Awaria sondy lambda: jaka jest przyczyna?
Awaria sondy lambda może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa i nierównej pracy na biegu jałowym lub nieregularnej pracy silnika. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym, jak objawia się awaria sondy lambda i jakie problemy powoduje.
Zanim jednak zaczniemy, przyjrzyjmy się funkcji sondy lambda i jej wpływowi na silnik.
Treść
Do czego służy sonda lambda?
Sonda lambda to sonda lambda w rurze wydechowej stosowana we wszystkich silnikach o zapłonie iskrowym z elektrycznym wtryskiem benzyny, ale niektóre nowoczesne silniki Diesla są w nią wyposażone.
Sonda lambda reaguje na tlen w rurze wydechowej i generuje sygnał elektryczny na podstawie reakcji chemicznej. Sygnał ten przesyłany jest do sterownika silnika, który następnie za pomocą przepustnicy i wtryskiwaczy reguluje proporcję paliwa i powietrza w przestrzeni roboczej. Wartość wyjściowa sygnału wysyłanego przez sondę lambda do sterownika silnika zmienia się w zależności od zawartości tlenu w rurze wydechowej.
Za pomocą sondy lambda sterownik silnika jest w stanie stworzyć najlepszy stosunek powietrza do paliwa, dzięki czemu silnik pracuje ekonomicznie i wytwarza mniej szkodliwych substancji. Sonda lambda ma kształt zbliżony do świecy zapłonowej i jest wykonana z platyny i materiałów ceramicznych.
Sonda lambda: Co robi to urządzenie?
Jednak nowoczesne samochody są wyposażone w dwie sondy lambda. Pierwsza sonda lambda, czyli sonda regulacyjna, znajduje się przed katalizatorem i spełnia swoją klasyczną funkcję. Druga sonda lambda, określana jako diagnostyczna, znajduje się za katalizatorem, a jej zadaniem jest sprawdzenie sprawności katalizatora.
Katalizator: Jaka jest jego funkcja i jak można go uszkodzić?
Jeśli katalizator jest niefunkcjonalny, nie rozkłada szkodliwych substancji. Dlatego jeśli druga sonda lambda mierzy takie same wartości jak pierwsza, oznacza to, że katalizator nie działa, w wyniku czego silnik przechodzi w tryb awaryjny lub zapala się kontrolka check engine.
Jakie problemy powoduje wadliwa sonda lambda?
Awaria sondy lambda może powodować kilka problemów, aw szczególności duże zużycie paliwa, nierówne obroty biegu jałowego, nierówną pracę silnika, czy złe rozruchy. Przyjrzyjmy się, jak objawiają się te problemy.
1. Wysokie zużycie paliwa
Jeżeli sonda lambda jest zużyta i nie wyłączona na stałe, silnik pracuje normalnie, a kontrolka check engine nie świeci. Wszystko wygląda dobrze dla oka, nawet jeśli tak nie jest.
Lampka ostrzegawcza silnika: jaką usterkę może wskazywać?
Zużytą sondę lambda można jednak stosunkowo łatwo wykryć po zapachu benzyny wydobywającej się za samochodem, nawet jeśli silnik jest rozgrzany do temperatury roboczej. Oznacza to, że mieszanka jest bogatsza niż powinna.
Kolejnym objawem zużytej sondy lambda jest zwiększone zużycie paliwa. Możesz tego nie zauważyć, zwłaszcza jeśli nie używasz samochodu samodzielnie lub kupujesz samochód, w którym sonda lambda była już w złym stanie. Jednak zużyta sonda lambda objawia się również spadkiem wydajności, do którego kierowca przyzwyczaja się, ponieważ nie występuje nagle, ale w sposób ciągły.
Wysokie zużycie paliwa: 14 najczęstszych przyczyn
Rzeczywisty stan sondy lambda można wykryć mierząc napięcie na jej przewodach dodatnim i ujemnym.
2. Nierówna praca na biegu jałowym, nieregularna praca i złe uruchamianie
Jeżeli sonda lambda jest trwale uszkodzona lub jej żywotność już się kończy, problemy objawiają się następująco:
Trudne uruchamianie
Nierówna praca na biegu jałowym
Nieregularna i nieuprawiana praca silnika, której towarzyszą wahania mocy
W niektórych przypadkach jednostka sterująca może ustawić silnik w tryb awaryjny, w którym mieszanka będzie mieszana zgodnie ze stosunkiem stechiometrycznym. Jednak w takim przypadku lampka ostrzegawcza check engine wskazuje na awarię sondy lambda.
W przypadku, gdy w rurze wydechowej znajdują się dwie sondy lambda, a problem jest tylko z sondą diagnostyczną, czyli sondą lambda, która znajduje się za katalizatorem, wystąpi niedopasowanie między dwiema sondami lambda.
Spowoduje to zapalenie się symbolu check engine na desce rozdzielczej, ale praca silnika, moc czy zużycie paliwa nie zmienią się. Więc jedynym problemem jest to, że nie przejdziesz badania technicznego takim samochodem.
Moc i moment obrotowy silnika: który z tych parametrów jest ważniejszy?
Oprócz wspomnianych problemów, awaria sondy lambda może również spowodować uszkodzenie katalizatora, jeśli nie jest leczona przez długi czas. Te ostatnie mogą zostać uszkodzone przez wysokie temperatury powstające w rurze wydechowej w wyniku spalania zbyt bogatej mieszanki, nawet w trybach pracy silnika, gdy nie jest to pożądane.
Przyczyny nieprawidłowego działania sondy lambda
1. Naturalne zużycie/uszkodzenia
Sonda lambda jest narażona na bardzo niepożądane wpływy w rurze wydechowej. Wynika to głównie z wysokiej temperatury i agresywnego działania chemicznego spalin. Jest więc rzeczą naturalną, że sonda lambda z czasem się zużywa i pewnego dnia osiągnie swoją żywotność.
2. Uszkodzenia mechaniczne
Do najczęstszych uszkodzeń mechanicznych sondy lambda dochodzi podczas jej montażu. Pomiędzy nimi, możemy zaliczyć np.:
Pęknięcie sondy lambda (nieprawidłowy montaż)
Przerwany przewód (nieprawidłowy montaż)
Poluzowana uszczelka sondy (nieprawidłowy montaż)
Korozja (wilgoć)
Osady na czujniku (palący się olej, płyn chłodzący)