Czarny dym z rury wydechowej: W czym problem?!

Czarny dym z wydechu
Opublikowany

Czarny dym z wydechu to znak, że silnik spala zbyt bogatą mieszankę paliwowo-powietrzną. Bogata mieszanka to mieszanka, która zawiera mniej powietrza niż jest to konieczne do całkowitego spalenia paliwa.

Oznacza to, że do cylindrów dostaje się większa ilość paliwa, niż przypadałoby na określony stosunek powietrza, w wyniku czego dochodzi do niepełnego spalania. To niecałkowite spalanie skutkuje czarnym dymem ze spalin, który zawiera dużą ilość sadzy.

Treść

Spalanie bogatej mieszanki, któremu towarzyszy czarny dym z wydechu, może być spowodowane awarią układu paliwowego lub problemem z doprowadzeniem powietrza.

Kilka elementów może powodować czarny dym z wydechu, chociaż różni się to w zależności od typu silnika:

  1. Silnik benzynowy
  2. Silnik Diesla

1. W przypadku silnika benzynowego

2. Dla silnika Diesla

  • Awaria pompy paliwa wysokiego ciśnienia
  • Awaria masy powietrza
  • Awaria wtryskiwacza

W obu tych silnikach spalanie bogatej mieszanki może być również spowodowane nadmiernie zatkanym filtrem powietrza. Jednak spalanie bogatej mieszanki nie musi objawiać się jedynie zwiększonym dymieniem.

Czarnemu dymowi z wydechu może towarzyszyć między innymi duże zużycie paliwa, trudny rozruch, czy utrata mocy.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​na krótką metę spalanie bogatej mieszanki nie może znacząco zaszkodzić silnikowi. Jednak w dłuższej perspektywie spalanie bogatej mieszanki może prowadzić do poważnych awarii lub problemów, dlatego należy jak najszybciej rozwiązać ten problem i nie tracić czasu.

Silnik spalający bogatą mieszankę wytwarza czarny dym z wydechu i więcej sadzy.

Sadza ta dostaje się do oleju silnikowego, co prowadzi do szybszego zwęglania pierścieni tłokowych, zatykania filtra oleju, czy kanałów smarowania, przez które prowadzony jest olej silnikowy. Efektem jest zdegradowany olej silnikowy i niedostateczne smarowanie, co prowadzi do większego zużycia poszczególnych części silnika.

Wniosek

Dlatego, jak wielu może pomyśleć, czarny dym z wydechu to nie tylko syndrom niewłaściwych modyfikacji kolektora wydechowego. Ten kolor dymu może pojawić się w każdym samochodzie spalającym bogatą mieszankę.