Hamulec wielokolizyjny: jak działa ten system?
Hamulec wielokolizyjny to system, który zapobiega lub łagodzi kolejne zderzenie po zderzeniu pojazdu, który nadal się porusza.
Nawet jeśli hamulec multikolizyjny zapobiega dalszym kolizjom lub uderzeniom dopiero po zderzeniu pojazdu, to zalicza się go do elementów bezpieczeństwa czynnego.
Treść
Jak działa hamulec multikolizyjny?
Funkcja hamulca multikolizyjnego jest prosta. Załóżmy, że pojazd jest wyposażony w ten system i zdarzy się wypadek, w którym zostanie uruchomiona poduszka powietrzna kierowcy lub pasażera.
W takim przypadku elektroniczna jednostka sterująca otrzyma instrukcję, na podstawie której pojazd automatycznie wyhamuje, bez konieczności naciskania przez kierowcę pedału hamulca.
System ESC: Jak działa elektroniczny system kontroli stabilności?
W związku z tym pojazd automatycznie zwalnia przy prędkości 6 m/s² do prędkości 10 km/h, aby zapobiec wtórnemu zderzeniu lub złagodzić jego skutki. Automatyczne hamowanie występuje przy innych systemach jazdy (ESP, TC, ABS, ASR i inne), które pomagają utrzymać pojazd stabilnie i zapobiegają zjechaniu z pasa ruchu.
Zaletą hamulca multikolizyjnego jest to, że kierowca może w każdej chwili odzyskać kontrolę nad pojazdem, naciskając pedał gazu lub hamując.
Jakie korzyści dla bezpieczeństwa zapewnia hamulec multikolizyjny?
Szacuje się, że prawie co czwarty wypadek to wielokrotne kolizje. Oznacza to, że po pierwszym zderzeniu pojazd zderza się z innymi przeszkodami, pieszymi lub skręca w przeciwną stronę, zderzając się z nadjeżdżającymi samochodami.
Zderzenia po pierwszym zderzeniu są zwykle znacznie gorsze niż pierwsze zderzenie, ponieważ pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i inne pasywne elementy bezpieczeństwa prawdopodobnie przestaną działać w kolejnych zderzeniach. Wszystkie zabezpieczenia zostały wykorzystane podczas pierwszej kolizji i dlatego nie mogą już zapewniać żadnych dodatkowych korzyści w przypadku kolizji wtórnej.
Oprócz tego jednak również karoseria pojazdu może ulec znacznemu uszkodzeniu, przez co ma mniejszą zdolność pochłaniania energii z dalszych zderzeń. Hamulec multikolizyjny stara się zapobiegać właśnie takim sytuacjom.
Szacuje się, że gdyby wszystkie pojazdy były wyposażone w układ hamowania multikolizyjnego, można by rocznie zapobiec około 8% wypadków śmiertelnych i 4% poważnych obrażeń.
Sygnalizacja aktywnego hamulca multikolizyjnego
Jeśli hamulec multikolizyjny jest włączony, lampki ostrzegawcze migają w sposób ciągły, dopóki samochód nie zwolni do 10 km/h. W tym momencie zapalają się światła ostrzegawcze.
Lampka ostrzegawcza ESP: Co to znaczy i dlaczego się świeci?
Gdy hamulec multikolizyjny jest aktywny, na desce rozdzielczej samochodu zapala się Lampka ostrzegawcza ESP lub Lampka ostrzegawcza ASR.
Jakie są ograniczenia hamowania po wielu kolizjach?
Jeśli układ hamulcowy zostanie poważnie uszkodzony w początkowym zderzeniu, hamulec multikolizyjny nie zadziała, ponieważ nie można zagwarantować bezpiecznego hamowania.
Układ hamulcowy samochodu: Jak to działa?
Jeżeli uszkodzenie układu hamulcowego jest tylko niewielkie, np. uszkodzenie tylko jednego obwodu dwuobwodowego układu hamulcowego, hamulec wielokolizyjny nadal jest w stanie zapewnić bezpieczne hamowanie, a układ jest aktywny. W tym przypadku system nie może osiągnąć pełnego hamowania 6m/s².