Podsterowność: jak radzić sobie w poślizgu podsterowności?

Mokra droga
Opublikowany

Podsterowność to zjawisko występujące podczas jazdy samochodem i pokonywania zakrętów o mniejszych zakrętach przy wyższych prędkościach lub w niesprzyjających warunkach drogowych.

Nazwa tego zjawiska wywodzi się z faktu, że samochód skręca się niewystarczająco, gdy jest podsterowny.

Treść

Które samochody cierpią na podsterowność?

Podsterowność w naturalny sposób objawia się w samochodach z silnikiem montowanym z przodu i napędem na przednią oś. Jednak nie zawsze tak jest.

Podsterowność może pojawić się również w samochodach z napędem na tylną oś, choć wymaga to znacznie większego nakładu pracy.

Jak objawia się podsterowność samochodu?

Podsterowność

W przypadku podsterowności samochód nie reaguje odpowiednio na skręcanie kierownicą. W ten sposób pojazd jedzie prosto, gdy jest podsterowny i nie podąża za kątem skrętu kierownicy.

Przyczyny podsterowności

Przyczyną podsterowności jest utrata przyczepności kół na przedniej osi. W pojazdach, które nie mają napędzanej przedniej osi, dopiero hamowanie i siły poprzeczne powstające przy zmianie kierunku jazdy powodują utratę przyczepności przedniej osi. Z drugiej strony, jeśli pojazd jest napędzany tylko przednią osią, utrata przyczepności jest spowodowana przyspieszeniem pojazdu, oprócz wspomnianych czynników.

Umiejscowienie silnika wpływa również na możliwość wystąpienia poślizgu podsterowności. Jeśli silnik jest umieszczony z przodu, duża część masy całego samochodu znajduje się nad przednią osią. Taka koncepcja samochodu zwiększa siły poprzeczne, które działają na niego podczas gwałtownej zmiany kierunku jazdy.

Jednak przy nieodpowiedniej, słabej przyczepności do drogi (piasek, żwir, lód, śnieg, woda) wystarczy niewielka zmiana kierunku jazdy, hamowanie lub delikatne przyspieszenie, aby pokazać podsterowność pojazdu.

Jak dochodzi do poślizgu podsterownego?

Poślizg podsterowności występuje najczęściej podczas skrętu pojazdu ze zmianą momentu działającego na przednie koła. Im większa zmiana momentu działającego na koła, tym większe prawdopodobieństwo poślizgu.

Droga w górach

W przypadku poślizgu podsterownego przednie koła nie wprowadzają samochodu w zakręt pomimo skrętu, ponieważ przednia oś straciła przyczepność. Jeśli pojazd nie odzyska kontaktu z drogą, w niekontrolowany sposób wyleci z zewnętrznej krawędzi zakrętu.

Jednak poślizg podsterowności nie może wystąpić w pojeździe, który przyspiesza z miejsca. Gdy pojazd stoi, żadna siła nie popchnie go do przodu, jeśli opony stracą przyczepność.

Jak poradzić sobie z poślizgiem podsterowności?

Aby wyprowadzić pojazd z poślizgu podsterowności, wystarczy zwolnić pedał przyspieszenia i poczekać, aż koła na osi napędowej odzyskają przyczepność. Nie zaleca się gwałtownego wciskania pedału hamulca lub nadmiernego kręcenia kierownicą, gdyż może to doprowadzić do jeszcze większej utraty przyczepności opony.

Podczas skręcania kół istnieje ryzyko, że po odzyskaniu przyczepności przednie koła zaczną ponownie toczyć się po drodze, co spowoduje gwałtowną zmianę kierunku jazdy pojazdu. Taka zmiana kierunku jazdy może doprowadzić do nadsterowności w poślizgu, która wymaga dużego doświadczenia i jest bardzo niebezpieczna w pojeździe z przednim napędem.

W przypadku wystąpienia poślizgu podsterowności w pojeździe z tylnym mostem napędowym, zazwyczaj wystarczy zmniejszyć nacisk na hamulce lub ustawić zbieżność kół przedniej osi, aby wyeliminować poślizg.

Ostateczny mit

Wśród pasjonatów motoryzacji krąży wiele mitów. Istnieje również jeden szeroko rozpowszechniony mit, który bardzo dobrze pasuje do tego tematu. Według niektórych pasjonatów motoryzacji samochód z napędem na przednią oś może odczuwać jedynie podsterowność, a samochód z napędem na tylną oś jedynie nadsterowność.

To stwierdzenie jest ważne tylko podczas pokonywania zakrętów w przypadku dużego przyspieszenia. W normalnych warunkach samochód z dowolnym układem napędowym może wpaść w każdy rodzaj poślizgu, zarówno podsterownego, jak i nadsterownego.