Audi EPC: Jak naprawić lampkę ostrzegawczą EPC?

Lampka ostrzegawcza EPC
Opublikowany

Lampka Audi EPC jest powiązana z układem przepustnicy, tempomatem, kontrolą trakcji i innymi funkcjami zarządzania silnikiem. Jeśli więc któryś z tych systemów nie działa prawidłowo, prawdopodobnie na desce rozdzielczej Twojego Audi zaświeci się lampka ostrzegawcza EPC.

Prawdopodobnie widziałeś już tę kontrolkę i inne świecące symbole na desce rozdzielczej podczas uruchamiania samochodu. W tym przypadku wszystko jest w porządku. Problem polega na tym, że lampka EPC świeci się nieprzerwanie nawet po uruchomieniu lub zapala się podczas jazdy.

Co to jest lampka Audi EPC?

Jak już wspomniano, EPC (Electronic Power Control) w Audi jest powiązany z układem przepustnicy i innymi funkcjami zarządzania silnikiem. Audi A4, A3, A5 i S5 najczęściej dokucza zapalająca się lampka ostrzegawcza EPC, ale inne modele Audi nie są bynajmniej wyjątkiem.

Zawór przepustnicy jest elektronicznie połączony z pedałem przyspieszenia i reguluje dolotową mieszankę oraz dopływ powietrza do silnika, wpływając na osiągi Twojego samochodu.

W przypadku automatycznej skrzyni biegów systemy zarządzania pracą silnika obejmują tryb, w którym ograniczają moc silnika, tzw. limp-in lub limp-home. Ten tryb jest uruchamiany, jeśli jednostka sterująca zarejestruje poważny problem z układem napędowym. Tryb Limp-in ma na celu doprowadzenie samochodu do warsztatu lub do domu.

Co może spowodować zapalenie się kontrolki Audi EPC?

Jeśli lampka EPC zaświeci się w Twoim Audi, najprawdopodobniej oznacza to awarię układu przepustnicy. Istnieją jednak inne powody, dla których lampka EPC włącza się w Twoim Audi, na przykład:

 • zanieczyszczenie przepustnicy

 • awaria układu kontroli trakcji lub tempomatu

 • awaria pedału przyspieszenia i jego elektronicznego sterowania

 • awaria czujnika przepływu powietrza

 • awaria wyłącznika hamulca lub elektroniki silnika

 • przepalony bezpiecznik świateł stopu

 • pęknięta żarówka

 • zanieczyszczenia w paliwie

 • słaba bateria

Czy mogę prowadzić moje Audi z zapaloną kontrolką EPC?

Lampka ostrzegawcza EPC

Krótka odpowiedź - tak, możesz dalej jeździć swoim Audi. Najlepiej jednak udać się do serwisu, gdyż tej lampki ostrzegawczej nie należy lekceważyć, mimo że jej kolor nie jest czerwony.

Jeśli pierwotną przyczyną jest awaria układu przepustnicy, możesz odczuć, że prędkość obrotowa silnika waha się lub wyłącza się podczas jazdy. Możesz też mieć problem z uruchomieniem swojego Audi w ogóle, dlatego warto go jak najszybciej rozwiązać.

Jak naprawić lampkę Audi EPC?

Naprawa lampki EPC w Twoim Audi w dużej mierze zależy od problemu, ale podsumujmy możliwe poprawki:

 • czyszczenie lub wymiana korpusu przepustnicy

 • niestosowanie taniego paliwa z wątpliwych stacji benzynowych (dotyczy sytuacji, gdy przyczyną problemu były zanieczyszczenia w paliwie)

 • wymiana jednego z uszkodzonych czujników, np. czujnika przepływu powietrza, prędkości obrotowej silnika czujnik i inne

 • wymiana włącznika świateł hamowania, przepalony bezpiecznik lub pęknięta żarówka

 • ładowanie lub wymiana rozładowanej baterii

Jeśli wystąpiła awaria elektroniki i podejrzewasz, że przyczyną może być któryś z czujników, zalecamy najpierw sprawdzenie samochodu za pomocą diagnostyki samochodowej.

Jak przedłużyć żywotność przepustnicy w Twoim Audi?

Korpus przepustnicy

Skutecznym sposobem na wydłużenie żywotności przepustnicy w Twoim Audi jest jej regularna konserwacja. Pamiętaj, że żywotność korpusu przepustnicy jest różna, ale z grubsza szacuje się ją na około 150 tysięcy kilometrów (90 tysięcy mil).

Oprócz defektu elektroniki tej części może się ona również zatkać brudem - w takim przypadku pomoże regularne czyszczenie przepustnicy. Jeśli czyszczenie nie pomoże, należy wymienić zawór dławiący. Możesz go wymienić w swoim centrum serwisowym.

Moje Audi nie uruchamia się, gdy lampka ostrzegawcza EPC świeci się stale

W takim przypadku powinieneś wypróbować następujące rozwiązanie - wyjmij kluczyk, zamknij samochód, otwórz go i spróbuj go uruchomić. Nie gwarantujemy, że zadziała, ale warto spróbować.

Reset EPC Audi

Oprócz wspomnianych problemów może się zdarzyć, że w Twoim Audi zapali się losowo kontrolka EPC. W takim przypadku możesz po prostu zresetować lampkę EPC. Możesz to zrobić w swoim garażu ze skanerem OBD lub w dowolnym warsztacie samochodowym.

Przed zresetowaniem lampki EPC należy wiedzieć, czy jest to błąd losowy, czy jeden z wyżej wymienionych problemów.

Film przedstawiający możliwe przyczyny i rozwiązania problemu kontrolki Audi EPC: