VDC: Jak działa system dynamicznej kontroli pojazdu?

Lampka ostrzegawcza VDC OFF na desce rozdzielczej
Opublikowany

VDC (Vehicle Dynamic Control) odnosi się do układu dynamicznej kontroli pojazdu. System VDC służy do stabilizacji pojazdu i pomaga radzić sobie w sytuacjach w przypadku utraty przyczepności lub wystąpienia poślizgu.

VDC reprezentuje jeden z elektronicznych systemów stabilizacji i jest identyczny z systemem ESC lub ESP. Różnica między tymi systemami polega na nazwie i skrócie, ale ich funkcja i cel są takie same.

Treść

Jak działa system VDC?

System VDC (Vehicle Dynamic Control) pomaga ustabilizować pojazd i jednocześnie zarządzać krytycznymi sytuacjami na drodze. Na przykład, gdy samochód może potencjalnie wpaść w poślizg.

ECU ocenia te sytuacje, porównując dane dotyczące rzeczywistego i zamierzonego kierunku jazdy pojazdu. Przez zamierzony kierunek rozumiemy kierunek wybrany przez kierowcę za pomocą kierownicy. Jeśli te dane się nie zgadzają, system VDC ocenia sytuację jako poślizg i automatycznie zaczyna stabilizować samochód i kompensować początkowy poślizg.

Gdy system VDC wykryje utratę przyczepności, automatycznie przetwarza informacje z ABS i czujnika obrotu kierownicy. Następnie przykłada siłę hamowania do poszczególnych kół samochodu.

Automatyczne hamowanie poszczególnych kół odbywa się również podczas przyspieszania i ostrych zakrętów. W ten sposób system VDC chroni samochód przed niebezpieczeństwem poślizgu bez wiedzy kierowcy.

Zalety systemu VDC

Dynamiczna kontrola pojazdu sprawia, że ​​samochód jest bardziej stabilny i kontrolowany. Nowoczesne i bardziej zaawansowane systemy VDC mogą również ingerować w sterowanie i prędkość pojazdu oraz w razie potrzeby regulować moc silnika i obrót kierownicy.

System ten należy do elementów aktywnego bezpieczeństwa pojazdu, ponieważ zapobiega niepożądanej zmianie kierunku jazdy w przypadku poślizgu. Ponadto zmniejsza ryzyko utraty przyczepności i zwiększa ogólne bezpieczeństwo jazdy. Nowsze systemy VDC przeszkadzają nawet w kierowaniu i przezwyciężają zdolność kierowcy do radzenia sobie w sytuacjach krytycznych.

Statystyki pokazują również, że VDC przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa czynnego, zmniejszając w ten sposób liczbę wypadków drogowych. Szacunki mówią, że około 1/10 wypadków można by uniknąć, gdyby wszystkie pojazdy były wyposażone w ten system lub elektroniczny system stabilizacji.

Elementy systemu VDC

 1. Czujniki

 2. Elektroniczna jednostka sterująca (ECU)

 3. Siłowniki

1. Czujniki

System VDC wykorzystuje kilka czujników do monitorowania ruchu i dynamiki pojazdu:

 • Czujniki prędkości kół mierzą prędkość obrotową każdego koła.

 • Czujnik kąta skrętu wykrywa zamierzony kierunek jazdy kierowcy.

 • Czujnik prędkości kątowej mierzy prędkość obrotową pojazdu wokół jego osi pionowej.

 • Czujnik przyspieszenia bocznego monitoruje boczne ruchy samochodu.

2. Elektroniczna jednostka sterująca (ECU)

Elektroniczna jednostka sterująca jest mózgiem systemu VDC. Przetwarza dane zebrane z różnych czujników i określa niezbędne środki w celu utrzymania stabilności pojazdu.

3. Aktywni członkowie

Siłowniki to komponenty, które wykonują polecenia kontrolera systemu VDC. Obejmują one:

 • Modulator hamulca: reguluje ciśnienie hamowania na poszczególnych kołach.

 • Sterowanie przepustnica: Reguluje moc wyjściową silnika.

 • Sterowanie skrzynią biegów: Zmienia przełożenia, aby zoptymalizować stabilność pojazdu.

Czy lampka ostrzegawcza VDC sygnalizuje problem z systemem?

Lampka ostrzegawcza ESC / ESP / VDC

Lampka ostrzegawcza VDC może nie oznaczać problemu z dynamiczną kontrolą pojazdu pomimo pomarańczowego koloru. Niektóre nowoczesne systemy sterowania dynamicznego ingerują również w sterowanie i prędkość samochodu iw razie potrzeby dostosowują moc silnika lub skręcają koła pojazdu w żądanym kierunku.

Jeśli system zakłóca kierowanie, migająca lampka ostrzegawcza VDC nie stanowi problemu – wręcz przeciwnie. Lampka ostrzegawcza miga z powodu działania dynamicznego układu sterowania. W trudnej sytuacji na drodze system VDC stabilizuje pojazd.

W niektórych przypadkach ta lampka ostrzegawcza może migać, a następnie świecić światłem ciągłym. W takim przypadku system ingeruje w układ kierowniczy, aby zapobiec poślizgowi pojazdu. Jeśli system działa poprawnie, lampka zgaśnie, gdy samochód się ustabilizuje.

Lampka ostrzegawcza ESC / VDC / DSC

Jeśli jednak lampka ostrzegawcza VDC pozostaje zapalona nawet podczas normalnych warunków jazdy, oznacza to celowe wyłączenie systemu VDC (w niektórych samochodach jest to sygnalizowane przez specjalną lampkę ostrzegawczą), problem z systemem lub awarię w elektronice.

Specjalna lampka ostrzegawcza dla wyłączonego systemu VDC

Lampka ostrzegawcza VDC OFF

Wyłączony VDC może być wskazywany przez specjalne lampki ostrzegawcze, często ze słowem OFF poniżej standardowej lampki ostrzegawczej VDC lub przekreśleniem normalnej lampki ostrzegawczej VDC. Należy jednak pamiętać, że system jest wyłączony/uszkodzony nawet przy stałym świeceniu normalnej lampki ostrzegawczej VDC.

Lampka ostrzegawcza ESC/VDC OFF

VDC w Subaru

Większość samochodów Subaru jest standardowo wyposażona w napęd na wszystkie koła. System VDC współpracuje z AWD (napęd na wszystkie koła), aby zapewnić maksymalną przyczepność i stabilność.

Subaru twierdzi, że przy napędzie na wszystkie koła koło hamulcowe uzyska przyczepność szybciej niż samochód z napędem na dwa koła. Oprócz standardowej funkcji, system VDC może zmniejszać przepływ paliwa w celu ograniczenia momentu obrotowego dla lepszej stabilności.

VDC w pojazdach Nissana i Infiniti

System VDC działa jak standardowe elektroniczne systemy kontroli stabilności w samochodach marki Nissan i Infiniti. Dodatkowo jednak pomaga ograniczyć nadsterowność i podsterowność.

Lampka ostrzegawcza VDC OFF

W większości samochodów marki Nissan lub Infiniti znajduje się przełącznik VDC OFF służący do wyłączania dynamicznego układu sterowania.

VDC w nowoczesnych pojazdach

Wiele krajów uznało zalety VDC i nakazało włączenie go do nowych pojazdów. W ten sposób system VDC stał się standardową funkcją większości samochodów.

Producenci nadal ulepszają VDC, wprowadzając nowe technologie w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa.

Jaka jest różnica między systemami VDC i ESC?

Nie ma różnicy między systemami VDC (dynamiczna kontrola pojazdu) i ESC (elektroniczna kontrola stabilności); oni są tacy sami. Jedyna różnica tkwi w nazwie, ponieważ producenci używają różnych oznaczeń, nie tylko dla tego systemu.

Oznaczenia elektronicznego systemu stabilizacji

Producenci samochodów używają różnych skrótów przy oznaczaniu elektronicznego systemu stabilizacji, ale zasada działania tych systemów jest taka sama. W przypadku tego systemu możesz spotkać się z następującymi etykietami:

 • ESC (Electronic Stability Control) – ogólna nazwa elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy, ale używana przez Škodę, Fiata, Hyundaia, Teslę, Luxgena i Protona

 • ESP (Electronic Stability Program) – oznaczenie używane przez Audi, Chryslera, Dodge’a, Hyundai, Jeepa, Kię, Mercedes-Benz, Saaba, Suzuki, Lamborghini, Smarta

 • ESP (Electronic Stabilization Program) - oznaczenie używane przez Volkswagen (skrót ten sam co poprzedni, niewielka różnica dotyczy tylko pełnej nazwy)

 • VDC (Vehicle Dynamic Control) – oznaczenie używane przez Subaru, Nissana i Infiniti

 • DSC (Dynamic Stability Control) - oznaczenie używane przez Astona Martina, BMW, Jaguara, Land Rovera, Mazdę i Mini

 • VSA (Vehicle Stability Assist) - oznaczenie używane przez Acura i Hondę

 • VSC (Vehicle Stability Control) - oznaczenie używane przez Lexusa i Toyotę

 • VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management) – oznaczenie używane przez Lexusa i Toyotę

 • ASC (Active Stability Control) - oznaczenie używane przez Jaguara i Mitsubishi

 • DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) – oznaczenie używane przez Volvo

 • PSM (Porsche Stability Management) - oznaczenie, jak sama nazwa wskazuje, jest używane przez Porsche

 • M-ASTC (Mitsubishi Active Skid and Traction Control) - oznaczenie używane przez Mitsubishi

 • StabiliTrak - oznaczenie używane przez Buick, Cadillac, Chevrolet (większość modeli), GMC, Pontiac, Saturn, Isuzu i Hummer

 • AdvanceTrac - oznaczenie używane przez firmy Ford, Lincoln i Mercury

 • Active Handling - oznaczenie używane przez Chevroleta (Corvette)

Niektórzy producenci używają wielu oznaczeń, ponieważ oznaczenie może nie odnosić się do całej marki, ale do konkretnego modelu.

Wniosek

Dynamiczna kontrola stabilności to niezbędna technologia poprawiająca stabilność pojazdu i zmniejszająca ryzyko wypadków. Monitorując i dostosowując zachowanie pojazdu w czasie rzeczywistym, system VDC zapewnia lepszą kontrolę i obsługę, czyniąc samochód bezpieczniejszym, zwłaszcza w przypadku złych warunków jazdy.