Termostat: jak to działa?
Termostat to urządzenie sterujące przepływem płynu chłodzącego w układzie chłodzenia silnika. Każdy silnik ma określoną idealną temperaturę roboczą, którą musi osiągnąć do optymalnej pracy.
Jeśli silnik nie pracuje w idealnej temperaturze roboczej - nie jest optymalnie rozgrzany - prowadzi to do większego zużycia paliwa, gorszej pracy, większego hałasu, ale też większego zużycia wszystkich części silnika.
Treść
Funkcja termostatu
Zadaniem termostatu jest sterowanie obiegiem chłodzenia oraz jak najszybsze osiągnięcie i utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika. Gdy silnik jest zimny, pompa wodna dostarcza płyn chłodzący tylko do obudowy bloku i głowicy silnika.
Płyn chłodzący: Co oznaczają różne kolory?
Płyn chłodzący wraca do pompy przewodem obejściowym z głowicy cylindrów i bloku silnika, ponieważ termostat jest nadal zamknięty.
Jednak zawór termostatu otwiera się po osiągnięciu optymalnej temperatury roboczej. Płyn chłodzący zaczyna przepływać przez cały obwód chłodzenia do chłodnicy, gdzie przepływające powietrze chłodzi płyn chłodzący.
Termostat musi otworzyć się w odpowiednim momencie - nie za wcześnie, ale nie za późno. Gdyby zawór termostatyczny otworzył się zbyt wcześnie, silnik nagrzewałby się powoli i słabo i nie utrzymywałby optymalnej temperatury roboczej.
Zimny silnik: Co dzieje się w maszynie, gdy się rozgrzewa?
Jeśli jednak termostat został otwarty zbyt późno, temperatura byłaby zbyt wysoka, a płyn chłodzący zacząłby wrzeć.
Kiedy włącza się wentylator chłodnicy?
W przypadku przekroczenia nadmiernych wartości temperatury pomimo prawidłowo działającego termostatu załączany jest wentylator chłodzący przełącznikiem na termostacie. Przy prawidłowo działającym termostacie samochód powinien się lekko rozgrzać w ciągu około 3 minut, a chłodnica musi pozostać zimna, aż płyn chłodzący osiągnie temperaturę 90 stopni Celsjusza (prawie 194 stopni Fahrenheita).
Po osiągnięciu tej temperatury termostat otwiera się, a grzejnik nagrzewa się w krótkim czasie. Jeśli jednak po uruchomieniu silnika temperatura płynu chłodzącego szybko podskoczy do czerwonej strefy, a chłodnica pozostaje zimna, termostat jest zablokowany i nie otwiera się.
Czerwona lampka płynu chłodzącego silnik: Zatrzymaj samochód natychmiast! 🚨
Utrzymanie optymalnej temperatury kontrolowane jest poprzez otwieranie i zamykanie zaworu, co odbywa się za pomocą wosku, parafiny i podobnych wypełnień w termostacie. Po osiągnięciu żądanej temperatury wosk upłynnia się i rozszerza, naciskając na tłok, który otwiera zawór termostatu.
W najnowszych modelach samochodów można jednak spotkać termostaty sterowane elektrycznie, które potrafią precyzyjniej sterować chłodzeniem.
Termostat i jego wpływ na zużycie
Prawidłowe działanie termostatu ma korzystny wpływ na zużycie paliwa i żywotność silnika, ponieważ zapewnia on idealną temperaturę pracy silnika.
Wysokie zużycie paliwa: 14 najczęstszych przyczyn
Jeśli termostat nie działa prawidłowo, zużycie paliwa może wzrosnąć o 1 litr na 100 km, w zależności od typu samochodu i jego silnika. Odkładając na później wymianę niesprawnego termostatu, przysporzysz sobie bólu głowy w przyszłości.