Lampka ostrzegawcza ESP: Co to znaczy i dlaczego się świeci?

Lampka ostrzegawcza ESP
Opublikowany

Lampka ostrzegawcza ESP może wskazywać, że ESP (elektroniczny program stabilizacji toru jazdy) jest aktywny, wyłączony lub wystąpiła awaria. Jeśli lampka ostrzegawcza miga, system jest aktywny, ale układ ESP prawdopodobnie nie działa, jeśli lampka ostrzegawcza świeci się stale.

ESP jest ważnym elementem nowoczesnej technologii samochodowej, a jego awarii nie należy lekceważyć. W tym artykule pokrótce omówimy, jak działa system ESP i co oznacza, gdy lampka ostrzegawcza ESP świeci się lub miga.

Treść

Funkcja ESP

Lampka ostrzegawcza ESC / ESP / VDC

Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy (ESP) pomaga radzić sobie w sytuacjach krytycznych, na przykład gdy pojazd może wpaść w poślizg. System ten monitoruje prędkość kół, położenie kierownicy, przyspieszenie pojazdu i inne parametry, aby określić, czy pojazd znajduje się w optymalnej pozycji na drodze.

Załóżmy, że ESP wykryje, że pojazd wymknął się spod kontroli. W takim przypadku jednostka sterująca automatycznie dostosowuje rozkład siły hamowania między poszczególnymi kołami i ingeruje w układ kierowniczy, aby zapobiec utracie stabilności.

Dzieje się tak nie tylko podczas hamowania, ale także podczas przyspieszania i pokonywania ostrych zakrętów, w których system ESP zapobiega poślizgowi pojazdu. Do tego systemu dołączają inne układy elektroniczne, takie jak ABS i ASR.

Lampka ostrzegawcza ESP miga

Migająca lampka ostrzegawcza ESP wskazuje na aktywny system, który nie stanowi problemu. Wręcz przeciwnie, jeśli ten symbol na desce rozdzielczej miga, prawdopodobnie znalazłeś się w trudnej sytuacji na drodze, a system ESP zainterweniował i ustabilizował pojazd.

Ta lampka ostrzegawcza układu ESP może w niektórych przypadkach migać, a następnie świecić światłem ciągłym. W takim przypadku system ingeruje w układ kierowniczy, aby zapobiec poślizgowi pojazdu. Jeśli system działa prawidłowo, lampka ostrzegawcza zgaśnie, gdy tylko samochód się ustabilizuje.

Lampka ostrzegawcza ESP świeci się stale

Lampka ostrzegawcza ESP

Jeśli lampka ostrzegawcza ESP świeci się stale, nawet w normalnych warunkach, mogą to być następujące przyczyny:

 • System ESP został wyłączony przyciskiem lub poprzez interfejs na desce rozdzielczej

 • Nastąpiła awaria samego systemu ESP

 • Nastąpiła awaria czujnika lub awaria elektroniki

Niektóre samochody nie pozwalają na wyłączenie systemu ESP, ale jeśli masz taką możliwość, lampka sygnalizacyjna może sygnalizować celowe wyłączenie systemu stabilizacji toru jazdy.

Dlatego zalecamy próbę wyłączenia/włączenia systemu ESP. Jeśli nic się nie dzieje z lampką sygnalizacyjną, gdy jest wyłączona lub włączona i nadal świeci, będzie to jedna z wymienionych usterek.

Nie da się jednak samodzielnie usunąć tych usterek, ponieważ w obu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki samochodu. Dlatego najlepiej od razu oddać samochód do serwisu.

Oznaczenia elektronicznego systemu stabilizacji

Producenci samochodów używają różnych skrótów przy oznaczaniu elektronicznego systemu stabilizacji, ale zasada działania tych systemów jest taka sama. W przypadku tego systemu możesz spotkać się z następującymi etykietami:

 • ESC (Electronic Stability Control) – ogólna nazwa elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy, ale używana przez Škodę, Fiata, Hyundaia, Teslę, Luxgena i Protona

 • ESP (Electronic Stability Program) – oznaczenie używane przez Audi, Chryslera, Dodge’a, Hyundai, Jeepa, Kię, Mercedes-Benz, Saaba, Suzuki, Lamborghini, Smarta

 • ESP (Electronic Stabilization Program) - oznaczenie używane przez Volkswagen (skrót ten sam co poprzedni, niewielka różnica dotyczy tylko pełnej nazwy)

 • VDC (Vehicle Dynamic Control) – oznaczenie używane przez Subaru, Nissana i Infiniti

 • DSC (Dynamic Stability Control) - oznaczenie używane przez Astona Martina, BMW, Jaguara, Land Rovera, Mazdę i Mini

 • VSA (Vehicle Stability Assist) - oznaczenie używane przez Acura i Hondę

 • VSC (Vehicle Stability Control) - oznaczenie używane przez Lexusa i Toyotę

 • VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management) – oznaczenie używane przez Lexusa i Toyotę

 • ASC (Active Stability Control) - oznaczenie używane przez Jaguara i Mitsubishi

 • DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) – oznaczenie używane przez Volvo

 • PSM (Porsche Stability Management) - oznaczenie, jak sama nazwa wskazuje, jest używane przez Porsche

 • M-ASTC (Mitsubishi Active Skid and Traction Control) - oznaczenie używane przez Mitsubishi

 • StabiliTrak - oznaczenie używane przez Buick, Cadillac, Chevrolet (większość modeli), GMC, Pontiac, Saturn, Isuzu i Hummer

 • AdvanceTrac - oznaczenie używane przez firmy Ford, Lincoln i Mercury

 • Active Handling - oznaczenie używane przez Chevroleta (Corvette)

Niektórzy producenci używają wielu oznaczeń, ponieważ oznaczenie może nie odnosić się do całej marki, ale do konkretnego modelu.

Kształty świateł ostrzegawczych ESP

Oprócz oznaczenia systemu ESP, lampka ostrzegawcza ESP może mieć inny kształt w zależności od producenta i konkretnego modelu.

Oprócz kształtu lampki ostrzegawczej na głównym obrazku (powyżej) można również napotkać wykrzyknik w trójkącie, wokół którego znajduje się prawie pełne koło ze strzałką.

Lampka ostrzegawcza ESP

Mniej powszechna jest również lampka ostrzegawcza z napisem ESP w kółku (podobnie jak lampka ostrzegawcza ABS). W zdecydowanej większości przypadków lampka ostrzegawcza jest żółta lub pomarańczowa, ale rzadko pojawia się również czerwona lampka ostrzegawcza ESP.

Niektóre modele mają identyczny kształt świateł ESP i ESC. Chodzi o to, że te systemy są identyczne. Różnica jest tylko w nazwie.

Często zadawane pytania dotyczące lampki ostrzegawczej ESP

Pytanie 1: Czy możliwa jest jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą ESP?

Tak, możesz kontynuować jazdę, ale ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę zapalenia się kontrolki i rozwiązać problem. Jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą ESP może oznaczać gorsze prowadzenie pojazdu, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jeśli więc świeci się lampka ostrzegawcza układu ESP, należy jechać ostrożnie, zwłaszcza po śliskich nawierzchniach, unikając ostrych zakrętów i nagłego hamowania.

Pytanie 2: Czy lampka ostrzegawcza ESP może się zapalić, nawet jeśli nie ma problemu z systemem ESP?

Tak, lampka ostrzegawcza może się zapalić, nawet jeśli nie ma problemu z elektronicznym systemem stabilizacji toru jazdy. Przyczyny mogą być różne, np. usterka w układzie elektrycznym lub problem z czujnikiem. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki samochodu i wyeliminowanie przyczyny.

Wniosek

Świecącej ciągle kontrolki ESP nie należy ignorować, to znaczy chyba, że celowo wyłączymy elektroniczny system stabilizacji.

Od 2012 roku NHTSA wymaga, aby wszystkie nowe samochody osobowe sprzedawane w USA były wyposażone w elektroniczny program stabilizacji toru jazdy. Z kolei według Komisji Europejskiej wszystkie nowe samochody osobowe muszą mieć w UE elektroniczny program stabilizacji.

Porównanie wideo z włączaniem i wyłączaniem ESP w Audi A3