Nierówna praca silnika na biegu jałowym: 10 najczęstszych przyczyn

Tachometr
Opublikowany

Nierówna praca na biegu jałowym dokucza wielu kierowcom zarówno starych, jak i nowych samochodów. Jednak niektórzy kierowcy bagatelizują ten problem i nawet nie zdają sobie sprawy, jak duży błąd popełniają.

Zaniedbanie tego problemu może spowodować całą serię innych, znacznie droższych problemów. Ale jakiego rodzaju usterka może spowodować nieprawidłową pracę silnika? Co sprawdzić i na co uważać? Przyjrzyjmy się temu.

Treść

Wstęp

Zanim zaczniemy, należy zauważyć, że nierówna praca na biegu jałowym nie musi być spowodowana tylko jedną awarią. Czasami przyczyną tego problemu może być kombinacja wielu usterek, więc ustalenie, które komponenty są wadliwe, jest trudne.

Nierównej pracy na biegu jałowym często towarzyszą trudne rozruchy, wahania obrotów, awarie silnika podczas jazdy, utrata mocy silnika, duże zużycie paliwa. Bez zbędnych ceregieli przyjrzyjmy się dziesięciu najczęstszym problemom powodującym nierówną pracę na biegu jałowym.

1. Świece zapłonowe

Świece zapłonowe

Nieprawidłowy, a co za tym idzie niedostateczny zapłon mieszanki może być jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy silnika. Przy tym problemie konieczne jest sprawdzenie stanu świec zapłonowych.

Elektrody świec zapłonowych zużywają się z czasem, ale mogą być również zatkane różnymi osadami. Zanieczyszczenia te można usunąć, ale ponieważ świece zapłonowe nie są kosztownymi częściami, zaleca się ich wymianę.

Jeśli świece zapłonowe są nadmiernie zużyte lub zatkane, spalanie mieszanki paliwowej nie jest optymalne, ponieważ świeca zapłonowa nie działa prawidłowo lub wcale. W tym przypadku silnik pracuje na mniejszej liczbie cylindrów, co skutkuje szarpaniem i nierówną pracą na biegu jałowym całego silnika, a tym samym obniża osiągi silnika i zwiększa zużycie paliwa.

2. Cewki zapłonowe

Awaria cewek zapłonowych objawia się podobnie jak niesprawna świeca zapłonowa. Rezultatem jest znowu szarpanie, nieregularna praca silnika i spadek osiągów.

Jednak w tym przypadku rozwiązanie problemu jest proste. Wystarczy wymienić uszkodzoną cewkę, a silnik znów będzie działał prawidłowo. Dodatkowo zostaniesz ostrzeżony o tej usterce zaświeconą lampką ostrzegawczą check engine.

3. Zawór dławiący

Korpus przepustnicy

Przepustnica może zostać zatkana różnymi zanieczyszczeniami. Zatkany zawór dławiący objawia się na kilka sposobów, takich jak nieregularna praca silnika, wahania prędkości biegu jałowego, gaśnięcie silnika i słaby rozruch. Jednak kontrolka check engine może nie ostrzegać o niektórych z tych problemów.

Nawet w tym przypadku wyeliminowanie usterki nie jest trudne. Zawór dławiący należy zdemontować i wyczyścić odpowiednimi środkami czyszczącymi. Jednak przy pracującym silniku można wyczyścić przepustnicę bez demontażu, nakładając środek czyszczący na korpus przepustnicy.

4. Czujnik przepływu masowego

Czujnik przepływu masowego

Inną przyczyną nierównej pracy silnika na biegu jałowym może być awaria czujnika przepływu masy. Jego awaria może również wynikać z nierównej pracy silnika, szarpania podczas przyspieszania lub wyłączania. Inne problemy towarzyszące temu zjawisku to utrata mocy oraz zwiększone zużycie paliwa.

Czujnik przepływu masowego może działać nieprawidłowo, jeśli jest nadmiernie zanieczyszczony lub uszkodzony. Może nadal działać, ale zmiany w pracy silnika są znaczące i dość łatwo je zauważyć. W razie potrzeby uszkodzony przepływomierz należy wyczyścić lub wymienić, co jest proste, ale nie zawsze najtańsze.

5. Sonda lambda

Sonda lambda

Sonda lambda to czujnik w rurze wydechowej, który porównuje powietrze w rurze wydechowej z powietrzem wokół silnika i wytwarza sygnał elektryczny na podstawie reakcji chemicznej. Sygnał ten przesyłany jest do sterownika silnika, który następnie za pomocą przepustnicy i wtryskiwaczy reguluje proporcję paliwa i powietrza.

Uszkodzoną sondę lambda można zauważyć po słabym uruchomieniu silnika i zapachu benzyny z wydechu. Jednak zwiększone spalanie, nierówna praca silnika i wahania obrotów mogą również wskazywać na awarię sondy lambda.

W niektórych przypadkach możliwe jest fizyczne zidentyfikowanie usterki sondy lambda, ponieważ jest ona zatkana dużą ilością sadzy. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do warsztatu, podłączenie auta na diagnostykę, aw razie uszkodzenia wymiana. O usterce sondy lambda zwykle zaalarmuje Cię lampka kontrolna check engine.

6. Utrata kompresji

Utrata kompresji to poważny problem, który można rozwiązać, ale tylko za duże pieniądze. Nieszczelności w komorze spalania powodują utratę kompresji. Te wycieki mogą być spowodowane przez:

Wszystkie te problemy powodują nieszczelność w komorze spalania prowadzącą do wyciskania się mieszanki paliwowej podczas sprężania i późniejszego zmniejszenia mocy silnikamoc. Może temu towarzyszyć nieregularna praca silnika lub wahania prędkości obrotowej.

Wyciskanie mieszanki paliwowej zmniejsza ciśnienie w komorze spalania, które inaczej działałoby na tłoki. Należy również zauważyć, że rozwiązanie tych problemów jest pracochłonne i kosztowne.

7. Filtr powietrza

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma znaczący wpływ na pracę silnika. Jeśli filtr powietrza jest nadmiernie zatkany, spowoduje to dopływ niewystarczającej ilości powietrza do cylindrów, objawiający się zauważalnym spadkiem mocy, zwiększonym zużyciem paliwa, a czasami nierówną pracą silnika lub wahaniami obrotów.

Jeśli więc zauważysz, że silnik Twojego samochodu nie jest już tak mocny jak kiedyś, a zużycie paliwa wzrosło, powinieneś w pierwszej kolejności skupić się na sprawdzeniu i ewentualnej wymianie filtra powietrza. Cena filtra powietrza jest niewielka, a nawet małpa może go wymienić.

8. Filtr paliwa

Filtr oleju i paliwa

Problem z zasilaniem paliwem znacząco wpływa na całą pracę silnika. Ten problem często może być ukryty za drobnostką, a jest nią zatkany filtr paliwa.

Jeśli filtr paliwa jest nadmiernie zatkany, nie przepuszcza wystarczającej ilości paliwa, co skutkuje nierówną pracą na biegu jałowym. Jednak wymiana filtra paliwa to prosta i niedroga sprawa.

9. Wtryskiwacze paliwa

Nierówna praca na biegu jałowym może być również spowodowana nieszczelnymi lub zatkanymi wtryskiwaczami. Jednak oprócz nieregularnej pracy silnika, której towarzyszą wahania obrotów, problem ten objawia się zauważalnym spadkiem osiągów.

Rozwiązanie tego problemu jest dość trudne i dość kosztowne. Są tylko dwie opcje: kosztowna naprawa lub jeszcze droższa wymiana wtryskiwaczy.

10. Jednostka sterująca silnika

Jednostka sterująca silnika

Inną z niezliczonych przyczyn nierównej pracy na biegu jałowym może być sterownik silnika lub różne czujniki, które przesyłają do niego dane. Do najważniejszych czujników należą sonda lambda, przepływomierz masowy, czujnik położenia wału korbowego, czujnik spalania stukowego, czujnik temperatury płynu chłodzącego czy czujnik wałka rozrządu.

Wszystkie te czujniki wysyłają różne informacje do jednostki sterującej silnika. Sterownik silnika wykorzystuje te dane do wydajnej pracy silnika. Czujniki te, w połączeniu z jednostką sterującą silnika, kontrolują czas wtrysku paliwa, długość wtrysku paliwa, wyprzedzenie zapłonu mieszanki i wiele innych rzeczy.

Załóżmy, że jeden z czujników nie działa prawidłowo. W takim przypadku sterownik silnika otrzymuje błędne dane, co może spowodować podanie niewłaściwej ilości paliwa do cylindrów lub nieprawidłowe wyprzedzenie zapłonu mieszanki.

Silnik nie pracuje zatem prawidłowo, co skutkuje nierówną pracą na biegu jałowym, której towarzyszy niższa wydajność i zwiększone zużycie paliwa.

Wniosek

Oczywiście niezliczone inne problemy i usterki mogą powodować nierówną pracę na biegu jałowym. Jednak w tym artykule skupiliśmy się na najczęstszych problemach stojących za tym problemem.

Na zakończenie dodamy, że najłatwiejszym sposobem rozwiązania nierównych obrotów biegu jałowego jest zdiagnozowanie sterownika silnika.

Załóżmy, że błąd nie pojawia się w diagnostyce. W takim przypadku konieczne jest zajęcie się tym starym gwarantowanym, ale pracochłonnym sposobem, stopniowo sprawdzając każdy element, który może być przyczyną tego problemu.