Niebieski dym z rury wydechowej: na jaki problem wskazuje?
Niebieski dym z rury wydechowej oznacza tylko jedno: olej silnikowy przedostaje się do przestrzeni cylindrów. Im więcej oleju silnikowego wnika do cylindrów, tym bardziej samochód pali.
Oprócz niebieskiego dymu z wydechu towarzyszącym zjawiskiem wnikania oleju do cylindrów jest również nadmierne zużycie oleju silnikowego.
Treść
Jakie usterki są związane z niebieskim dymem z wydechu?
Olej silnikowy może dostać się do komory cylindrów na kilka sposobów, np. przez uszkodzoną uszczelkę głowicy, zużyte pierścienie tłokowe, tuleje cylindrowe, zużyte tłoki lub same cylindry. Jednak w przypadku silników z doładowaniem niebieski dym z wydechu może również wskazywać na samą turbosprężarkę.
Tłoki silnika: Jak działają?
Podobnie jak inne elementy silnika, turbosprężarka jest również smarowana i chłodzona olejem silnikowym. Jeśli turbosprężarka ma zużyte łożyska lub uszkodzoną uszczelkę, wtryskuje do cylindrów sprężone powietrze i olej silnikowy.
Wszystkie te problemy, poza zużytą turbosprężarką, objawiają się podobnie, czyli utratą kompresji. Należy dodać, że nie wszystkie wymienione problemy występują jednocześnie na wszystkich cylindrach, dlatego bardzo łatwo jest ustalić, który cylinder jest uszkodzony, oglądając i porównując świece zapłonowe lub mierząc kompresję w jednym cylindrze i porównując ją z inne cylindry.
Stopień sprężania: Jaki ma wpływ na silnik?
Zużytą turbosprężarkę można wykryć sprawdzając filtr powietrza. Jeśli na filtrze powietrza znajdują się czarne plamy oleju, jest prawie pewne, że z turbosprężarki wycieka olej silnikowy do komory cylindrów.
Rozwiązywanie problemów związanych z niebieskim dymem
O ile zidentyfikowanie problemu z przedostawaniem się oleju silnikowego do przestrzeni cylindrowej jest stosunkowo łatwe, o tyle jego rozwiązanie już nie jest takie proste. Każda z tych usterek, poza tymi związanymi z turbosprężarką, wymaga remontu silnika, a co za tym idzie naprawy, za którą wydasz niemałe pieniądze.
Jeśli jest to stary samochód o niewielkiej wartości, możesz regularnie uzupełniać olej silnikowy i kontynuować jazdę, aż będzie to możliwe. Powód jest prosty: remont silnika może przekroczyć cenę całego samochodu. W przypadku zużytej turbosprężarki sytuacja jest nieco lepsza.
Turbosprężarka: jakie są jej zalety i czym jest turbodziura?
W takim przypadku jednak turbosprężarkę trzeba wyremontować lub wymienić na nową, co też nie należy do najtańszych napraw.
Wniosek
W każdym razie nie ma znaczenia, czy jest to zużyta turbosprężarka, czy zużycie w obszarze cylindrów. Niebieski dym z rury wydechowej sygnalizuje poważny problem, który może przysporzyć Tobie i Twojemu portfelowi kłopotów i należy go jak najszybciej rozwiązać.