Podwozie i hamulce: Zidentyfikuj usterkę na podstawie typowego dźwięku

Disc brakes
Opublikowany

Witamy w kolejnej części naszej serii o usterkach samochodowych, które mogą wykryć twoje uszy. Poprzedni artykuł dotyczący diagnozowania usterek za pomocą słuchu skupiał się na układzie wydechowym samochodu.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kolejnej części samochodu: podwoziu samochodu i układowi hamulcowemu.

Treść

Wstęp

Wszystkie awarie, które dzisiaj omówimy, można łatwo wykryć za pomocą uszu. To właśnie za pomocą słuchu można wykryć wiele usterek i problemów, które często są jeszcze w powijakach.

Niektóre usterki można wykryć jeszcze zanim będą mogły negatywnie wpłynąć na właściwości jezdne, zużycie paliwa, osiągi i inne parametry samochodu lub negatywnie wpłynąć na inne części i podzespoły pojazdu.

Nie przedłużając przyjrzyjmy się zatem awariom podwozia i układu hamulcowego objawiającym się typowym dźwiękiem.

Monotonne buczenie, szczególnie wyczuwalne podczas pokonywania zakrętów:

Możliwa przyczyna - Uszkodzone łożysko w piaście koła po jednej stronie samochodu.

Rozwiązanie - W takim przypadku konieczne jest ustalenie, z którego koła dochodzi dźwięk lub które łożysko jest uszkodzone. Jeśli buczenie słychać przy skrętach w lewo (obciążone prawe koła) to prawdopodobnie uszkodzona jest prawa strona, a jeśli przy skrętach w prawo (obciążone lewe koła), to po lewej stronie. Wymiana tej części samochodowej należy do niedrogich napraw.

Trzaski lub trzaski podczas obracania kierownicą:

Możliwa przyczyna - Uszkodzony staw homokinetyczny. Jeśli z przodu samochodu słychać trzaski lub trzaski podczas skręcania kołami w lewo lub w prawo lub podczas powolnej jazdy do przodu i do tyłu, to jest prawie na 100% pewne, że to zużyty przegub homokinetyczny.

Rozwiązanie - Wymiana uszkodzonego stawu. Wymiana przegubu homokinetycznego nie należy do najdroższych, ale i nie najtańszych, ale wszystko zależy od rodzaju auta.

Trzaski i dudnienie słyszalne podczas pokonywania zakrętów:

Możliwa przyczyna - Ponownie może to być uszkodzony staw homokinetyczny.

Rozwiązanie - Wymiana uszkodzonego stawu. W najlepszym przypadku wystarczy wymienić tylko złącze; w najgorszym przypadku należy wymienić całą półoś.

Piszczenie i stukanie słyszalne tylko przy hamowaniu:

Możliwa przyczyna - Nadmiernie zużyte klocki hamulcowe powodujące tarcie metalu o metal podczas hamowania.

Rozwiązanie - Przyspieszona wymiana klocków hamulcowych. Jednak ze względu na duże zaniedbanie układu hamulcowego prawdopodobnie konieczna będzie wymiana tarcz hamulcowych i klocków.

Stukanie podczas jazdy po nierównościach:

Możliwa przyczyna - Zużyte amortyzatory stabilizatora, rozpórki łożysk lub elementy zawieszenia kół.

Rozwiązanie - Wymiana zużytych lub w inny sposób uszkodzonych części samochodowych.

Wstrząsy i uderzenia podczas jazdy po wybojach:

Możliwa przyczyna - Zużyte (przeciekające) amortyzatory zawieszenia. W takim przypadku nie wytłumione sprawnym amortyzatorem koło odbija się i ponownie uderza w jezdnię. Może to powodować dość poważny problem podczas szybkiej jazdy po wybojach. Uszkodzony amortyzator może objawiać się bocznym wiatrem, gdy ciało może się przechylić.

Rozwiązanie - Wymiana uszkodzonego amortyzatora zawieszenia.

Klikanie podczas jazdy po wybojach:

Możliwa przyczyna — prawdopodobnie pęknięta sprężyna osi. Sprężyny zwykle pękają w dolnych uzwojeniach, objawiając się ostrymi pochyleniami pojazdu podczas pokonywania zakrętów.

Rozwiązanie — wymiana sprężyny. Naprawa ta jest jednak jedną z bardziej czasochłonnych i kosztownych napraw, ale należy ją wykonać jak najszybciej, zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo jazdy.

Pukanie podczas jazdy po wybojach:

Możliwa przyczyna - Są to prawdopodobnie uszkodzone sworznie na drążkach stabilizatora, których zadaniem jest ograniczenie pionowych ruchów kół np. podczas jazdy po nierównej nawierzchni.

Rozwiązanie - Wymiana stabilizatorów.

Wniosek

Oczywiście istnieje niezliczona ilość innych usterek silnika i jego podzespołów, objawiających się podobnymi objawami akustycznymi lub innymi. Są to najczęstsze awarie układu hamulcowego, które można wykryć za pomocą słuchu.