Wahania obrotów podczas jazdy: Oto 12 najczęstszych przyczyn

Tachometr
Opublikowany

Wahania obrotów to jeden z najczęstszych problemów we wszystkich rodzajach samochodów, niezależnie od ich wieku. Temat ten był szeroko omawiany milion razy na różnych forach motoryzacyjnych. Jednak nikt nie chce przeszukiwać długich dyskusji, aby znaleźć odpowiedź na ten problem.

Dlatego postanowiliśmy przygotować artykuł z 12 najczęstszymi przyczynami, które powodują wahania prędkości obrotowej silnika. Na wstępie należy zaznaczyć, że wahania obrotów nie muszą być spowodowane tylko jedną usterką.

Treść

Czasami podstawową przyczyną jest kombinacja różnych usterek, więc ustalenie, które komponenty są wadliwe, może być trudne. Utrudnionym rozruchom często towarzyszą wahania obrotów silnika, gaśnięcie silnika podczas jazdy, utrata mocy silnika, duże zużycie paliwa.

Jednak kierowca nie zawsze może rozpoznać którykolwiek z tych innych objawów. Bez zbędnych ceregieli przyjrzyjmy się 12 najczęstszym przyczynom wahań prędkości obrotowej silnika.

1. Zawór dławiący

Korpus przepustnicy

Zawór dławiący może zostać zatkany różnymi zanieczyszczeniami. Zatkany zawór dławiący objawia się wahaniami na biegu jałowym i nieregularną pracą silnika, wyłączeniem silnika lub złym rozruchem. Jednak lampka ostrzegawcza check engine może nie ostrzegać o niektórych z tych problemów.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​wyeliminowanie problemu z zatkaną przepustnicą może być dość łatwe - jeśli uważasz się za majsterkowicza. Zawór dławiący należy zdemontować i wyczyścić odpowiednimi środkami czyszczącymi. Jednak przy pracującym silniku można wyczyścić przepustnicę bez demontażu, nakładając środek czyszczący na korpus przepustnicy.

Trzeba uważać, aby w żaden sposób nie uszkodzić mechanicznie korpusu przepustnicy, dlatego nie zaleca się czyszczenia zatkanej przepustnicy np. śrubokrętem lub innym podobnym narzędziem. Jeśli nie odważysz się zrobić tego sam, lepiej zrobisz, jeśli powierzysz tę pracę ekspertom.

2. Sonda lambda

Sonda lambda

Sonda lambda to czujnik w rurze wydechowej, który porównuje powietrze w rurze wydechowej z powietrzem wokół silnika i wytwarza sygnał elektryczny na podstawie reakcji chemicznej. Sygnał ten przesyłany jest do sterownika silnika, który następnie za pomocą przepustnicy i wtryskiwaczy reguluje proporcję paliwa i powietrza.

Typowym objawem uszkodzonej lub niedziałającej sondy lambda są złe rozruchy i zapach benzyny ze spalin. Jednak zwiększone zużycie paliwa, nierówna praca silnika i wahania obrotów mogą również świadczyć o usterce.

W niektórych przypadkach możliwe jest fizyczne zidentyfikowanie usterki sondy lambda, ponieważ jest ona zatkana dużą ilością sadzy. Jednak nie zawsze uszkodzenie sondy lambda da się wykryć przy jej fizycznym oględzinach, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się od razu do warsztatu, podłączenie auta na diagnostykę, aw razie uszkodzenia wymiana. O usterce sondy lambda zwykle zaalarmuje Cię lampka kontrolna check engine.

3. Czujnik przepływu masowego

Czujnik przepływu masowego

Inną przyczyną wahań prędkości obrotowej silnika może być awaria przepływomierza masowego. Jego awaria może również wynikać z nierównej pracy silnika, szarpania podczas przyspieszania lub wyłączania. Inne problemy towarzyszące temu zjawisku to utrata mocy oraz zwiększone zużycie paliwa.

Czujnik przepływu masowego może działać nieprawidłowo, jeśli jest nadmiernie zanieczyszczony lub uszkodzony. Może nadal działać, ale zmiany w pracy silnika są znaczące i mogą być zauważone nawet przez kompletnego laika. W razie potrzeby uszkodzony przepływomierz należy wyczyścić i wymienić, co jest proste, ale nie zawsze najtańsze.

4. Świece zapłonowe

Świece zapłonowe

Wahania obrotów mogą być również spowodowane niedostatecznym zapłonem mieszanki. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie stanu świec zapłonowych. Elektrody świec zapłonowych zużywają się z czasem, ale mogą być również zatkane różnymi osadami. Te zanieczyszczenia można usunąć, ale ponieważ świece zapłonowe nie należą do drogich części, z pewnością lepiej będzie, jeśli je wymienisz.

Jeśli świece zapłonowe są nadmiernie zużyte lub zatkane, spalanie mieszanki paliwowej nie jest optymalne, ponieważ świeca nie może zapalić mieszanki tak, jak powinna. W tym przypadku silnik pracuje na mniejszej liczbie cylindrów, co skutkuje szarpaniem, wahaniami obrotów, nierównomiernością pracy całego silnika, zmniejszoną mocą silnika i zwiększonym zużyciem paliwa.

5. Cewki zapłonowe

Awaria cewek zapłonowych objawia się podobnie jak niesprawna świeca zapłonowa. Rezultatem jest znowu szarpanie, nieregularna praca silnika, wahania prędkości obrotowej silnika i spadek wydajności. Jednak w tym przypadku rozwiązanie problemu jest proste.

Wystarczy wymienić uszkodzoną cewkę, a silnik znów będzie działał. Oprócz wspomnianych problemów, o awarii cewki zapłonowej zostaniesz ostrzeżony przez kontrolkę ostrzegawczą silnika.

6. Filtr powietrza

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma siznaczący wpływ na pracę silnika. Jeśli filtr powietrza jest nadmiernie zatkany, spowoduje to, że do cylindrów dostanie się niewystarczająca ilość powietrza.

Problem ten objawia się zauważalnym spadkiem osiągów, zwiększonym zużyciem paliwa, a czasem także nierówną pracą silnika lub wahaniami obrotów.

Jeśli zauważysz, że silnik Twojego samochodu nie jest już tak mocny jak kiedyś, a zużycie paliwa wzrosło, powinieneś w pierwszej kolejności skupić się na sprawdzeniu i ewentualnej wymianie filtra powietrza. Cena filtra powietrza jest niewielka i każdy może go wymienić.

7. Filtr paliwa

Filtr oleju i paliwa

Problem z zasilaniem paliwem znacząco wpływa na całą pracę silnika. Przyczyn tego problemu może być kilka.

Jednak, jak to bywa przy rozwiązywaniu każdego problemu, należy najpierw skupić się na absolutnych drobiazgach i najtańszych rzeczach. Tym drobiazgiem jest np. filtr paliwa, który może być nadmiernie zatkany brudem.

Jeśli filtr paliwa jest nadmiernie zatkany, nie przepuszcza wystarczającej ilości paliwa. Wymiana filtra paliwa to prosta i niedroga sprawa.

8. Wyciek z kolektora dolotowego

Wahania prędkości obrotowej silnika często mogą być spowodowane czymś zupełnie błahym, na przykład nieszczelnością w kolektorze dolotowym. Przy większej ilości powietrza niż zarejestrował przepływomierz masowy silnik sobie z tym nie radzi. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie całego kolektora dolotowego i uszczelnienie miejsca nieszczelności.

9. Utrata kompresji

Engine pistons

Utrata kompresji to poważny problem, który można rozwiązać, ale tylko za duże pieniądze. Nieszczelności w komorze spalania powodują utratę kompresji. Te wycieki mogą być spowodowane przez:

Wszystkie te problemy powodują nieszczelność w komorze spalania, co prowadzi do wyciskania się mieszanki podczas sprężania i późniejszego zmniejszenia mocy silnika. Może temu towarzyszyć nieregularna praca silnika lub wahania prędkości obrotowej. Wytłaczanie mieszanki zmniejsza ciśnienie w komorze spalania, które w przeciwnym razie działałoby na tłoki.

10. Wtryskiwacze paliwa

Nieszczelne lub zatkane wtryskiwacze paliwa mogą również, podobnie jak inne wymienione problemy, powodować wahania obrotów i nieregularną pracę silnika. Jednak ten problem objawia się również zauważalnym spadkiem wydajności.

Zła wiadomość jest taka, że rozwiązanie tego problemu jest trudne i dość kosztowne. Są tylko dwie opcje: kosztowna naprawa lub jeszcze droższa wymiana wtryskiwaczy.

11. Zawór EGR

Zatkany zawór EGR

Zadaniem zaworu EGR jest zawrócenie części spalin z powrotem do komory spalania. Zawór EGR otwiera więc i zamyka połączenie między przewodami ssącymi i wydechowymi. Gdy zawór jest otwarty, pewna ilość spalin dostaje się do kolektora dolotowego i miesza się z nowo napływającą mieszanką paliwową do cylindra.

Zmieszanie spalin z mieszanką paliwową spowoduje zmniejszenie udziału tlenu w komorze spalania. Jest to niepożądane z punktu widzenia wydajności, ale spowoduje spadek temperatury spalania, co prowadzi do mniejszego powstawania tlenków azotu. Wysokie temperatury i nadmiar powietrza zwiększają produkcję tlenków azotu w spalinach.

Jednak recyrkulowane spaliny z czasem zatkają całą linię węglem, co spowoduje awarię zaworu EGR. W takim przypadku zawór EGR przepuszcza spaliny do kolektora dolotowego nawet wtedy, gdy jest to niewłaściwe, na przykład podczas wysokich obrotów lub pracy na biegu jałowym. Z powodu nieprawidłowego działania zaworu EGR silnik może pracować nierówno, szarpie podczas przyspieszania, wahają się obroty, a także spadają osiągi silnika.

Problem z zaworem EGR można rozwiązać na dwa sposoby, albo go czyszcząc, albo wymieniając zawór EGR na nowy.

12. Jednostka sterująca silnika

Jednostka sterująca silnika

Inną z tych niezliczonych przyczyn wahań prędkości obrotowej silnika może być jednostka sterująca silnika (ECU) lub różne czujniki, które przesyłają do niej dane.

Do najważniejszych czujników należą:

Wszystkie te czujniki wysyłają różne informacje do jednostki sterującej silnika. Sterownik silnika wykorzystuje te dane do wydajnej pracy silnika. Czujniki te, w połączeniu z jednostką sterującą silnika, kontrolują czas wtrysku paliwa, długość wtrysku paliwa, wyprzedzenie zapłonu mieszanki i wiele innych rzeczy.

Załóżmy, że jeden z czujników nie działa prawidłowo. W takim przypadku sterownik silnika otrzymuje błędne dane, co może spowodować podanie niewłaściwej ilości paliwa do cylindrów lub nieprawidłowe wyprzedzenie zapłonu mieszanki.

Wniosek

Oczywiście niezliczone inne prusterki i awarie mogą powodować wahania prędkości obrotowej silnika. Jednak w tym artykule skupiliśmy się na 12 najczęstszych przyczynach tego problemu.