej używane typy sylwetki.