Wahania obrotów: Uszkodzona sonda lambda?

Tachometr
Opublikowany

Wahania obrotów nie są jedną z tych rzeczy, na które można po prostu machnąć ręką i zacząć radzić sobie dopiero wtedy, gdy wydarzy się najgorsze. Wahania prędkości obrotowej silnika mogą wynikać z kilku różnych przyczyn. Bez dokładnych oględzin samochodu i jego stanu ciężko jest określić problem.

W przeszłości omawialiśmy już temat wahań prędkości obrotowej. Jednak w tym artykule przyjrzymy się jednej ze specyficznych przyczyn wahań mocy silnika, której nazwę na pewno znasz – wadliwej sonda lambda.

Treść

Co to jest sonda lambda?

Sonda lambda

Sonda lambda lub sonda lambda to czujnik w rurze wydechowej, który porównuje powietrze w rurze wydechowej z powietrzem wokół silnika i generuje sygnał elektryczny na podstawie reakcji chemicznej. Sygnał z sondy lambda przetwarzany jest przez sterownik silnika, który następnie za pomocą przepustnicy i wtryskiwaczy reguluje stosunek paliwa do powietrza w przestrzeni roboczej.

Ten czujnik był kiedyś nazywany sondą Bosch, ponieważ firma Bosch była głównie zaangażowana w rozwój tego czujnika. Jak wspomniano, jednostka sterująca reguluje stosunek paliwa do powietrza na podstawie sygnału, takiego jak stosunek lambda, stąd nazwa sonda lambda.

Jeżeli stosunek lambda wynosi 1, stosuje się stosunek stechiometryczny paliwa i powietrza. Na przykład przy zwykłej benzynie (w zależności od jej składu) do doskonałego spalenia 1 kilograma tego paliwa potrzeba około 14,7 kilograma (32,4 funta) powietrza.

W przypadku oleju napędowego do doskonałego spalenia 1 kilograma paliwa potrzeba od 15 do 15,5 kilograma (33 do 34,17 funta) powietrza. Jeżeli współczynnik lambda jest mniejszy niż 1 (więcej paliwa niż powietrza) mówimy o bogatej mieszance i odwrotnie, przy współczynniku lambda większym niż 1, gdy mamy mniej paliwa niż powietrza mówimy o ubogiej mieszanina.

Z jakimi sondami lambda można się spotkać?

W tamtych czasach silniki benzynowe zadowalały się jedną sondą lambda za katalizatorem. Jednak wraz z zaostrzeniem przepisów i norm emisji zaczęto stosować co najmniej dwie sondy lambda – druga sonda lambda została umieszczona przed katalizatorem i nazywana jest też regulacyjną.

Sondy lambda mogą mieć różną liczbę wyprowadzonych do nich przewodów (1-4), ale wszystko zależy od technologii. Ich rozwój postępował w czasie i obecnie znamy kilka rodzajów tych czujników. Najstarsze i najprostsze sondy lambda (nazywane w latach 70. prostymi) najpierw musiały zostać nagrzane spalinami do temperatury roboczej, co jest nieefektywne i w zależności od temperatury zewnętrznej może zająć kilka minut.

Dziesięć lat później zastosowano podgrzewane sondy lambda, które działały już po kilkudziesięciu sekundach. Jednak najnowsze sondy lambda, zwane też sondami planarnymi, potrafią uruchomić się już po kilku sekundach od uruchomienia silnika.

Zwiększone zużycie paliwa i wahania obrotów

Tankowanie samochodu

Jeśli sonda lambda dobiegła końca, możesz uruchomić silnik, choć z trudem, ale jego wydajność i obroty będą się zmieniać. Dodatkowo praca silnika będzie nieuprawiana, aw najgorszym przypadku może zostać wywołany tryb awaryjny z zapaloną lampką ostrzegawczą silnika.

Ze względu na to, że sonda lambda jest narażona na agresywne środowisko spalin i wysokie temperatury, może ulec awarii. Jeśli Twoja sonda lambda zbyt często zawodzi, rozważ zakup sondy wyższej jakości lub zmień dostawcę.

Jeśli nie, należy liczyć się z tym, że z czasem ulegnie ona zużyciu ze względu na wspomniane środowisko pracy sondy lambda.

Zapalona lampka ostrzegawcza niekoniecznie musi pojawić się na desce rozdzielczej i możesz jej nie rozpoznać przy pracującym silniku. Może się jednak zdarzyć, że zużycie paliwa przez samochód wzrośnie. Dzieje się tak, ponieważ współczynnik lambda jest mniejszy niż 1 lub mieszanka jest bogatsza niż powinna. Jeśli tak, możesz wyczuć zapach paliwa za samochodem, gdy samochód pracuje na biegu jałowym, a silnik jest ciepły.

Model 3D działającego silnika V8. Tłoki i inne części mechaniczne są w ruchu.

Pamiętaj, że mocy nie tracisz od razu, ale stopniowo, dlatego też wielu kierowców nie zauważa spadku mocy. Trzeba jednak uważać na awarię sondy lambda, nie tylko ze względu na zwiększone zużycie paliwa i wahania obrotów, ale także ze względu na MOT.

Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, jest całkiem możliwe, że Twój samochód nie przejdzie przeglądu technicznego. Co gorsza, niesprawna lub uszkodzona sonda lambda może w dłuższej perspektywie uszkodzić także katalizator, co jest droższe niż wymiana sondy lambda.