Układ wydechowy: Jakie są jego główne elementy?

Wydech sportowy
Opublikowany

Układ wydechowy samochodu usuwa spaliny powstające podczas spalania z silnika i zapewnia, że nie przedostają się one do kabiny. Ten system składa się z kilku części samochodowych; jego drugim zadaniem jest ograniczenie hałasu i emisji emitowanych do powietrza. Dlatego jest zaprojektowany specjalnie dla konkretnego typu silnika.

Ten artykuł rzuci światło na skład układu wydechowego i krótko podsumuje przeznaczenie każdego elementu.

Treść

Rury wydechowe

Rury wydechowe

Rura wydechowa przenosi gazy z głowicy cylindrów prosto do rury wydechowej. Kanały wydechowe składają się z grupy rur połączonych na końcu w jedną rurę.

Na prędkość przepływu gazu ma wpływ długość i kształt rur wydechowych. Jeśli rury są krótkie, gazy po opuszczeniu głowicy cylindrów tracą prędkość. Jeśli jednak rury spustowe są długie, prędkość jest utrzymywana, a gazy szybciej docierają do rury wydechowej.

Katalizator

Katalizator

Katalizator zmniejsza ilość szkodliwych substancji w spalinach, wywołując reakcję chemiczną, która zmniejsza ilość CO2 i NOx, czyli dwutlenku węgla i tlenku azotu.

Sonda lambda

Sonda lambda

Sonda lambda to czujnik umieszczony przed katalizatorem lub bezpośrednio w nim. Niektóre samochody są wyposażone w dwie sondy lambda. Pierwszy znajduje się przed katalizatorem i ocenia ilość tlenu w spalinach.

Sterownik silnika może dostosować dawkę paliwa na podstawie tych informacji. Druga sonda lambda znajduje się wewnątrz lub za katalizatorem i sprawdza, czy działa on prawidłowo.

Tłumik wydechu

Składa się z kilku przegród, przez które prowadzą perforowane rury owinięte materiałami dźwiękochłonnymi.

Końcówka wydechu

Z tyłu samochodu znajduje się rura, która odprowadza spaliny na zewnątrz samochodu.

Wniosek

Wielu entuzjastów samochodów zwiększa osiągi swojego samochodu, modyfikując część wydechową za pomocą tuningowanych rur, wyrzucając katalizator, wypatrując tłumik i na inne sposoby. Jednak te modyfikacje nie zawsze zwiększają osiągi samochodu, zwłaszcza jeśli są wykonywane przez amatorów.

Ponadto modyfikacje te znacznie zwiększają hałas, co może stanowić problem podczas przeglądu technicznego. Gdy zostaniesz zatrzymany przez policję, być może będziesz musiał zapłacić wysoką cenę za te mody.