Oznaczenia silników: TDI, MPi, TSI, HTP, czy znasz je wszystkie?

Engine
Opublikowany

W świecie motoryzacyjnym spotykamy się z niezliczoną ilością skrótów, w tym z oznaczeniami silników. Oznaczenia tych silników ustala producent, ale kto ma znać liczbę różnych liter i ich kombinacje?

Z tego powodu postanowiliśmy przygotować dla Ciebie tę obszerną listę, w której rzucimy światło na popularne oznaczenia silników i ich znaczenie.

Treść

CDi

CDi (wtrysk oleju napędowego Common Rail) odnosi się do silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silniki te wyposażone są w system Common Rail (wspólny przewód paliwowy dla wszystkich cylindrów). Mercedes i Chrysler używają silników CDi.

CDTi

CDTi (Common-Rail Diesel Turbo Injection) odnosi się do turbodoładowanych silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Wyposażone są w system Common Rail (wspólny przewód paliwowy dla wszystkich cylindrów) i są używane przez markę Opel.

CRD

CRD (Common Rail Diesel) odnosi się do silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silniki o tym oznaczeniu są używane przez amerykańskich producentów samochodów Chrysler, Dodge i Jeep.

CRDi

CRDi (wtrysk oleju napędowego Common Rail) odnosi się do silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Jedyną różnicą w stosunku do CRD jest to, że oznaczenie to jest używane przez koreańskie firmy samochodowe, takie jak Hyundai czy Kia oraz japońskie Mitsubishi.

CVVT

CVVT (Continually Variable Valve Timing) odnosi się do silników z bezstopniową regulacją faz rozrządu, dzięki czemu osiągają one wyższe osiągi i mniejsze zużycie paliwa. Kia, Hyundai i Volvo używają tego oznaczenia.

DCi

DCi (Diesel Common-Rail Injection) odnosi się do silników Diesla z technologią Common Rail, czyli bezpośrednim wtryskiem paliwa i wspólnym przewodem paliwowym. Renault i Nissan używają tego oznaczenia.

DDiS

DDiS (system bezpośredniego wtrysku oleju napędowego) odnosi się do turbodoładowanego silnika wysokoprężnego z systemem Common Rail Suzuki.

DiDT

DiDT (Direct Injection Turbo Diesel) odnosi się do turbodoładowanego silnika Diesla z systemem Common Rail.

DTI

DTI (Direct Turbo Injection) oznacza turbodoładowany silnik wysokoprężny z wtryskiem bezpośrednim.

FSI

FSI (Fuel Stratified Injection) odnosi się do silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa koncernu VW.

GDi

GDi (bezpośredni wtrysk benzyny) odnosi się do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem benzyny. To oznaczenie jest używane przez firmy samochodowe Mitsubishi, Kia i Hyundai.

Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa mogą spalać paliwo znacznie wydajniej. Dzięki temu są mocniejsze, a ich zużycie mniejsze.

HDI

HDI (wysokociśnieniowy wtrysk bezpośredni) odnosi się do silnika z bezpośrednim wtryskiem wysokociśnieniowym. Silniki te mogą być wyposażone w funkcję OverBoost (zwiększa moc na krótki czas po naciśnięciu pedału).

Silniki HDi są wyposażone w turbosprężarkę i produkowane przez Grupę PSA z wykorzystaniem technologii Common Rail. Charakteryzują się dobrze rozwiniętym chodem.

HTP

HTP (Wysoki moment obrotowy) odnosi się również do silnika o wysokim momencie obrotowym. Trzycylindrowe silniki marek Škoda, Seat i Volkswagen są oznaczone skrótem HTP.

Silnik powstał poprzez usunięcie jednego cylindra z silnika 1.6 16V 77kW i rozpoczął produkcję w 2002 roku. Jednak silnik ten przez lata stał się obiektem kpin i zyskał wiele przezwisk.

i-VTEC

Technologia i-VTEC to najwyższy poziom rozwoju zmiennych faz rozrządu i skoku zaworów Hondy. W rzeczywistości jest to klasyczny VTEC połączony z technologią VTC (Variable Timing Control). VTC to mechanizm, który pozwala płynnie zmieniać położenie (obrót) wałka rozrządu.

Honda używa tego systemu tylko na wałku rozrządu zaworów dolotowych. VTC jest aktywne cały czas na wszystkich prędkościach. Dzięki systemowi i-VTEC możliwe jest obracanie wałka rozrządu nawet o 50 stopni.

JTD

JTD (Jet Turbo Diesel) odnosi się do turbodoładowanego silnika wysokoprężnego Common Rail używanego przez Fiata, Alfa Romeo i Lancia. Pierwsza generacja silników Diesla z układem common-rail firmy Fiat pod oznaczeniem JTD znana była również pod inicjałami „uniJet” Turbo Diesel.

JTDM

JTDM, inaczej Jet Turbo Diesel Modified (Multijet), to oznaczenie silników z technologią Common Rail, a więc z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Fiat był pierwszym, który wymyślił ten system w 1997 roku dla silników Alfa Romeo, a następnie Mercedes-Benz. Multijet jest szeroko stosowany przez Fiata, Alfę Romeo i Lancię, ale także przez Chryslera, Jeepa i Maserati.

MIVEC

MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control system) to oznaczenie silników koncernu samochodowego Mitsubishi, wyposażonych w system zmiennych faz rozrządu i wzniosu zaworów.

Ten system sterowania zaworami służy do poprawy wydajności objętościowej silnika, zwiększając w ten sposób moc silnika i zmniejszając zużycie paliwa oraz liczbę wytwarzanych emisji.

MZ-CD

MZ-CD - (Mazda – Common rail Diesel) odnosi się do turbodoładowanego silnika wysokoprężnego Mazdy z systemem Common Rail.

MPi

Skrót MPi oznacza silniki wyposażone w wielopunktowy wtrysk paliwa (Multi Point Injection). W tym typie wtrysku paliwo wtryskiwane jest przed zaworem dolotowym za pomocą zaworów wtryskowych przypisanych do poszczególnych cylindrów.

Oznacza to, że do każdego cylindra przypisany jest jeden zawór wtryskowy, który dostarcza wymagane paliwo do tego cylindra.

SDI

SDI (ssący wtrysk oleju napędowego) odnosi się do silników wysokoprężnych z napełnianiem atmosferycznym i bezpośrednim wtryskiem paliwa produkowanych przez Grupę Volkswagen. Ponieważ te silniki nie są turbodoładowane, zapewniają mniejszą moc w porównaniu z silnikami z turbodoładowaniem o tej samej pojemności skokowej.

Silniki SDI były produkowane jako rzędowe czterocylindrowe lub pięciocylindrowe. Ponieważ są one prostsze konstrukcyjnie niż silniki z turbodoładowaniem, są również bardziej niezawodne przy niezmienionym zużyciu paliwa.

SPi

Skrót SPi oznacza silniki wyposażone w jednopunktowy wtrysk paliwa. Wtrysk jednopunktowy to rodzaj pośredniego wtrysku paliwa, w którym paliwo jest wtryskiwane przez pojedynczy zawór wtryskowy do wspólnej komory kolektora dolotowego przed przepustnicą.

Paliwo po wtrysku do komory kolektora dolotowego miesza się z przepływającym powietrzem i przechodzi przez przepustnicę. Za przepustnicą rura dolotowa podzielona jest na oddzielne komory, za pomocą których mieszanka paliwowo-powietrzna doprowadzana jest do poszczególnych cylindrów silnika.

TDI

TDI (z bezpośrednim wtryskiem turbodoładowaniem) odnosi się do doładowanych silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem produkowanych przez Grupę Volkswagen. W wielu krajach skrót TDI jest zarejestrowany jako znak towarowy Grupy Volkswagen, a silniki te są szeroko rozpowszechnione przede wszystkim w Europie.

TDI-PD

TDI-PD - (TDI – Pumpe Düse) oznacza turbodoładowany silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa i pompą-dyszą.

TDDi

TDDi (Turbo diesel direct injection) odnosi się do silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Marka Ford używa tego oznaczenia. Nowsza generacja silników Diesla (TDCi) charakteryzuje się bardziej wyrafinowaną i cichszą pracą w porównaniu z TDDi.

TDCi

TDCi (Turbo diesel common-rail injection) odnosi się do silników Diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa z systemem Common-Rail. Silniki te to nowsza generacja silników TDDi stosowanych przez Forda.

TCe

TCe (wydajność Turbo Control) to oznaczenie silnika benzynowego doładowanego przez turbosprężarkę. Po raz pierwszy został wprowadzony w 2007 roku w modelu Renault Twingo GT. Aby ułatwić ich identyfikację, producent stosuje liczbę określającą wielkość pojemności danego silnika oraz wartość mocy (np. 1.2 TCe 115 Energy - taki silnik ma 115 koni mechanicznych).

T-GDi

T-GDi (Turbo z bezpośrednim wtryskiem benzyny) odnosi się do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem benzyny wyposażonych dodatkowo w turbosprężarkę. To oznaczenie jest używane przez firmy samochodowe Hyundai i Kia.

TGI

TGI (Turbo Gas Injection) odnosi się do samochodów marki Volkswagen wyposażonych w turbodoładowane silniki z bezpośrednim wtryskiem gazu ziemnego (CNG).

Silniki te konstrukcyjnie wywodzą się z silników TSI, a konkretnie z silnika 1.4 TSI. Silniki TGI mogą spalać benzynę i sprężony gaz ziemny, czyli CNG.

TSI

TSI (Turbocharged Stratified Injection) odnosi się do turbodoładowanych silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa produkowanych przez Grupę Volkswagen. Silniki TSI wyposażone są w turbosprężarkę single-scroll i charakteryzują się bardzo wysokimi osiągami przy niewielkiej objętości.

Pierwsza generacja tych silników miała problemy z łańcuchami rozrządu, ale z czasem problem ten został rozwiązany poprzez wymianę łańcucha i napinacza.

TFSI

TFSI (Turbo Fuel Stratified Injection) odnosi się do turbodoładowanego silnika benzynowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa koncernu VW. W porównaniu z silnikiem TSI, który jest wyposażony w turbosprężarkę typu single-scroll, silnik TFSI wykorzystuje turbosprężarkę typu twin-scroll.

TwinAir

TwinAir odnosi się do dwucylindrowego silnika benzynowego zbudowanego przez Fiat Powertrain Technologies (FPT). Jednocześnie został wyposażony w układ elektrohydrauliczny, który mógł otwierać zawór dolotowy niezależnie od położenia wałka rozrządu.

Możliwość samodzielnego otwarcia zaworu znacznie poprawia jakość i dokładność napełniania silnika. W 2011 roku silnik ten został nagrodzony jako silnik roku nagrodami „Najlepszy silnik poniżej 1,0 litra”, „Najlepszy nowy silnik”, „Najlepszy silnik ekologiczny” i „Międzynarodowy silnik roku”.

Twin Spark

Alfa Romeo wykorzystuje technologię Twin Spark. Bliźniak w tłumaczeniu oznacza podwójny, a Spark to świeca, czyli podwójna świeca. Twin Spark, w skrócie TS, oznacza więc podwójny zapłon przez dwie świece zapłonowe na każdy cylinder.

Zaletą podwójnego zapłonu jest osiągnięcie bardziej optymalnego spalania, a co za tym idzie, wyższej wydajności i niższej emisji.

Valvematic

Valvematic to technologia firmy samochodowej Toyota, która umożliwia ciągłą zmianę skoku zaworów dolotowych. Toyota wykorzystuje tę technologię w swoich samochodach wyposażonych w jednostki benzynowe (benzynowe).

Valvetronic

Valvetronic to oznaczenie silników BMW wyposażonych w zmienne skoki zaworów. Jest to więc system zmiennego wzniosu zaworów, który w połączeniu ze zmiennymi fazami rozrządu umożliwia zmianę położenia wałka rozrządu niezależnie od położenia wału korbowego, a także może zmieniać wznios i długość czasu, w którym zawór jest otwarte.

Technologia ta służy do optymalizacji parametrów silnika. System Valvetronic zapewnia silnikom wyższą wydajność, mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję.

VTi

VTi (Variable valve lift and timing injection) odnosi się do silnika benzynowego ze zmiennymi fazami rozrządu, produkowanego przez grupę PSA (Peugeot, Citroen) i koncern BMW. Silnik ten występuje w dwóch wariantach, a mianowicie 1,4 litra i 1,6 litra, stosowanych w samochodach marki Peugeot i Citroen.

VTEC

VTEC (Variable Valve Timing and Lift Electronic Control) odnosi się do silników Hondy wyposażonych w technologię zmiennych faz rozrządu i podnoszenia.

Technologia zmiennych faz rozrządu służy do poprawy wydajności objętościowej silnika, zwiększając w ten sposób osiągi silnika i zmniejszając zużycie paliwa i emisje.

Wniosek

Wierzymy, że po tym artykule oznaczenia silników nie będą już dla Ciebie problemem. Jeśli jednak nie znalazłeś na tej liście oznaczeń silników, nie wahaj się napisać do nas w komentarzach.