Zatarty silnik: co to oznacza i jaka jest przyczyna?
Zatarty silnik to jedna z najpoważniejszych, jeśli nie najpoważniejszych i najbardziej kosztownych usterek, które mogą mieć wpływ na silnik Twojego samochodu.
Istnieją dwie główne przyczyny zatartego silnika: brak oleju silnikowego, co powoduje niedostateczne smarowanie ruchomych części lub niedostateczna ilość płynu chłodzącego, co powoduje przegrzewanie się silnika.
Treść
Zatarty silnik z powodu braku oleju
Silnik w końcu się zatnie, jeśli zabraknie mu oleju lub będzie go bardzo mało. W ten sposób silnik nie będzie wystarczająco nasmarowany, ani nie będzie chłodzony. Dlatego bardzo prawdopodobne jest śmiertelne uszkodzenie całego urządzenia.
Klasyfikacja olejów silnikowych — Co warto o nich wiedzieć?
Zwykle jednak w silniku nie wyczerpuje się cały olej silnikowy, ale jest go bardzo mało. To nadal oznacza, że nie może już smarować poszczególnych elementów silnika i odprowadzać z nich ciepła. Jeśli natychmiast nie zatrzymasz samochodu i nie wyłączysz silnika, zakleszczy się on z powodu niedostatecznego smarowania i odprowadzania ciepła z elementów silnika.
Uszkodzenia spowodowane brakiem oleju
Jeśli silnik zaciera się z powodu braku oleju silnikowego, największe szkody wyrządzą korbowody, wał korbowy, pierścienie tłokowe, cylindry i same tłoki.
Najczęściej uszkodzony jest wał korbowy, korbowody oraz łożyska. Wał korbowy wykorzystuje łożyska do przechowywania w bloku silnika, ale także do połączenia z korbowodami, które muszą być stale smarowane i chłodzone olejem silnikowym.
W momencie utraty filmu olejowego łożysko jest poddawane dużemu naprężeniu termicznemu, co powoduje znaczny wzrost tarcia, co ostatecznie prowadzi do zatarcia łożyska.
Naprawa uszkodzonych elementów
Jeśli tylko główne łożyska wału korbowego zatarły się, silnik tylko się zatrzyma. W takim przypadku silnik można uruchomić wymieniając łożyska wału korbowego lub w najgorszym przypadku wymieniając cały wał korbowy.
Jeśli jednak łożyska korbowodu zatarją się, wystąpi znacznie gorsza sytuacja niż samo zatrzymanie silnika, ponieważ łożysko korbowodu ma tendencję do pękania. W takim przypadku korbowód zostanie odłączony od wału korbowego, który może przebić się przez blok silnika i wylecieć z niego, zwłaszcza przy wyższych prędkościach obrotowych silnika. Nikt nie naprawi dziury w bloku silnika, więc nie pozostaje Ci nic innego jak wymienić cały silnik.
Tłoki silnika: Jak działają?
W innym przypadku tłok w cylindrze również może się zatrzeć (utknąć). W takim przypadku dochodzi do podobnej sytuacji jak w przypadku zacierania się panewek korbowodu. Efektem jest zniszczenie silnika, którego wymiana lub ewentualna naprawa będzie kosztowna.
W większości przypadków jednak tańsza jest wymiana całego silnika niż remont silnika. Jeśli nie jest to drogi samochód, możesz go zabrać od razu na złom, ponieważ naprawa byłaby wyższa niż cena całego samochodu.
Jak objawia się brak oleju silnikowego?
Brak oleju silnikowego nie pojawia się od razu, a objawy pojawiają się stopniowo. Pierwszym objawem braku oleju silnikowego jest zwiększony hałas silnika i grzechotanie metalu.
Samochód traci moc: Dlaczego silnik z czasem traci moc?
Drugim objawem jest przegrzewanie się silnika i znaczny ubytek mocy. Jeśli nie zatrzymasz się nawet po tych objawach, istnieje ryzyko całkowitego zatarcia silnika.
Zatarty silnik z powodu braku płynu chłodzącego
Zatarty silnik może wystąpić nie tylko w przypadku braku oleju silnikowego. Brak płynu chłodzącego może być kolejną przyczyną zatarcia silnika. Jeśli poziom płynu chłodzącego jest niski, temperatura silnika wzrasta, powodując węglanowanie oleju silnikowego.
Czerwona lampka płynu chłodzącego silnik: Zatrzymaj samochód natychmiast! 🚨
Węgiel może zatkać kanały smarowania, powodując, że ruchome części silnika nie będą już smarowane. O tym, co będzie dalej, chyba nie muszę wspominać. Wszystkie konsekwencje zatarcia silnika są śmiertelne, a ich usunięcie kosztowne.
Wniosek
Niestety w niektórych starych samochodach nie ma lampek ostrzegawczych ostrzegających o braku oleju silnikowego lub płynu chłodzącego, więc wystarczy regularnie sprawdzać stan tych płynów eksploatacyjnych.
Lampka ostrzegawcza oleju: jaki problem wskazuje?
W nowszych silnikach na szczęście w przypadku braku oleju silnikowego lub płynu chłodzącego zapali się odpowiednia lampka ostrzegawcza.