Awarie układu hamulcowego: jak się objawiają?
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak objawiają się różne usterki układu hamulcowego i jak można je wyeliminować. Układ hamulcowy jest najważniejszą częścią samochodu z punktu widzenia bezpieczeństwa.
System ten ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy, gdyż służy do zatrzymania, spowolnienia lub zabezpieczenia samochodu na postoju.
Treść
Wstęp
Ponieważ układ hamulcowy jest tak ważny, każdy doświadczony lub niedoświadczony kierowca powinien umieć rozpoznać przynajmniej objawy ostrzegające o awarii układu hamulcowego. Dzięki szybkiej identyfikacji problemu możliwe jest wyeliminowanie różnych usterek układu hamulcowego, zanim będzie za późno.
Układ hamulcowy samochodu: Jak to działa?
Jednocześnie rozwiązanie problemu na czas może zapobiec dalszym uszkodzeniom układu hamulcowego. Załóżmy, że doszło do niebezpiecznej sytuacji na drodze. W takim przypadku początek efektu hamowania, jego siła oraz droga hamowania samochodu są często decydującymi czynnikami wpływającymi na możliwość zderzenia i siłę uderzenia w przypadku zderzenia.
Dobry stan układu hamulcowego może Cię uratować w wielu sytuacjach. Nie należy więc zapominać o jego regularnej konserwacji, sprawdzaniu stanu podzespołów i usuwaniu ewentualnych usterek.
Przyjrzyjmy się, jak objawiają się poszczególne awarie układu hamulcowego i jak można je wyeliminować.
1. Kierownica drży, chwieje się lub wibruje
Wibracje hamulców powodują drżenie, chybotanie lub wibrowanie kierownicy podczas hamowania. Często jest to spowodowane różną szerokością tarczy na długości jej obwodu lub różnymi odkształceniami spowodowanymi przegrzaniem hamulców.
Klocki hamulcowe: Jak działają i które są najlepsze?
Hamulce wibrują zatem, gdy klocki hamulcowe stykają się z tarczą, a wibracje te są następnie przenoszone na układ kierowniczy samochodu.
Jednak nadmiernie zużyte lub uszkodzone tarcze hamulcowe mogą również powodować drgania kierownicy. Jednak problem ze zużytymi lub uszkodzonymi klockami hamulcowymi objawia się również zwiększonym hałasem hamowania (pisk metalu).
Rozwiązanie problemu:
Rozwiązanie tego problemu jest proste. Wystarczy wymienić tarcze i klocki hamulcowe. Gdybyś wymieniał tylko tarcze z powodu nierównomiernie zużytych klocków hamulcowych, tarcza mogłaby nieprawidłowo ocierać, co osłabiłoby skuteczność hamowania.
2. Podczas hamowania samochód ściąga na jedną stronę
Jeśli podczas hamowania samochód ściąga w jedną stronę (w lewo lub w prawo), tarcza lub klocki hamulcowe są po jednej stronie zabrudzone olejem lub innym smarem i straciły skuteczność hamowania.
Zablokowany zacisk hamulca może powodować ten problem oprócz brudnych klocków hamulcowych. W takim przypadku nie jest zapewniona taka sama skuteczność hamowania jak po przeciwnej stronie osi lub skuteczność hamowania po tej stronie jest większa, co powoduje wspomniane właśnie ściąganie samochodu na bok.
Rozwiązanie problemu:
Wyeliminowanie tego problemu wymaga oczyszczenia klocków i tarczy (np. benzyną techniczną) lub ewentualnie wymiany tych elementów po obu stronach osi.
Hamulce tarczowe: jakie są ich zalety i wady?
W przypadku zacinającego się zacisku należy sprawdzić działanie tłoka w zacisku, a następnie wyeliminować ten problem poprzez naprawę lub wymianę tłoka lub całego zacisku.
3. Twardy pedał hamulca
Nieprawidłowo działający wzmacniacz siły hamowania jest jedną z najczęstszych przyczyn twardego pedału hamulca. Dzięki wzmacniaczowi siły hamowania hamulce są bardziej czułe. W ten sposób łatwiej zastosować siłę hamowania. Jeśli więc wzmacniacz hamulca nie działa prawidłowo, pedał hamulca staje się twardszy.
Jednak oprócz problemu ze wzmacniaczem hamulca twardy pedał hamulca może być również spowodowany zablokowaniem zacisku lub regulatora ciśnienia hamulca.
Rozwiązanie problemu:
- Kontrola stanu powierzchni klocków hamulcowych i ich ewentualna wymiana
- Naprawa lub wymiana zacisku
- Wymiana lub naprawa wspomagania hamulca
- Wymiana regulatora ciśnienia hamulca
- Wymiana przewodu podciśnieniowego prowadzącego ze wzmacniacza siły hamowania
4. Opór pedału hamulca
W przypadku wystąpienia tego problemu konieczne jest wciśnięcie pedału hamulca z większą siłą. Jednocześnie pedał hamulca zachowuje się tak, jakby był wciśnięty. Ten problem może mieć kilka przyczyn, takich jak:
- Płyn hamulcowy jest w złym stanie
- Nieszczelne przewody układu hamulcowego (układ hamulcowy jest zapowietrzony)
- Nieprawidłowo zapieczone szczęki hamulcowe w przypadku hamulców bębnowych
- Zablokowany regulator ciśnienia hamulca
Rozwiązanie problemu:
- Usztywnienie szczęk hamulcowych hamulca bębnowego
- Sprawdzenie stanu płynu hamulcowego (w razie potrzeby jego wymiana)
- Sprawdzenie dokręcenia rolki hamulca głównego oraz rolek hamulcowych poszczególnych kół
- Odpowietrzenie hamulce
- Sprawdzenie i ewentualna wymiana przewodów hamulcowych.
5. Buczenie hamulców po dłuższym postoju lub myciu auta
Jeśli samochód nie był używany przez dłuższy czas lub został umyty i pozostawiony w spokoju, po jeździe i pierwszym naciśnięciu pedału hamulca może być słyszalne brzęczenie, spowodowane ścieraniem się tarczy hamulcowej z powodu korozji.
Ten charakterystyczny dźwięk to właśnie usuwanie korozji z tarcz podczas tarcia występującego podczas hamowania. Korozja pojawia się na tarczach i klockach hamulcowych pod wpływem wilgoci i soli drogowej, ale także podczas mycia samochodu.
Rozwiązanie problemu:
Korozja może być zazwyczaj usunięta z tarcz i klocków hamulcowych po kilkukrotnym hamowaniu. Jeśli jednak korozja jest rozległa, konieczna jest wymiana tych elementów.
Jak przedłużyć żywotność hamulców:
- Prawidłowe hamowanie
- Przewidywanie i utrzymywanie odległości
- Hamowanie silnikiem
1. Prawidłowe docieranie hamulca
Po wymianie klocków i tarcz hamulcowych styk pomiędzy tymi elementami jest niedoskonały. Idealne osadzenie płytek na tarczach następuje dopiero po przejechaniu około 200 km (lub 125 mil).
Do tego czasu należy unikać nagłego lub intensywnego hamowania, np. podczas zjeżdżania ze wzniesienia.
2. Przewidywanie i utrzymywanie dystansu
Dzięki przewidywaniu i utrzymywaniu odpowiedniej odległości od innych samochodów będziesz w stanie na czas zmniejszyć prędkość samochodu i tym samym uniknąć nagłego hamowania.
3. Hamowanie silnikiem
Hamowanie silnikiem: Jak to działa i czy jest szkodliwe?
Nie musisz używać tylko hamulców, aby zmniejszyć prędkość. Prędkość samochodu można również łatwo zmniejszyć, redukując bieg na niższy, biorąc pod uwagę, że samochód jest wyposażony w ręczną skrzynię biegów.
Nasz czytelnik podsumowuje awarie układu hamulcowego
Dodam kilka spostrzeżeń z własnego doświadczenia. Drgania kierownicy mogą pochodzić również od półosi i jeśli niewyważenie półosi nie jest zbyt duże to będzie drżeć tylko przy hamowaniu, ale w przypadku takich objawów sprawdź też hamulce. Piszczenie metalu z hamulców świadczy o zużyciu, piski o wysokiej częstotliwości to zazwyczaj tylko kurz w hamulcach, czy to od zużytego materiału czy jazdy w terenie, wtedy warto najpierw dobrze wymyć cały zacisk od środka gąbką, to często pomaga. Jeśli ściąganie na bok jest spowodowane przez rolkę w zacisku (zacisk pływający), hamulce zwykle się przegrzewają i może to być niebezpieczne, więc dobrze jest szybko rozwiązać ten problem.