Oznaczenia Valvetrains: co oznaczają?

Engine
Opublikowany

Rozrząd to mechanizm wykorzystujący zawory do sterowania przepływem gazów roboczych (powietrza, paliwa, spalin) przez tłokowy silnik spalinowy. Jest to najbardziej powszechny rodzaj dystrybucji mechanicznej, stosowany głównie w czterosuwowych silnikach spalinowych.

Otwarcie zaworów jest kontrolowane przez odpowiednią krzywkę wałka rozrządu, która jest napędzana przez wał korbowy. W silnikach czterosuwowych wałek rozrządu obraca się 2x wolniej niż wał korbowy, ponieważ jeden cykl pracy silnika to dwa obroty wału korbowego.

Treść

Ruch krzywki jest przenoszony na zawory, w zależności od rodzaju dystrybucji, przez popychacze i drążki podnoszące. Jeśli wałek rozrządu się obraca, krzywka zaczyna pracować na popychaczu zaworu, który popycha sprężynę zaworu, dzięki czemu zawór zaczyna się otwierać.

Jednak zawór jest zamknięty, jeśli krzywka nie dotyka popychacza. Ze względu na położenie wałka rozrządu i zaworu układy zaworowe dzielą się więc na:

1. Rozrząd z wałkiem rozrządu w bloku silnika

 • F - rozdzielacz z jednym zaworem z boku cylindra, a drugim w głowicy cylindra (konstrukcja przestarzała, już nie używana)
 • SV (Side Valve) - z zaworem z boku cylindra ( przestarzała konstrukcja, która nie jest już używana)
 • OHV (górnozaworowy) – ze wszystkimi zaworami w głowicy cylindrów

2. Rozrząd z wałkiem rozrządu w głowicy cylindrów

 • OHC (OverHead Camshaft) – z zaworami i wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy cylindrów
 • SOHC (Single Overhead Camshaft) – określany również jako OHC, to konstrukcja z zaworami i jednym wałkiem rozrządu w głowicy cylindrów
 • DOHC (Dual Overhead Camshaft ) - konstrukcja z zaworami i dwoma wałkami rozrządu w głowicy cylindrów

Obecnie dwuzaworowe systemy sterowania są używane głównie do sterowania mechanizmem rozrządu, a mianowicie OHV i OHC.

OHV (zawór górny):

OHV to rodzaj mechanizmu rozrządu tłokowego silnika spalinowego. Zawory znajdują się w głowicy cylindrów, a wałek rozrządu w bloku silnika.

Przy tego rodzaju dystrybucji istnieje stosunkowo duża odległość między wałkiem rozrządu a zaworami. Dlatego w przypadku dystrybucji OHV zawory są obsługiwane za pomocą metalowych podnośników, prętów podnoszących, wahaczy i krzywek od dołu.

Tym samym, w porównaniu z innymi rodzajami rozdziałów, rozdzielacz zaworowy OHV zawiera wiele elementów, które niekorzystnie wpływają na całą jednostkę, objawiając się dużymi siłami bezwładności. Z drugiej strony zaletą tego typu rozdziału jest proste rozwiązanie konstrukcyjne napędu wałka rozrządu.

Dzięki dogodnemu usytuowaniu wałka rozrządu blisko wału korbowego, napęd rozdzielacza można zrealizować za pomocą prostego koła zębatego. Napęd rozdzielacza musi być tak zaprojektowany, aby umożliwiał precyzyjne ustawienie względnego położenia wału korbowego i wałka rozrządu, które nie zmienia się podczas pracy silnika. Jednak koło zębate spełnia to wszystko.

Rozkład OHV jest stosowany głównie w silnikach czterosuwowych. Jak już wspomniałem wałek rozrządu kręci się 2x wolniej niż wał korbowy. Silniki z rozdzielaczem zaworów OHV montowano m.in. w samochodach marki Škoda, a dokładniej w modelach 105, 120, 130, Favorit 135, 136, czy Fabii i Octavii.

OHC (górny wałek rozrządu):

Układ rozrządu OHC to rodzaj mechanizmu tłokowego silnika spalinowego, w którym oprócz zaworów w głowicy cylindrów znajduje się również wałek rozrządu.

Zwykle między wałek(i) rozrządu a zawór wkłada się tylko wahacz. Zatem rozkład OHC zawiera kilka składowych, które zmniejszają siły bezwładności. Wadą tego typu dystrybucji jest jedynie bardziej skomplikowana konstrukcja głowicy cylindra.

Jednak zalety rozrządu OHC przeważają nad jego wadami, dlatego właśnie ta konstrukcja jest obecnie najczęściej stosowanym typem rozrządu w nowoczesnych tłokowych silnikach spalinowych.

Podstawową koncepcją tego typu dystrybucji jest jeden wałek rozrządu na głowicę cylindrów. Istnieją jednak dwie głowice cylindrów do silników w kształcie litery V, dlatego stosuje się dwa wałki rozrządu (po jednym na każdą głowicę). Silnik z dystrybucją OHC ma co najmniej dwa zawory na każdy cylinder umieszczony w rzędzie, nad którym znajduje się wałek rozrządu.

Napęd dystrybucji OHC można rozwiązać na kilka sposobów:

 • Pasek zębaty
 • Łańcuch
 • Przekładnia zębata

Podobnie jak w przypadku poprzedniego typu rozrządu, napęd rozrządu musi być zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić precyzyjną regulację względnego położenia wału korbowego i wałka rozrządu, które nie zmienia się podczas pracy silnika.

Napęd zębaty jest bardzo rzadki, a obecnie najczęściej spotykanym napędem rozrządu jest pasek zębaty lub łańcuch rozrządu. Podobnie jak w przypadku poprzedniego rodzaju rozdziału, rozdział OHC stosowany jest głównie w silnikach czterosuwowych, co oznacza, że ​​wałek rozrządu obraca się 2x wolniej niż wał korbowy.

SOHC (pojedynczy wałek rozrządu w głowicy):

SOHC oznacza jeden wałek rozrządu na głowicę cylindrów. Jest to więc ten sam typ dystrybucji, co dystrybucja OHC.

Większość silników tego typu wykorzystuje układ zaworowy SOHC:

 • Silnik 4-cylindrowy, osiem zaworów
 • Silnik 3-cylindrowy, sześć zaworów

DOHC (podwójny wałek rozrządu w głowicy):

DOHC odnosi się do rodzaju mechanizmu rozrządu, w którym dwa wałki rozrządu znajdują się w jednej głowicy cylindrów. Ten typ mechanizmu rozrządu jest używany w przypadku większych zaworów na cylinder (3, 4, 5, 6 itd.). Dystrybucja DOHC jest czasami określana jako 2xOHC.

Rozrząd DOHC jest obecnie najczęściej stosowanym rodzajem rozrządu i jest stosowany na przykład w koncepcji silników takich jak:

 • Silnik 4-cylindrowy, 12 zaworów – 2 zawory ssące i jeden wydechowy
 • Silnik 4-cylindrowy, 16 zaworów – 2 zawory ssące i dwa wydechowe
 • Silnik 4-cylindrowy, 20 zaworów – 3 zawory ssące i dwa wydechowe • • • Silnik 4-cylindrowy, 24 zawory – 3 zawory ssące i trzy wydechowe
 • Silnik 3-cylindrowy, 12 zaworów – 2 zawory ssące i dwa wydechowe