Turbo Lag: Co to jest i jak go zmniejszyć?

Turbo
Opublikowany

Turbosprężarki są popularne w zwiększaniu mocy silnika bez zwiększania rozmiaru lub masy. Silniki z turbodoładowaniem zastępują wolnossące, ponieważ nawet mniejsze silniki są w stanie wytworzyć większą moc i moment obrotowy.

Jednak odkładając na bok zwiększoną moc i inne korzyści, silniki z turbodoładowaniem są często kojarzone ze słowem turbo lag.

Treść

Znaczenie turbodziury

Turbo lag to opóźnienie między momentem naciśnięcia pedału przyspieszenia a momentem, w którym turbosprężarka zaczyna dostarczać dodatkową moc do silnika. Jest to czas potrzebny układowi wydechowemu i turbosprężarce na wytworzenie wymaganego doładowania w celu zwiększenia mocy.

Opóźnienie może być frustrujące, ponieważ sprawia, że samochód wydaje się powolny lub nie reaguje, dopóki nie włączy się turbosprężarka. Na opóźnienie turbosprężarki może wpływać kilka czynników, w tym rozmiar turbosprężarki, układ dolotowy i wydechowy oraz charakterystyka silnika.

Ogólnie rzecz biorąc, większe turbosprężarki będą generować większą moc, ale także większe opóźnienie turbodoładowania, ponieważ wymagają większego przepływu spalin, aby osiągnąć prędkość. Z drugiej strony turbosprężarki nie mają tego problemu, ponieważ są napędzane mechanicznie za pomocą paska przymocowanego do wału korbowego.

Jak zmniejszyć opóźnienie turbo?

Z turbodziurą możemy walczyć na kilka sposobów, np. zmniejszając bezwładność turbiny, np. zmniejszając jej wagę czy stosując łożyska o mniejszym tarciu. Przyjrzyjmy się pięciu komponentom, z których niektóre to różne rodzaje turbosprężarek, które zmniejszają opóźnienie turbodoładowania.

1. Mniejsza turbosprężarka

Model turbosprężarki

Mniejsza turbosprężarka zakręci się szybciej, ponieważ potrzebuje znacznie mniej energii ze spalin niż większa turbosprężarka. Problem z małą turbosprężarką polega na tym, że nie może ona wtłoczyć do silnika takiej samej ilości powietrza, jak większa turbosprężarka przy tych samych obrotach.

Problem ten rozwiązuje się zwiększając prędkość turbosprężarki, chociaż tej prędkości nie można zwiększać w nieskończoność. Bardzo wysokie obroty turbosprężarki również przyczyniają się do jej szybszego zużycia.

2. Turbosprężarka o zmiennej geometrii (VGT)

Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek

Turbosprężarki o zmiennej geometrii wykorzystują ruchome łopatki do regulacji przepływu powietrza do turbiny, naśladując w ten sposób optymalnie dobrane turbosprężarki na całej krzywej mocy.

Rezultatem jest turbosprężarka bez zauważalnego opóźnienia turbosprężarki.

3. Twin-scroll Turbo

Turbosprężarka typu twin-scroll

Ten typ turbosprężarki posiada dwa kanały dolotowe spalin w części turbiny. Przewody prowadzą do każdego z tych kanałów, dzięki czemu podciśnienie nie wysysa energii ze spalin, gdy zawór wydechowy jednego cylindra nie został jeszcze zamknięty, podczas gdy zawór wlotowy już zaczął się otwierać. Jeżeli zapłon w cylindrach jest w kolejności 1-3-4-2, to przewody z cylindrów 1 i 4 poprowadzą do jednego kanału, a przewody z cylindrów 2 i 3 do drugiego kanału.

W takim przypadku nie będzie strat energii spalin, ponieważ cylinder 3, który pobierałby energię ze spalin z cylindra 1, nie jest podłączony do tego samego przewodu. Turbosprężarka twin-scroll prawie nie ma opóźnienia turbosprężarki.

Wadą turbosprężarki typu twin-scroll jest jej trudność, ale także fakt, że konieczne jest posiadanie parzystej liczby cylindrów, aby spaliny z tej samej liczby cylindrów wpływały do każdego kanału.

4. Sekwencyjne podwójne turbo

Twin-turbo to w zasadzie dwie turbosprężarki pracujące równolegle lub sekwencyjnie. W konfiguracji sekwencyjnej jedna mniejsza turbosprężarka pracuje na niskich obrotach, a druga większa jest włączana na wyższych z góry określonych obrotach silnika.

Sekwencyjne turbosprężarki zmniejszają opóźnienie turbosprężarki, ale wymagają skomplikowanych rur do zasilania obu turbosprężarek.

5. Zawór upustowy

Zawór upustowy

Zawór wydmuchowy zmniejsza ciśnienie w silnikach z turbodoładowaniem, uwalniając sprężone powietrze do atmosfery. Zadaniem zaworu upustowego jest zapobieganie powstawaniu wysokiego ciśnienia w przestrzeni między turbosprężarką a przepustnicą.

Zawór wydmuchowy zmniejsza również opóźnienie turbosprężarki. Bez zaworu wydmuchowego wytworzone ciśnienie zmniejsza prędkość turbiny, co oznacza, że po naciśnięciu pedału przyspieszenia turbosprężarka potrzebuje więcej czasu, aby powrócić do prędkości, z której została zatrzymana, gdy pedał przyspieszenia został wciśnięty .

Wniosek

Mamy nadzieję, że masz teraz przegląd turbodziury i dlaczego istnieją różne turbosprężarki, które ją eliminują. Niektórzy kierowcy mogą pomylić turbodziurę z niską prędkością obrotową silnika w przypadku manualnej skrzyni biegów.

Jeśli prędkość obrotowa silnika jest niewystarczająca, oczekiwanie na przyspieszenie może zająć kilka sekund. Jednak to oczekiwanie nie jest turbodziurą, ale po prostu złym wyborem biegu.