Wysokie zużycie paliwa: 14 najczęstszych przyczyn

Closed car tank
Opublikowany

Zużycie paliwa jest jednym z najważniejszych czynników przy zakupie samochodu, szczególnie dla osób, które codziennie korzystają z samochodu i każdego miesiąca osiągają wysokie przebiegi.

A nawet jeśli tak nie jest, zużycie paliwa jest tym, co interesuje prawie każdego właściciela samochodu. Jaka jest więc przyczyna wysokiego zużycia paliwa? Sprawdźmy 14 najczęstszych przyczyn.

Treść

Wstęp

Po pierwsze, zużycie paliwa nie jest stałe i zależy od kilku czynników. Mogą się one różnić od usterek, określonych stylów jazdy, warunków pogodowych, wieku samochodu, silnika itp.

Jednak zużycie paliwa może być dalekie od wartości zapisanych w danych technicznych podanych przez producenta samochodu. Może tak być nawet wtedy, gdy silnik jest w dobrym stanie, a Twój styl jazdy można określić jako oszczędny.

Jeśli zauważysz znaczny wzrost zużycia paliwa, prawie na pewno będzie to oznaczać jeden z poniższych problemów. Przyjrzyjmy się więc najczęstszym awariom i problemom stojącym za zwiększonym zużyciem paliwa.

1. Niewłaściwy styl jazdy

Do najczęstszych problemów, które mogą powodować wysokie zużycie paliwa można zaliczyć nieodpowiedni lub niewłaściwy styl jazdy. Jest to częstszy problem w przypadku manualnych skrzyń biegów, ponieważ pozwala wybrać niewłaściwy bieg, powodując wzrost zużycia paliwa.

Podobnie szybkie przyspieszanie i zwalnianie przed każdym skrzyżowaniem nie jest doskonałym sposobem na oszczędzanie paliwa. Jeśli jednak jesteś pewien, że Twój styl jazdy się nie zmienił, ale zużycie paliwa wzrosło, problem może leżeć w czymś innym.

2. Opór powietrza

Istotny wpływ na zużycie paliwa ma opór aerodynamiczny, który znacznie wzrasta przy przewożeniu bagażu, rowerów, nart czy innych niepotrzebnych rzeczy na dachu.

Zwiększony opór aerodynamiczny to także zasługa otwartych okien czy szyberdachu. Kolejnym czynnikiem wpływającym na opory aerodynamiczne, a co za tym idzie również na zużycie paliwa, jest luźne podwozie lub dolna pokrywa silnika.

3. Niedopompowane opony

Opona

Niewłaściwe ciśnienie w oponach znacząco wpływa na zużycie paliwa. Załóżmy, że ciśnienie w oponach jest niższe, opór toczenia wzrasta, a tym samym zużycie paliwa. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i w razie potrzeby napompowanie opon do zalecanego ciśnienia.

Niewłaściwe ciśnienie w oponach nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale także pogarsza właściwości jezdne samochodu, a także przyczynia się do szybszego zużycia opon.

4. Zatkany filtr powietrza

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma znaczący wpływ na pracę silnika. Z tego powodu nie należy zapominać o jego regularnej wymianie. Jeśli filtr powietrza będzie nadmiernie zatkany, spowoduje to dopływ niewystarczającej ilości powietrza do cylindrów. Problem ten można wyeliminować bardzo szybko i stosunkowo tanio.

Zatkany filtr powietrza objawia się zauważalnym spadkiem wydajności i zwiększonym zużyciem paliwa. Jeśli więc zauważysz, że silnik Twojego samochodu nie jest już tak mocny jak kiedyś, a zużycie paliwa wzrosło, powinieneś w pierwszej kolejności skupić się na sprawdzeniu i ewentualnej wymianie filtra powietrza.

5. Przegub homokinetyczny

Przegub o stałej prędkości

Zwiększone zużycie spowodowane zwiększonym oporem może być również spowodowane uszkodzonym lub zużytym przegubem homokinetycznym lub złymi łożyskami. Jeśli którykolwiek z tych elementów ulegnie zużyciu lub uszkodzeniu z powodu zwiększonego oporu, może dojść do utraty energii silnika przenoszonej na koła samochodu, co prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa.

Oznaki złego przegubu homokinetycznego obejmują odgłosy klikania lub trzaskania podczas skręcania, wibracje podczas jazdy z dużą prędkością oraz wyciek smaru z przegubu. Możesz dość łatwo rozpoznać te problemy, po prostu je słysząc. Jeśli łożyska kół są na skraju żywotności, sygnalizują to zwiększonym hałasem podczas jazdy.

6. Wiszący zacisk hamulca

Disc brakes

Innym problemem związanym ze zwiększonym zużyciem paliwa może być wiszący lub zacinający się zacisk hamulca. W takim przypadku klocek hamulcowy zawsze, choćby nieznacznie, stykałby się z tarczą hamulcową.

Możesz nie być świadomy tego problemu, w zależności od tego, jak bardzo zacisk hamulca jest zablokowany, ale jeśli to zrobisz, poczujesz się, jakbyś prowadził samochód z lekko wciśniętymi hamulcami przez cały czas.

7. Awaria czujnika przepływu masowego

Czujnik przepływu masowego

Inną przyczyną zwiększonego zużycia paliwa może być awaria czujnika przepływu masowego. Może się to zdarzyć, jeśli czujnik przepływu masowego jest nadmiernie zanieczyszczony lub uszkodzony. Może nadal działać, ale zmiany w pracy silnika są znaczące i mogą być zauważone nawet przez kompletnego laika.

Najczęstsze objawy awarii czujnika przepływu masowego obejmują trudności z uruchomieniem silnika, wysokie lub niskie obroty biegu jałowego silnika, nierówną pracę silnika, szarpanie podczas przyspieszania lub gaśnięcie silnika. Ten problem można łatwo wyeliminować, wymieniając komponent.

8. Awaria sondy lambda

Sonda lambda

Sonda lambda jest częstym winowajcą zwiększonego zużycia paliwa u zwierzakasilniki rolek. Sonda lambda to czujnik w rurze wydechowej, który porównuje powietrze w rurze wydechowej z powietrzem wokół silnika i wytwarza sygnał elektryczny na podstawie reakcji chemicznej.

Sygnał ten przesyłany jest do sterownika silnika, który następnie za pomocą przepustnicy i wtryskiwaczy reguluje proporcję paliwa i powietrza. Mówiąc najprościej, pojazd wykorzystuje sondę lambda, aby silnik pracował ekonomicznie.

W niektórych przypadkach możliwe jest fizyczne zidentyfikowanie usterki sondy lambda, ponieważ jest ona zatkana dużą ilością sadzy. Jednak nie zawsze uszkodzenie sondy lambda da się wykryć przy jej fizycznym oględzinach, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się od razu do warsztatu, podłączenie auta na diagnostykę, aw razie uszkodzenia wymiana.

9. Świece zapłonowe

Świece zapłonowe

Jeśli świece zapłonowe są nadmiernie zużyte, spalanie mieszanki paliwowej nie jest optymalne. Prowadzi to do zwiększonego zużycia paliwa i zmniejszonych osiągów. Wymiana świec zapłonowych jest prosta i niedroga, więc nikt nie powinien jej zaniedbywać.

10. Silnik

Mustang engine

Uszkodzenie samego silnika wydaje się oczywistą przyczyną zwiększonego zużycia paliwa, ale które podzespoły powodują ten problem? Zużyte cylindry, pęknięte głowice cylindrów, uszczelki pod głowicą, zużyte pierścienie tłokowe, czy uszkodzone zawory powodują nieszczelność komory spalania, co skutkuje niższymi ciśnieniami sprężania.

Ciśnienie sprężania cylindrów mierzy się za pomocą manometru. Przed pomiarem ciśnienia sprężania silnik rozgrzewa się do temperatury roboczej w celu określenia luzów pomiędzy tłokiem a cylindrem. Miernik kompresji jest wkręcany w głowicę cylindrów zamiast świecy zapłonowej.

Następnie silnik jest rozpędzany rozrusznikiem przy całkowicie otwartej przepustnicy – pedał przyspieszenia jest wciśnięty do oporu. Ciśnienie sprężania jest pokazane na igle miernika sprężania, który rejestruje najwyższe osiągnięte ciśnienie. Ciśnienie sprężania musi być takie samo we wszystkich cylindrach.

11. Zatkany filtr cząstek stałych

DPF filter

Przyczyną zwiększonego zużycia paliwa może być również zatkany filtr cząstek stałych. Filtr cząstek stałych to urządzenie, które usuwa rakotwórcze i drobne cząstki pyłu ze spalin samochodów z silnikiem Diesla.

Filtr wychwytuje cząstki stałe, które ostatecznie spala, aby się oczyścić. Jednak ten problematyczny element lubi się brudzić, zwłaszcza jeśli używasz samochodu z silnikiem Diesla tylko do krótkich przejażdżek.

Zatkany filtr cząstek stałych objawia się znacznym spadkiem osiągów, ale także wzrostem zużycia paliwa. Niestety wymiana lub czyszczenie tego filtra nie należy do najtańszych rzeczy.

12. Sterownik silnika i czujniki

Jednostka sterująca silnika

Kolejną z niezliczonych przyczyn zwiększonego zużycia paliwa może być sterownik silnika lub różne czujniki, które przesyłają do niego dane. Do najważniejszych czujników należą sonda lambda, przepływomierz masowy, czujnik położenia wału korbowego, czujnik spalania stukowego, czujnik temperatury płynu chłodzącego czy czujnik wałka rozrządu.

Wszystkie te czujniki wysyłają różne informacje do jednostki sterującej silnika. Sterownik silnika wykorzystuje te dane do wydajnej pracy silnika. Czujniki te, w połączeniu z jednostką sterującą silnika, kontrolują czas wtrysku paliwa, długość wtrysku paliwa, wyprzedzenie zapłonu mieszanki i wiele innych rzeczy.

Załóżmy, że jeden z czujników nie działa prawidłowo. W takim przypadku sterownik silnika otrzymuje błędne dane, co może spowodować podanie niewłaściwej ilości paliwa do cylindrów lub nieprawidłowe wyprzedzenie zapłonu mieszanki.

Jednak w obu przypadkach silnik nie pracuje prawidłowo, co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa i niższymi osiągami.

13. Układ paliwowy

Problemy z nieszczelnymi przewodami układu paliwowego są szczególnie widoczne w starszych samochodach. Gumowe węże układu paliwowego z czasem stają się kruche (pękają), co prowadzi do wycieku paliwa. Bardzo łatwo można wykryć ten problem, ponieważ objawia się on po zapachu paliwa we wnętrzu samochodu i jego okolicach.

Możesz również zauważyć wyciek paliwa, sprawdzając, czy na ziemi w miejscu parkowania nie ma plam paliwa. Innym objawem nieszczelności układu paliwowego jest utrudniony rozruch, ponieważ do układu paliwowego dostaje się powietrze.

14. Sprężarka klimatyzacji

Sprzęgło magnetyczne steruje sprężarką klimatyzacji. Sprzęgło to może ulec uszkodzeniu i spowodować nieprzerwaną pracę sprężarki. Klimatyzacja może zwiększyć zużycie paliwa od niewielkiej do dużej ilości, w zależności od typu silnika.

Włączona na stałe sprężarka klimatyzacji może więc spowodować znaczny wzrost zużycia paliwa, a Ty nawet nie zauważysz, że coś jest nie tak z samochodem.

Wniosek

Niektóre niezliczone inne problemy i usterki mogą powodować zwiększone zużycie paliwa. Jednak ten artykuł skupił się na najczęstszych problemach, które mogą Cię niepokoić.

Jeśli wydaje się, że Twój samochód prosi o for więcej niż powinien, potraktuj to jako podstawę awarii, które mogą powodować nadmierny apetyt na samochód. Jednocześnie pragniemy, aby rozwiązanie Państwa problemu było możliwie proste i tanie.