Uboga mieszanka: jaki ma wpływ na silnik?
Uboga mieszanka to mieszanka, która zawiera więcej powietrza niż jest to konieczne do całkowitego spalenia paliwa.
Dlatego współczynnik nadmiaru powietrza w tej mieszaninie wynosi λ > 1. Oznacza to, że do cylindrów dociera mniej paliwa, niż można spalić.
Treść
Kiedy występuje chude spalanie?
Najniższe możliwe zużycie paliwa osiągane jest w trybie spalania ubogiej mieszanki. Osiągi nie są interesującym parametrem przy niskim obciążeniu silnika, a zużycie paliwa staje się priorytetem.
W takim przypadku ustawienie lekko ubogiej mieszanki (λ > 1), zapewniającej największe oszczędności paliwa, jest wyborem dla tego trybu pracy silnika.
Negatywny wpływ ubogiej mieszanki na silnik
Podczas spalania ubogiej mieszanki istnieje ryzyko braku wewnętrznego chłodzenia. Może to prowadzić do termicznego przeciążenia elementów silnika, takich jak tłoki, zawory i świece zapłonowe. Jednak wyższe lokalne temperatury w przestrzeni spalania również znacznie zwiększają ryzyko stukania silnika.
Ponadto należy wiedzieć, że mieszanka uboga pali się dłużej niż zwykła, co powoduje to samo zjawisko, co opóźniony zapłon. W przypadku spalania mieszanki ubogiej mieszanka może być odprowadzana przez zawór wydechowy podczas spalania mieszanki.
Jeśli tak się stanie, prowadzi to do odpalenia spalin, co w dłuższej perspektywie uszkadza silnik, elementy wydechu, a w przypadku silników z turbodoładowaniem samą turbosprężarkę .
Co prowadzi do ubogiego spalania?
Spalanie ubogiej mieszanki może być spowodowane na przykład awarią pompy paliwa, zatkanym filtrem paliwa, uszkodzonym czujnikiem przepływu masy lub nieszczelnością przewodu dolotowego.
Nie należy jednak zapominać, że silnik diesla normalnie pracuje (o ile wszystko działa jak należy) na ubogiej mieszance, nawet pod dużym obciążeniem czy pełną mocą. Dzieje się tak, gdy współczynnik nadmiaru powietrza jest tylko zbliżony do składu mieszaniny stechiometrycznej. Mieszanka jest uboga, ma większy udział powietrza niż przy określonej ilości paliwa, a współczynnik nadmiaru powietrza wynosi λ > 1.
Stosunek powietrza do paliwa: jak wpływa na osiągi silnika?
Silnik wysokoprężny wtryskuje paliwo do cylindra podczas fazy sprężania, a po wtrysku paliwa w tym samym czasie rozpoczyna się faza spalania. Większy udział paliwa w mieszance nie miałby czasu na dobre wymieszanie się z powietrzem, co prowadziłoby do nadmiernego dymienia silnika.