Silnik chłodzony powietrzem: Jakie są jego zalety i wady?
Silnik chłodzony powietrzem to silnik spalinowy, w którym chłodzenie i utrzymanie optymalnej temperatury silnika zapewnione jest za pomocą przepływającego powietrza.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pokrótce silnikowi chłodzonemu powietrzem, jego podziałowi, a także zaletom i wadom tego silnika.
Treść
Jak działa silnik chłodzony powietrzem?
Przy chłodzeniu powietrzem ciepło z gorących części silnika jest usuwane przez strumień powietrza. Aby osiągnąć wystarczający efekt chłodzenia, chłodzone części (głowica cylindrów, blok cylindrów lub poszczególne cylindry) muszą mieć jak największą powierzchnię kontaktu z powietrzem.
Z tego powodu powyższe elementy silników chłodzonych powietrzem są wyposażone w żebra chłodzące, które zwiększają powierzchnię kontaktu z powietrzem.
Głowica cylindra: Czy wiesz, jaka jest jej funkcja?
Chłodzenie powietrzem silnika jest stosowane głównie w małych silnikach, kosiarkach do trawy i motocyklach, ale znalazło również zastosowanie w samochodach i prawie wszystkich samolotach napędzanych śmigłem. W świecie motoryzacyjnym obecnie stosuje się głównie chłodzenie cieczą, zastępując chłodzenie powietrzem ze względu na lepszą regulację chłodzenia.
Płyn chłodzący: Co oznaczają różne kolory?
W przypadku wielu silników chłodzonych powietrzem zapewnienie idealnej regulacji ciepła stanowi duży problem; dlatego te silniki są przechłodzone zimą i przegrzane latem.
Aby wyeliminować ten problem, chłodzony powietrzem silnik wyposażony jest w automatyczną regulację chłodzenia, która utrzymuje optymalną temperaturę cylindrów. Nawet to nie może zapewnić równomiernego chłodzenia każdej części silnika poddanej obciążeniom termicznym.
Ze względu na sposób przepływu powietrza chłodzenie powietrzem dzielimy na:
- Wymuszone chłodzenie powietrzem
- Naturalne chłodzenie powietrzem
- Wymuszone chłodzenie powietrzem
1. Chłodzenie strumieniem powietrza
Chłodzenie następuje podczas jazdy i jest stosowane tylko w silnikach o małej mocy, takich jak motocykle.
2. Naturalne chłodzenie powietrzem
Naturalne chłodzenie jest realizowane przez naturalną cyrkulację powietrza i jest stosowane głównie w kosiarkach do trawy.
3. Wymuszone chłodzenie powietrzem
Wymuszone chłodzenie wykorzystuje urządzenie do tworzenia strumienia powietrza. Przepływ powietrza jest często tworzony przez wentylator napędzany paskiem klinowym od wału korbowego silnika. Ten rodzaj chłodzenia powietrzem stosowany jest głównie w silnikach samochodowych.
Silnik chłodzony powietrzem i jego zalety:
- prosta konstrukcja nie zawiera chłodnicy, dystrybucji cieczy, pompy wody ani skomplikowanych kanałów chłodzących w bloku cylindrów i głowicy silnika – mniejsza masa silnika
- niskie koszty utrzymania
- wysoka niezawodność
- silnik osiąga prędkość roboczą szybsza temperatura
Silnik chłodzony powietrzem i jego wady:
- nierównomierne obciążenie cieplne poszczególnych części silnika
- wyższa temperatura silnika i jego podzespołów
- wyższy poziom hałasu silnika
- mniejsza moc silnika spowodowana jest wentylatorem, który napędzany jest przez Pasek klinowy