Świeci się kontrolka silnika: Czy mogę kontynuować jazdę?
Zapalona kontrolka silnika może przestraszyć wielu kierowców, zwłaszcza jeśli nie spotkali się wcześniej z tą kontrolką. Ponieważ jego kolor jest pomarańczowy, musisz być ostrożny.
W tym artykule pokrótce przeanalizujemy, dlaczego świeci się kontrolka check engine, czy można kontynuować jazdę, oraz różne kształty kontrolki check engine, gdyż ta kontrolka może się różnić w zależności od producenta i modelu samochodu.
Treść
- Podczas uruchamiania silnika świeci się kontrolka silnika
- Podczas jazdy świeci się kontrolka silnika
- Kiedy muszę przerwać jazdę, gdy zapali się kontrolka silnika?
- Jakie usterki sygnalizuje lampka ostrzegawcza „check engine”?
- Lampka kontrolna silnika i jej różne kształty
- Często zadawane pytania dotyczące kontrolki Check Engine
- Wniosek
Podczas uruchamiania silnika świeci się kontrolka silnika
Po przekręceniu kluczyka w stacyjce zapewne zauważyłeś już, że na desce rozdzielczej Twojego samochodu zapalają się różne kontrolki. Wśród nich można również znaleźć lampkę kontrolną silnika. Wszystkie lampki ostrzegawcze, w tym lampka kontrolna silnika, powinny zgasnąć zaraz po uruchomieniu samochodu.
Kontrolki w samochodzie. Co oznaczają te światła?
Dlatego typowe jest, że podczas uruchamiania zapala się kontrolka silnika i nie ma z tym problemu. Dzieje się tak, jeśli lampka ostrzegawcza świeci się ciągle krótko po uruchomieniu lub zapala się podczas jazdy.
Podczas jazdy świeci się kontrolka silnika
Jeśli lampka kontrolna silnika świeci się podczas jazdy, oznacza to problem. Pytanie brzmi - w czym tkwi problem? Istnieje wiele problemów, które powodują zapalenie się tej lampki ostrzegawczej, od naprawdę drobnych do bardzo poważnych.
W większości przypadków możesz kontynuować jazdę nawet przy zapalonej kontrolce silnika, biorąc pod uwagę, że Twój samochód działa normalnie. Nie świecą się żadne inne lampki ostrzegawcze, a we wnętrzu nie ma zapachu paliwa. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku wycieku oleju silnikowego.
Nadmierne zużycie oleju silnikowego: na czym polega problem?
Kropla oleju silnikowego może również spowodować zapalenie się lampki kontrolnej silnika. Bez względu na przyczynę możesz w ogóle nie odczuć zmiany, dlatego dla pewności dobrze jest sprawdzić poziom oleju silnikowego. W razie potrzeby oczywiście dolać oleju silnikowego i dopiero wtedy kontynuować jazdę.
W każdym razie to, że auto zachowuje się normalnie i nie czuć żadnych zmian, nie oznacza, że zapalona kontrolka check engine nie sygnalizuje żadnego problemu. Należy rozwiązać ten problem, odwiedzając warsztat tak szybko, jak to możliwe.
Kiedy muszę przerwać jazdę, gdy zapali się kontrolka silnika?
Oprócz utraty oleju silnikowego istnieją inne przypadki, w których należy natychmiast przerwać jazdę i wyłączyć silnik, jeśli świeci się kontrolka silnika. Są to:
- Silnik nadmiernie wibruje
- Silnik przechodzi w tryb awaryjny
- We wnętrzu panuje nadmierny zapach paliwa
- Zapala się również czerwona kontrolka płynu chłodzącego (silnik jest przegrzanie)
- Zapala się również lampka oleju (brak oleju lub niskie ciśnienie)
Dlatego jeśli wystąpi jedna z wymienionych sytuacji, natychmiast zjedź na pobocze i wyłącz silnik. Będziesz wtedy musiał wezwać lawetę, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz w stanie rozwiązać problemu.
Jakie usterki sygnalizuje lampka ostrzegawcza „check engine”?
Jak wspomniano wcześniej, zapalona kontrolka silnika może oznaczać całą gamę różnych problemów. Szczegółowo omówiliśmy możliwe awarie w naszym poprzednim artykule i krótko je podsumujemy tutaj.
Lampka ostrzegawcza silnika: jaką usterkę może wskazywać?
Podsumowanie możliwych usterek, gdy świeci się lampka kontrolna silnika:
- Awaria sondy lambda
- Awaria zapłonu
- Awaria świec zapłonowych
- Paliwo niskiej jakości / niskooktanowe
- Awaria pompy paliwa
- Zatkany filtr paliwa
- Katalizator awaria
- zatkany filtr powietrza
- awaria masy powietrza
- zatkany układ wtrysku paliwa
- spadek poziomu oleju w silniku
To nie jest pełna lista, ale najczęstsze awarie. Poza tym sterownik silnika może być problemem i zupełnie niezwiązaną z nim drobnostką, jak np. niesprawny czujnik lub czujnik.
Lampka kontrolna silnika i jej różne kształty
Kształt lampki kontrolnej silnika różni się w zależności od producenta i modelu. Często natkniesz się na kontrolkę silnika, która wygląda jak ta na głównym obrazku. Istnieją również odmiany, często z tekstem na środku lub pod lampką ostrzegawczą.
W przypadku wariacji z tekstem często jest to Sprawdź lub Sprawdź silnik, co niespodzianką oznacza, że powinieneś sprawdzić silnik.
Kontrolka silnika z ikoną błyskawicy może być myląca, ale jest to ta sama lampka ostrzegawcza, a problem może nie dotyczyć tylko elektroniki (jak może wskazywać ikona błyskawicy).
Lampka kontrolna silnika, która zawiera tylko tekst, występuje głównie w modelach przeznaczonych na rynek amerykański.
Aby uzyskać listę różnych kształtów lampek kontrolnych silnika, zobacz galerię tego artykułu (kliknij jeden z obrazów pod głównym obrazem).
Często zadawane pytania dotyczące kontrolki Check Engine
1. Czy mogę kontynuować jazdę, gdy świeci się kontrolka silnika?
Zapalona lampka kontrolna silnika zawsze wskazuje na problem podczas jazdy. Zależy to więc od tego, czy jest to poważny problem. W większości przypadków można kontynuować jazdę.
Jeśli jednak samochód zachowuje się nietypowo – silnik nadmiernie wibruje, następuje utrata mocy, a także zapalają się inne lampki ostrzegawcze – należy zjechać na pobocze i wyłączyć silnik. Kontynuując jazdę, należy rozważyć wizytę w serwisie.
2. Jak stwierdzić, czy zapalona kontrolka silnika wskazuje na poważny problem?
W niektórych modelach lampka kontrolna silnika może migać podczas jazdy. Nawet jeśli nie miga, zachowanie samochodu zwykle wskazuje na poważny problem. Nadmierny hałas, wibracje, utrata mocy lub inne świecące się kontrolki ostrzegawcze mogą oznaczać, że problem jest poważny. W takim przypadku konieczne jest zatrzymanie jazdy i wyłączenie silnika.
3. Czy niski poziom oleju lub płynu chłodzącego również może stanowić problem?
Tak, lampka kontrolna silnika może zapalić się w obu przypadkach. Ponieważ te poważne problemy mogą spowodować przegrzanie lub nawet zatarcie silnika, należy natychmiast zatrzymać samochód i wyłączyć silnik. Można uzupełnić płyny i kontynuować jazdę, ale problemem może być ich wyciek, dlatego należy jak najszybciej udać się do warsztatu.
Wniosek
Zapalonej kontrolki silnika podczas jazdy nie należy lekceważyć, nawet jeśli przyczyna nie wydaje się być poważna. Problem może być spowodowany nadmiernym zużyciem niektórych podzespołów i większym zużyciem paliwa. Zignorowanie tego problemu może kosztować cię więcej niż jego szybkie rozwiązanie.