System Regulacji Antypoślizgowej: Jak działa ASR?

Lampka ostrzegawcza ESP
Opublikowany

Regulacja antypoślizgowa (ASR - Anti-Slip Regulation) odnosi się do systemu zaprojektowanego w celu zapobiegania poślizgowi kół, znanego również jako system kontroli trakcji (TCS).

ASR to urządzenie w układzie napędowym, które zapobiega poślizgowi kół napędowych przy wszystkich prędkościach. System ten rozszerza działanie ABS (układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania) i zapewnia stabilność i sterowność podczas przyspieszania.

Treść

Jak działa system regulacji antypoślizgowej?

W warunkach dobrej przyczepności do drogi moc silnika wzrasta, a samochód przyspiesza po wciśnięciu pedału gazu. Jeśli jednak przenoszony moment obrotowy jest wyższy niż koło może przenieść na drogę lub droga jest śliska, koło zacznie się ślizgać. Jeśli koła ślizgają się tylko z jednej strony, samochód zacznie skręcać, co może być bardzo niebezpieczne.

W takich przypadkach system ASR zaczyna spełniać swoją funkcję i tym samym zmniejsza moment obrotowy przekazywany na ślizgające się koło (koła). W ten sposób samochód odzyskuje stabilność, a koła (koła) przestają się obracać.

Układ ASR może zmniejszyć przenoszenie momentu obrotowego na trzy sposoby:

  1. Hamowanie koła wpadającego w poślizg - Pierwsze systemy ASR wykorzystywały głównie tę metodę.

  2. Poprzez ingerencję w sterownik silnika (ECU) - Na przykład poprzez zmniejszenie ilości paliwa lub zmniejszenie wyprzedzenia w danym momencie.

  3. Łącząc obie poprzednie opcje.

Lampka ostrzegawcza regulacji antypoślizgowej

Pojazdy wyposażone w ten system mają lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej, czasami wspólną z lampką ostrzegawczą ESP, która sygnalizuje stan systemu ASR. Po przekręceniu kluczyka w pierwszą pozycję, lampka ostrzegawcza ASR zapala się na chwilę, a następnie gaśnie, sygnalizując testowanie działania tego systemu.

Stale świecąca lampka ostrzegawcza wskazuje na wadliwe działanie systemu kontroli poślizgu kół. Ponieważ system ASR jest klasyfikowany jako element bezpieczeństwa czynnego, większość nowych nowoczesnych samochodów jest w niego wyposażona. Awaria tego systemu może zapalić lampkę ostrzegawczą EPC.

Film prezentujący włączanie i wyłączanie systemu regulacji antypoślizgowej: