Rozbiegany diesel: Co zrobić, gdy nie można wyłączyć silnika?

Samochód dla palących
Opublikowany

Rozbiegany diesel, czyli runaway diesel, to usterka, która uniemożliwia wyłączenie silnika diesla i prowadzi do jego samozniszczenia. Taka sytuacja może przerazić wiele osób, ponieważ silnik ryczy i wytwarza ogromny dym.

Ten artykuł rzuci światło na uciekający olej napędowy, co jest przyczyną tego problemu i co należy zrobić w takiej sytuacji, aby uniknąć zniszczenia silnika.

Treść

Wstęp

Co to jest rozbiegany diesel? Najprościej mówiąc jest to usterka, podczas której silnik zaczyna w niekontrolowany sposób zużywać olej silnikowy. Jeśli taka awaria wystąpi, zwykle kończy się zniszczeniem silnika z powodu braku smarowania.

Wiele osób nie wie, co zrobić, gdy taka sytuacja wystąpi. Zwykle boją się i uciekają od samochodu, ponieważ myślą, że ich samochód eksploduje, jak w hollywoodzkim filmie.

Jak objawia się niekontrolowana awaria oleju napędowego?

Krótko mówiąc, jest to sytuacja, w której wciśnięcie pedału przyspieszenia nie spowoduje obniżenia obrotów. Jednak na tym się nie kończy. Oprócz tego, że nie można zmniejszyć obrotów, silnik stopniowo przyspiesza coraz bardziej, nawet jeśli zatrzymasz się i ustawisz samochód na luzie.

Pierwszą rzeczą, która prawdopodobnie przychodzi na myśl każdemu kierowcy, jest wyjęcie kluczyka ze stacyjki. Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki następuje niemiła niespodzianka - silnik dalej pracuje i cały czas przyspiesza.

W ten sposób prędkość obrotowa silnika wzrasta, aż sam silnik zostanie zniszczony lub zajęty. Jak sama nazwa tego numeru wskazuje, uciekający diesel dotyczy wyłącznie silników diesla.

Dlaczego uciekający olej napędowy może wystąpić tylko w przypadku silnika wysokoprężnego?

Najważniejsza różnica między silnikiem wysokoprężnym a silnikiem benzynowym polega na tym, że w przypadku silnika benzynowego mieszanka zapalana jest za pomocą świecy zapłonowej i wymaga stałego dopływu prądu. Dodatkowo silnik benzynowy wyposażony jest w przepustnicę regulującą dopływ powietrza do komory spalania.

Jednak w przypadku silnika wysokoprężnego zwykle można kontrolować osiągi tylko poprzez regulację paliwa. Nowoczesne silniki wysokoprężne mogą być również wyposażone w przepustnicę, która służy głównie do łagodniejszego wyłączania silnika. Starsze samochody jeżdżące po naszych drogach nie są w to wyposażone.

Silnik wysokoprężny może pracować nawet przy zasysaniu dużej ilości powietrza i wtryskiwaniu minimalnej ilości paliwa do komory spalania. Dlatego przepustnica nie jest konieczna w przypadku silnika wysokoprężnego. Silnik zasysa więc maksymalnie możliwe powietrze i reguluje swoją mocą tylko ilością wtryskiwanego paliwa.

Zapłon mieszanki odbywa się w silniku Diesla w następujący sposób:

Model 3D działającego silnika V8. Tłoki i inne części mechaniczne są w ruchu.

Powietrze zasysane jest do komory spalania, do której wtryskiwane jest paliwo aż do momentu tuż przed zakończeniem fazy sprężania. Mieszanka jest zapalana przy użyciu wysokiego ciśnienia i temperatury w cylindrze. Dlatego silnik Diesla, w przeciwieństwie do silnika benzynowego, potrzebuje jedynie stałego dopływu paliwa i powietrza do pracy.

Jaka jest przyczyna rozbieganego diesla?

Olej silnikowy w cylindrach. Jak już wspomniano, silnik Diesla potrzebuje tylko stałego paliwa i powietrza do działania. W tym przypadku olej silnikowy w cylindrach staje się paliwem. Silnik jest zasilany olejem aż do całkowitego wyczerpania, co powoduje uszkodzenia mechaniczne spowodowane wysokimi obrotami. W przeciwnym razie silnik może się zatrzeć z powodu niedostatecznego smarowania po wyczerpaniu się oleju.

Po wyjęciu kluczyka ze stacyjki kierowca odcina dopływ prądu, a tym samym dopływ paliwa. Nie ma to jednak żadnego wpływu, bo samo wyłączenie dostaw energii elektrycznej i paliwa to za mało. Nadal jest wystarczająco dużo powietrza i paliwa w postaci oleju silnikowego.

Dodatkowo pompa oleju napędzana jest wałem korbowym iw ten sposób wraz ze wzrostem obrotów pompuje coraz więcej oleju do rury ssącej lub cylindrów. Fakt, że olej silnikowy dostaje się do cylindrów, jest przyczyną usterki zwanej uciekającym olejem napędowym.

Jak olej silnikowy dostaje się do cylindrów?

Turbosprężarka

Przyczyn może być kilka. Olej silnikowy może dostać się do cylindrów z uszkodzoną turbosprężarką. Jak wszyscy wiemy obracające się części turbosprężarki smarowane są olejem silnikowym. W przypadku uszkodzenia uszczelki turbosprężarka wtłoczy ją wraz z powietrzem bezpośrednio do cylindrów.

Zwiększy to prędkość obrotową silnika, a co za tym idzie prędkość samej turbosprężarki, która nieustannie wtłacza do cylindrów więcej powietrza i oleju silnikowego, aż do mechanicznego zniszczenia lub zatarcia silnika.

Wyciek oleju do kolektora dolotowego przez turbosprężarkę może początkowo być znikomy. Jednak po przekroczeniu określonego limitu ilość oleju uwolnionego do kolektora dolotowego jest wystarczająco duża, aby spowodować niekontrolowaną awarię silnika wysokoprężnego.

Pierścienie tłokowe

Jednak olej nie musi dostać się do cylindrów tylko przez turbosprężarkę. Inną przyczyną przedostawania się oleju do cylindrów mogą być zużyte pierścienie tłokowe.

Zużyte pierścienie tłokowe powodują nieszczelność w komorze spalania, co oznacza, że ​​mieszanka może przedostać się do skrzyni korbowej, a stamtąd jest wypychana przez odpowietrzenie skrzyni korbowej wraz z olejem silnikowym do kolektora dolotowego.

Z rury ssącej ta mieszanina powietrza i oleju wraca do cylindrów, co spowoduje, że wynik będzie taki sam jak w poprzednim przypadku.

Rozbiegany diesel: Co zrobić?

Nawet jeśli ta usterka Cię nie przeraża, odejście od samochodu jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Masz dwie opcje, jeśli nie chcesz tego robić i czekać na zniszczenie silnika. Pamiętaj, że robisz to na własne ryzyko.

  • Odciąć dopływ powietrza.

  • Wyłączyć silnik mechanicznie.

Jeśli twój samochód ma ręczną skrzynię biegów, jest to całkiem łatwe zadanie. Silnik wyłącza się, włączając piąty lub szósty bieg, wciskając pedał hamulca i wciskając sprzęgło.

Jednak w przypadku automatycznej skrzyni biegów sytuacja wygląda trochę inaczej i masz tylko jedno wyjście: odciąć silnik od dopływu powietrza. Aby odciąć dopływ powietrza do silnika, możesz użyć np. gaśnicy, której zawartość rozpylasz do rury dolotowej i tym samym zapobiegasz zapaleniu się paliwa w cylindrach.

Jeśli jednak nie masz gaśnicy, przyda się również szmata lub ubranie do zablokowania rury ssącej. Pamiętaj, że w ten sposób turbo zostanie zniszczone. Jest to oczekiwane i akceptowalne, biorąc pod uwagę, że i tak musiałbyś wymienić turbosprężarkę. W sumie uratowałeś silnik przed zniszczeniem.

Jak zapobiec niekontrolowanej awarii diesla?

Awarii silnika wysokoprężnego można zapobiec tylko wtedy, gdy odpowiednio dba się o silnik samochodu. Nic dodać nic ująć. Nie ignoruj ​​​​dziwnych rzeczy, takich jak turkotanie lub stukanie silnika, świecące lampki ostrzegawcze i inne problemy; rozwiązać je jak najszybciej. Twój samochód z silnikiem Diesla nie zamieni się w niepowstrzymanego, samozniszczalnego zombie.