VW EPC: Jak naprawić lampkę EPC w swoim Volkswagenie?

Lampka ostrzegawcza EPC
Opublikowany

Lampka ostrzegawcza EPC w Volkswagenie (w skrócie VW EPC) jest związana z układem przepustnicy, tempomatem, kontrolą trakcji i innymi funkcjami zarządzania silnikiem. Jeśli któryś z tych systemów nie działa prawidłowo, prawdopodobnie na desce rozdzielczej Twojego Volkswagena zapali się lampka ostrzegawcza EPC.

Ten i inne podświetlane symbole na desce rozdzielczej zobaczysz po uruchomieniu samochodu. W tym przypadku wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, gdy lampka ostrzegawcza EPC świeci się nieprzerwanie nawet po uruchomieniu silnika lub zapala się podczas jazdy.

Co to jest lampka VW EPC?

Jak wspomniano, EPC (Electronic Power Control) w Volkswagenie jest związane z systemem przepustnicy i innymi funkcjami zarządzania silnikiem. Zapalona kontrolka EPC najczęściej dokucza Volkswagenowi Golfowi, Polo, Jetcie czy Tiguanowi, ale inne modele Volkswagena nie są wyjątkiem.

Przepustnica jest elektronicznie połączona z pedałem gazu. Odpowiada za regulację mieszanki dolotowej oraz dopływu powietrza do silnika, co wpływa na osiągi Twojego samochodu.

Jeśli samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, systemy zarządzania silnikiem mogą mieć tryb, w którym ograniczają moc silnika, tzw. limp-in lub limp-home. Ten tryb jest uruchamiany, jeśli jednostka sterująca zarejestruje poważny problem z układem napędowym. Tryb Limp-in ma na celu dotarcie do warsztatu lub do domu.

Co może spowodować zapalenie się lampki VW EPC?

Jeśli lampka EPC zapali się w Twoim Volkswagen Passacie, Golfie lub Jetcie, najprawdopodobniej oznacza to awarię układu przepustnicy. Istnieją jednak inne powody, dla których lampka EPC włącza się w Twoim Volkswagenie, takie jak:

 • awaria układu kontroli trakcji lub tempomatu
 • awaria pedału przyspieszenia lub potencjometru gazu
 • awaria wyłącznika hamulca lub elektroniki silnika
 • zanieczyszczenie przepustnicy
 • przepalone/przepalone światło hamowania bezpiecznik
 • pęknięta żarówka
 • zanieczyszczenia w paliwie
 • niski poziom naładowania akumulatora

Czy mogę jeździć moim Volkswagenem z zapaloną kontrolką EPC?

Lampka ostrzegawcza EPC

Krótka odpowiedź - tak, możesz kontynuować jazdę swoim VW. Najlepiej jednak udać się do serwisu, gdyż tej lampki ostrzegawczej nie należy lekceważyć, mimo że jej kolor nie jest czerwony.

Jeśli pierwotną przyczyną jest awaria układu przepustnicy, możesz odczuć, że prędkość obrotowa silnika waha się lub wyłącza się podczas jazdy. Możesz też mieć problem z uruchomieniem swojego Volkswagena w ogóle, dlatego warto go jak najszybciej rozwiązać.

Jak naprawić lampkę VW EPC?

Naprawa lampki EPC w Twoim Volkswagenie w dużej mierze zależy od problemu, ale podsumujmy możliwe poprawki:

 • czyszczenie lub wymiana korpusu przepustnicy
 • niestosowanie taniego paliwa z wątpliwych stacji benzynowych (dotyczy sytuacji, gdy przyczyną problemu były zanieczyszczenia w paliwie)
 • wymiana jednego z uszkodzonych czujników, np. czujnika przepływu powietrza, prędkości obrotowej silnika czujnik i inne
 • wymiana włącznika świateł hamowania, przepalony bezpiecznik lub pęknięta żarówka
 • ładowanie lub wymiana rozładowanej baterii

Jeśli wystąpiła awaria elektroniki i podejrzewasz, że przyczyną może być któryś z czujników, zalecamy najpierw sprawdzenie samochodu za pomocą diagnostyki samochodowej.

Jak przedłużyć żywotność przepustnicy w Twoim Volkswagenie?

Korpus przepustnicy

Skutecznym sposobem na wydłużenie żywotności przepustnicy w Twoim VW jest jej regularna konserwacja. Pamiętaj, że żywotność korpusu przepustnicy jest różna, ale z grubsza szacuje się ją na około 150 tysięcy kilometrów (90 tysięcy mil).

Oprócz defektu elektroniki tej części może się ona również zatkać brudem - w takim przypadku pomoże regularne czyszczenie przepustnicy. Jeśli czyszczenie nie pomoże, należy wymienić zawór dławiący. Możesz go wymienić w swoim centrum serwisowym.

Mój VW nie uruchamia się, gdy lampka ostrzegawcza EPC świeci się stale

W takim przypadku powinieneś wypróbować następujące rozwiązanie - wyjmij kluczyk, zamknij samochód, otwórz go i spróbuj go uruchomić. Nie gwarantujemy, że zadziała, ale warto spróbować.

Reset świateł VW EPC

Oprócz wspomnianych problemów może się zdarzyć, że w Twoim VW zapali się losowo kontrolka EPC. W takim przypadku wystarczy zresetować lampkę kontrolną. Zrobią to w każdym warsztacie samochodowym. Jednak przed zresetowaniem lampki ostrzegawczej należy wiedzieć, czy jest to błąd losowy, czy jeden z wyżej wymienionych problemów.

Wideo VW EPC na temat możliwych przyczyn i rozwiązań: