Lampka ostrzegawcza VDC: Co to znaczy i dlaczego się świeci?
Lampka ostrzegawcza VDC może sygnalizować aktywność systemu VDC (Vehicle Dynamic Control), jego wyłączenie lub awarię. Jeśli lampka ostrzegawcza miga, system kontroli dynamicznej jest aktywny. Jeśli lampka ostrzegawcza świeci się, system prawdopodobnie nie działa z powodu wyłączenia lub awarii.
VDC jest ważnym elementem nowoczesnej technologii samochodowej, a jego awarii nie należy lekceważyć. W tym artykule przyjrzymy się pokrótce, jak działa system kontroli dynamicznej i co oznacza, gdy lampka ostrzegawcza VDC świeci się lub wręcz miga.
Treść
- Co to jest VDC i jak działa?
- Lampka ostrzegawcza VDC miga. Czy to problem?
- Lampka ostrzegawcza VDC nadal się świeci. Co słychać?
- Oznaczenia elektronicznego systemu stabilizacji
- Inny kształt lampki ostrzegawczej VDC
- Lampki ostrzegawcze VDC OFF
- Często zadawane pytania dotyczące lampki ostrzegawczej VDC
- Wniosek
Co to jest VDC i jak działa?
System VDC (Vehicle Dynamic Control) stabilizuje pojazd i pomaga radzić sobie z sytuacjami, w których samochód mógłby wpaść w poślizg. System ten monitoruje pozycję kierownicy, prędkość kół, przyspieszenie pojazdu i inne parametry w celu określenia, czy pojazd utrzymuje żądany kierunek.

VDC: Jak działa system dynamicznej kontroli pojazdu?
Gdy VDC wykryje utratę przyczepności, automatycznie przetwarza informacje z ABS i czujnika obrotu kierownicy. Następnie przykłada siłę hamowania do poszczególnych kół samochodu, aby zapobiec poślizgowi.

System ABS: Jak to działa i do czego służy?
Jednak system w razie potrzeby wykorzystuje siłę hamowania na kołach. Może się to zdarzyć zarówno podczas przyspieszania, jak i podczas wykonywania ostrych zakrętów. System VDC zmniejsza ryzyko poślizgu poprzez zastosowanie siły hamowania. Oprócz ABS system ten wykorzystuje również system ASR.
Lampka ostrzegawcza VDC miga. Czy to problem?
W przypadku migającej lampki ostrzegawczej VDC nie stanowi to problemu – wręcz przeciwnie. Miganie oznacza aktywność systemu. Pojazd znalazł się w trudnej sytuacji, a system VDC zainterweniował, aby go ustabilizować i zapobiec poślizgowi.
W trudnych sytuacjach na drodze, takich jak ostre zakręty lub nagłe hamowanie, ta lampka ostrzegawcza może migać, a następnie zapalić się. W takim przypadku system VDC stabilizuje pojazd ingerując w układ kierowniczy. Jeśli system działa prawidłowo, lampka ostrzegawcza zgaśnie, gdy tylko samochód się ustabilizuje.
Lampka ostrzegawcza VDC nadal się świeci. Co słychać?
Jeśli lampka sygnalizacyjna nie zapala się tylko w trudnych warunkach jazdy i zagrożeniu poślizgiem, mogą wystąpić następujące sytuacje:
System VDC został wyłączony przyciskiem (z napisem OFF pod standardowym symbolem lub z przekreśloną ikoną) lub poprzez interfejs na desce rozdzielczej Twojego samochodu
Wystąpiła usterka w układ VDC
Nastąpiła awaria czujnika lub awaria elektroniki
Niektóre samochody nie pozwalają na wyłączenie systemu VDC, ale jeśli masz taką możliwość, zapalona lampka ostrzegawcza może sygnalizować celowe wyłączenie kontroli dynamicznej.
Dlatego zalecamy próbę wyłączenia/włączenia systemu VDC. Jeśli nic się nie dzieje z kontrolką po jej włączeniu lub wyłączeniu, prawdopodobnie jest to jedna z wyżej wymienionych usterek.

Kontrolki w samochodzie. Co oznaczają te światła?
Nie da się jednak samodzielnie usunąć tych usterek, gdyż w obu przypadkach konieczna jest diagnostyka samochodowa. Najlepiej od razu oddać samochód do warsztatu.
Oznaczenia elektronicznego systemu stabilizacji
Producenci samochodów używają różnych skrótów przy oznaczaniu elektronicznego systemu stabilizacji, ale zasada działania tych systemów jest taka sama. W przypadku tego systemu możesz spotkać się z następującymi etykietami:
ESC (Electronic Stability Control) – ogólna nazwa elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy, ale używana przez Škodę, Fiata, Hyundaia, Teslę, Luxgena i Protona
ESP (Electronic Stability Program) – oznaczenie używane przez Audi, Chryslera, Dodge’a, Hyundai, Jeepa, Kię, Mercedes-Benz, Saaba, Suzuki, Lamborghini, Smarta
ESP (Electronic Stabilization Program) - oznaczenie używane przez Volkswagen (skrót ten sam co poprzedni, niewielka różnica dotyczy tylko pełnej nazwy)
VDC (Vehicle Dynamic Control) – oznaczenie używane przez Subaru, Nissana i Infiniti
DSC (Dynamic Stability Control) - oznaczenie używane przez Astona Martina, BMW, Jaguara, Land Rovera, Mazdę i Mini
VSA (Vehicle Stability Assist) - oznaczenie używane przez Acura i Hondę
VSC (Vehicle Stability Control) - oznaczenie używane przez Lexusa i Toyotę
VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management) – oznaczenie używane przez Lexusa i Toyotę
ASC (Active Stability Control) - oznaczenie używane przez Jaguara i Mitsubishi
DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) – oznaczenie używane przez Volvo
PSM (Porsche Stability Management) - oznaczenie, jak sama nazwa wskazuje, jest używane przez Porsche
M-ASTC (Mitsubishi Active Skid and Traction Control) - oznaczenie używane przez Mitsubishi
StabiliTrak - oznaczenie używane przez Buick, Cadillac, Chevrolet (większość modeli), GMC, Pontiac, Saturn, Isuzu i Hummer
AdvanceTrac - oznaczenie używane przez firmy Ford, Lincoln i Mercury
Active Handling - oznaczenie używane przez Chevroleta (Corvette)
Niektórzy producenci używają wielu oznaczeń, ponieważ oznaczenie może nie odnosić się do całej marki, ale do konkretnego modelu.
Inny kształt lampki ostrzegawczej VDC
Podobnie jak w przypadku oznaczeń systemu VDC, ta lampka ostrzegawcza może mieć inny kształt w zależności od producenta i konkretnego modelu. Oprócz lampki sygnalizacyjnej widocznej na głównym obrazku można również natknąć się na trójkąt z wykrzyknikiem w prawie pełnym okręgu - Alfa Romeo stosuje tę lampkę ostrzegawczą dla systemu VDC.

Niektóre samochody mają taki sam kształt lampki ostrzegawczej VDC, jak w przypadku systemów ESC lub DSC. Na przykład trójkąt i wykrzyknik można zobaczyć w modelach Alfa Romeo i BMW, nawet jeśli BMW używa systemu DSC zamiast VDC. Chodzi o to, że system VDC jest zasadniczo identyczny z innymi elektronicznymi systemami stabilizacji. Różnica jest tylko w nazwie.

Lampka ostrzegawcza ESC: Co to znaczy i dlaczego się świeci?
Lampki ostrzegawcze VDC OFF

Ta lampka ostrzegawcza może wskazywać na wyłączony system VDC lub kontrolę trakcji, w zależności od modelu i producenta. Jeśli pojazd umożliwia wyłączenie systemu, przycisk może mieć taki sam kształt jak ta lampka ostrzegawcza.

Często zadawane pytania dotyczące lampki ostrzegawczej VDC
Pytanie 1: Czy mogę jeździć z zapaloną lampką ostrzegawczą VDC?
Tak, można, ale konieczne jest jak najszybsze ustalenie przyczyny zaświecenia się kontrolki i rozwiązanie problemu w przypadku, gdy system VDC nie został celowo wyłączony. Jazda z zapaloną lampką ostrzegawczą VDC może oznaczać mniejszą stabilność, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji na drodze i zwiększonego ryzyka poślizgu.
Jeśli więc świeci się lampka ostrzegawcza VDC, jedź ostrożnie, zwłaszcza po śliskich nawierzchniach i unikaj ostrych zakrętów lub nagłego hamowania.
Pytanie 2: Czy lampka ostrzegawcza VDC może się zapalić, nawet jeśli nie ma problemu z systemem VDC?
Tak, lampka ostrzegawcza może się zapalić, nawet jeśli nie ma problemu z dynamicznym układem sterowania. Przyczyna może być różna, na przykład usterka układu elektrycznego lub problem z czujnikiem. W takim przypadku konieczne jest wykonanie diagnostyki samochodu i wyeliminowanie przyczyny.
Wniosek
Zapalonej lampki ostrzegawczej VDC nie należy ignorować, chyba że celowo wyłączyłeś dynamiczny układ sterowania. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej od 1 listopada 2011 roku każdy nowo homologowany samochód musi być wyposażony w ten system. Od 2014 roku wszystkie pojazdy w UE muszą być wyposażone w ten system.